Американський письменник і журналіст Амброз Бірс одного дня зазначив: «Опозиція в політиці - це партія, яка утримує уряд від буйного божевілля, підрізуючи йому жижки».

Нинішня українська опозиція в цьому сенсі не виключення. Незважаючи на активне її «убивання» з боку, принаймні, експертів, вона, проте, виявляється в достатній мірі живучою для того, щоб за допомогою наявних у своєму розпорядженні коштів, своєчасно реагувати на державні пертурбації.

Своїми роздумами про сьогоднішню політичну ситуацію в Україні і ставлення до нас Європи, що змінилося у зв'язку з цим, в ексклюзивному інтерв'ю з кореспондентом ForUm’у поділився народний депутат України з фракції БЮТ, опозиційний міністр фінансів Андрій Сенченко.

- Андрію Віленовичу, сьогодні уряд України в особі прем'єр-міністра Миколи Азарова і міністра палива і енергетики Юрія Бойка упевнено наполягає на тому, що до літа ми отримаємо нові газові контракти з Росією, в яких ціна буде значно понижена.

У той же час, Кабмін не унеможливлює виникнення нового посередника з транспортування газу в нашу країну. Чи означає це, що в Азарова все-таки побоюються невдалого результату переговорів з РФ і що Росія може зажадати чогось замість дешевого газу?

- Враховуючи, що клятвам нинішньої влади вже давно ніхто не вірить, розповіді Азарова і Бойка мені особисто нагадують зведення Гідрометцентру: погоді «на завтра» ще хочеться вірити, прогноз на «наступний тиждень» точно безглуздо слухати, а вже зведення на півроку вперед - просто «розповіді Прішвіна про природу».

Газові контракти - це боротьба полярних інтересів. З одного боку, начебто і справді задіяні інтереси країни, але оскільки в нинішньої влади вони конвертуються в інтереси власної безпеки, зрозуміло, що саме другий момент і є первинним; а інтереси країни, громадян і підприємств, що не належать можновладцям, - абсолютно вторинні.

З іншого боку, найголовніше для сьогоднішньої української влади - це власна кишеня. Тому, коли вони розповідають про те, що ось-ось вийдуть на якусь нову формулу і паралельно кажуь про якихось можливих посередників, це зайвий раз свідчить про те, що всі їхні потуги, насамперед, націлені на поповнення власної кишені і стимуляцію особистого бізнесу.

- Нещодавно Тимошенко заявила, що підписанням газових угод-2009 вона забезпечила уряду Януковича дохід у 3 млрд. доларів щороку. Якщо все так, чому ці газові угоди сьогодні ставляться їй у провину?

- Тому що всі звинувачення ГПУ розсипаються в пух і прах. Нинішня українська влада відверто програла з Кіотськими грошима, сама ж, почавши розповідати про те, що Тимошенко ці кошти відправила на пенсії. Уже лише по кожному з цих фактів було зрозуміло, що з боку населення подібні наїзди підтримки не викличуть.

Зараз вони намагаються прив'язати до Тимошенко збільшення тарифів на газ і тепло, хоча при ній були абсолютно інші ціни. Коли Тимошенко говорить про те, що залишила в спадок Януковичу щорічні 3 млрд. доларів додаткових прибутків, вона абсолютно має рацію. Йдеться про ціни на транзит, які були збільшені, і ця проста арифметика якраз і є результатом енергетичної дипломатії Тимошенко.

Що є результатом енергетичної дипломатії нинішньої влади, ми з вами бачимо: це нові тарифи, постійно зростаючі ціни і спроба до створеної в значній мірі власними руками проблеми прив'язати фігуру Тимошенко.

- Що буде, якщо розсиплеться і «газове» звинувачення?

- Колишня правоохоронна система сьогодні настільки цинічна і відверто репресивна, що придумає «за завданням» і заради власного виживання і кар'єри все, що завгодно. Навіть здогадатися, до якої міри ці абсолютно цинічні люди можуть дійти в своїх винаходах, неможливо. Достатньо пригадати 1937 рік і його «повний набір», який у нас зараз у значній мірі реалізований. Не дійшли ще до розстрілу і «вироку трійки», хоча все до цього йде семимильними кроками.

- Ще питання в цьому контексті: чим, на Вашу думку, закінчиться «справа Луценка»? Сьогодні українці, сперечаючись про результат, буквально грають у «тоталізатор»: хтось вважає, що до літа екс-міністра відпустять, хтось упевнений у зворотному. Що скажете Ви?

- Скажу, що прогнози на цю тему в нашій країні неможливі, а тим, хто намагається на цьому розважатися, я б порадив приміряти ситуацію на себе і свою сім'ю. Просто примружитися і спробувати уявити на місці Луценка себе, свою дружину, матір, дітей - і, можливо, тоді якесь прояснення в мізках настане.

- Повернемося до Тимошенко. За заявою Генпрокуратури вона умисне зриває слідчий процес, виганяючи адвокатів. Юлія Володимирівна, у свою чергу, зрозуміло, спростовує такі звинувачення. Отже, хто ж має рацію?

- Я думаю, сьогодні суспільство вже не сумнівається і не вагається в тому, що наші прокуратура і судова система, на жаль, не є незалежними і вимушені виконувати політичні замовлення.

Тимошенко ж не говорить про те, що до неї взагалі не допускають адвоката. Тут питання в тому, на якій підставі абсолютно конкретному адвокатові Сергію Власенку відмовляють у представленні інтересів Тимошенко, а їй, відповідно, відмовляють у тому, щоб саме він представляв її інтереси? Відповіді, як ви розумієте, на це питання немає, незважаючи на те, що повне право Юлії Володимирівни - самій визначати як кількість, так і конкретні фігури адвокатів, які її захищатимуть.

- Поїздку Тимошенко до Брюсселю експерти назвали «вхолосту використаним «золотим патроном».

- Наші громадяни мали б більше інформації про те, як з'їздила лідер опозиції до Європи, і про те, яка там сьогодні реакція на те, що відбувається в нашій країні, якби українська влада різними методами не пригнічувала свободу слова. Тема поїздки Тимошенко до Брюсселю гасилася навмисно і штучно. Більш того, в ЗМІ вкидалися різного роду матеріали, що відверто кидають тінь на Тимошенко. Мовляв, вона полетіла лише для того, щоб пройтися по магазинах, хоча насправді це була серйозна поїздка.

Я брав участь в бесіді з Тимошенко за підсумками поїздки. Ставлення Європи до України дійсно дуже сильно змінилося. Якщо спочатку, коли в нашій країні лише закінчилися президентські вибори, європейські лідери дотримувалися формули: «Так, добре, вибори пройшли і у вас, як в опозиції, є своя думка, але, в той же час, є і українська влада, і для нас важлива і її думка», то тепер все інакше.

Раніше ми говорили: «Так, думка української влади важлива». Проте при цьому важливо й те, щоб вона (влада) не повертала країну назад, не перекреслювала всі досягнення, повертаючи Україну на шлях тотальної корупції, особливо у верхніх ешелонах влади. На це європейські лідери відповідали: «Зрозуміло, ви програли, тому у вас така думка». Зараз же ситуація змінилася кардинально.

Сьогодні оцінка європейських лідерів у значній мірі збігається з оцінками української опозиції. Європейці переконалися: те, про що ми говорили упродовж першого року після виборів - насправді факти, а не просто наші емоції. Вони переконалися, що сьогоднішні проблеми внутрішньої і зовнішньої політики української держави, політичні репресії, придушення свободи слова, побудова тоталітарної держави - це дійсно нинішні українські реалії.

- Але, в такому разі, про яку євроінтеграцію може йти мова?

- Ну, не можна ж вважати, що українська позиція, її геополітичні пристрасті або уявлення про майбутнє країни повинні кардинально мінятися, залежно від того, хто при владі. Ну, добре, сьогодні «регіонали» - влада, але ж ми, як і раніше, за те, щоб Україна була демократичною, європейською країною? Так, як і раніше. То хіба на сьогоднішній день це проблеми, які повинні вирішуватися лише шляхом дипломатичних зусиль? Явно - ні.

У 2005 році ми, ясна річ, були значно ближче до Європи, яка була готова сприйняти, підтримати, можливо, навіть надмірно позитивно переоцінити якісь паростки позитивних змін у нашій країні. Зараз по відношенню до України з її боку з'явився помітний скептицизм і тепер насправді треба дуже багато працювати для того, щоб повернути нашій країні добре ім'я.

Проте і цього мало. Дуже важливо ще й те, що відбувається усередині самої країни. Якщо не буде свободи слова, якщо насправді поняття цивільного суспільства в Україні перетвориться на «область фантастики», якщо рівень життя падатиме і далі, то до якої Європи, зрештою, ми зможемо прийти? Хто нас туди прийме в образі жебраків, що погоджуються з будь-якими тоталітарними проявами?

- Андрію Віленовичу, але якщо Європа сьогодні скептично ставиться до нас, а «нинішні українські реалії» досить суворі, чи не логічніше для поліпшення ситуації прийняти пропозицію РФ про Митний союз?

- Митний союз - це настільки довгограючий вибір, що його не можна використовувати для вирішення миттєвих проблем. Це зовсім інший вектор розвитку країни.

У Росії є своя національна ідея, свої амбіції - вона відроджує Імперію. Українцям теж пора визначитися зі своєю національною ідеєю, і я не впевнений, що вона зацікавлена в тому, щоб бути «окраїною». Тут треба чесно відповісти самим собі. Але повторюся: я не думаю, що тактичні складнощі країни, пов'язані з сьогоднішньою українською владою, яка по суті своїй явно не українська, можуть бути виправданням для зміни стратегічного вибору.

Лєра Нєжина

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1123