З 1998 року, згідно Указу Президента України, щорічно в третю суботу квітня в нашій країні відзначається День навколишнього середовища.
 
Спочатку свято було задумане просто для того, щоб відзначити Стокгольмську конференцію з навколишнього середовища, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху. Але з кожним роком усе більш виразно стає зрозуміло, що такого роду очисні й «озеленювальні» заходи - життєва необхідність.
 
Про ситуацію, пов'язану з питаннями екології в нашій країні, в ексклюзивному інтерв'ю з кореспондентом ForUm’у поговорив директор Київського еколого-культурного центру
Володимир Борейко.

- Володимире, сьогодні, через ситуацію в Японії, українці масово замовляють послугу щодо виміру радіації у власних будинках...

- Я ще місяць тому казав про те, що аварія на «Фукусімі» нам агукнеться. З цим ніхто не погоджувався, мені не вірили. А через тиждень після витоку стали відомі виміри іноземних фахівців про те, що радіація дійшла до Європи.

- У невеликих дозах.

- Як біолог, я стверджую, що навіть невеликі дози радіації шкідливі для живого організму. До речі, недавно японські власті підняли у себе рівень небезпеки до 7 балів, що відповідає небезпеці Чорнобильської АЕС. У нас було стільки ж за міжнародною класифікацією.

- Чи можуть люди себе якось забезпечити в цьому випадку? Неможливо ж не виходити на вулицю, не дихати повітрям.

- Турботою про людей повинна займатися держава. Якщо вона не справляється з цим відповідно до Конституції, для чого тоді вона потрібна?

Де Президент, прем'єр-міністр, міністри, відповідальні за екологічну ситуацію? Для чого потрібні всі ці «розумні» органи, які живуть на наші гроші, але не здатні відповідати за такі питання? Для того, щоб щодня брехати, що жодних проблем немає?

А що стосується безпосередньої відповіді на Ваше запитання: нічого тут не зробиш. Це особливість міжнародних катастроф.

Екологи завжди виступають проти атомних станцій через те, що якщо, не дай Бог, вони вибухають, страждає не тільки та країна, яка допустила аварію, але і весь світ.

- Російська рулетка...

- Так і є. Усе залежить від того, в яку сторону більше вітер подме, де проллється більше дощів.

-Давайте повернемося до нас. Як, загалом, Ви оцінюєте екологічну ситуацію в Україні на сьогоднішній день?

- Як дуже погану. Понад 20% українських територій є зоною екологічного лиха, і держава нічого не робить для того, щоб якось їх законсервувати.

Як приклад приведу Жовті води - місто, розташоване в Дніпропетровській області, де багато років люди є заручниками страшного радіаційного фону, оскільки там йде видобуток урану.

Я недавно чув виступ їхнього мера. Він говорив, що на їхній території знайдено понад 400 джерел забруднення, а єдиний будинок, призначений для виселення людей з найбільш небезпечних ділянок, не можуть добудувати вже понад десять років, тому що держава не виділяє на це грошей. Як на мене - це просто ганьба. Більше тут сказати нічого.

- А щодо води, в цілому, що скажете? Скоро пляжний сезон.

- Дніпро в районі Києва досить чисте, особливо його південні ділянки, оскільки там протікає практично незабруднена Десна, тому, в принципі, купатися можна.

Нинішні моря, звичайно, не ті, що були раніше, але Кримське узбережжя на відміну від Одеського, наприклад, теж ще досить чисте.

- Володимире, таке ще запитання: після візиту Януковича до Японії пішли розмови про відродження зони відчуження в Чорнобилі.

- Що мається на увазі під відродженням зони відчуження?

- Відродження життя на чорнобильських територіях.

- Янукович - дико неосвічена людина. Він будь-яку вподобану думку сприймає, як дитина, без відповідного аналізу. Як можна заселяти Чорнобильську зону, якщо період напіврозпаду багатьох радіоактивних елементів складає сотні, а то й мільйони років?

Даруйте, але це просто безглуздо.

Нашу країну ведуть сліпі й глухі. Вони можуть придумати все, що завгодно. Якщо хочуть відроджувати, нехай почнуть з того, що побудують там свої дачі і живуть самі. Чому Ви смієтеся? Пацан сказав - пацан зробив. Здається справедливо.

- Недавно в ЗМІ пройшла інформація про те, що багато українських продуктів радіоактивні. Кабмін спростував цю думку.

- А що Кабміну ще залишається? Звичайно, він спростовуватиме, тому що, якщо погодиться, тоді величезна кількість українських товарів не потрапить на міжнародний ринок.

Наявність радіонуклідів у сучасних продуктах харчування - це наслідки Чорнобильської радіації, і тут нічого не поробиш. Потрібно ще додати, що величезна кількість сіна, деревини, піску вивозиться з Чорнобиля абсолютно незаконно, без якого-небудь контролю. Отже, як бачите, нічого дивовижного.

- За Вашими словами виходить, що довкола безлад?

- Якщо пам'ятаєте історію, в Київській Русі князі одного разу написали варягам: наша країна рясна, багата, але порядку в ній немає, тому приїжджайте - князюйте. Ось і я думаю, хто б нас сьогодні завоював?...

- До речі, про князів. Сьогодні в Києві, прямо біля підніжжя легендарної гори Щекавиці почали будувати приватний житловий будинок. Фахівці кажуть, гору не можна чіпати не тільки тому, що вона - пам'ятник, але й тому, що там є Старообрядницьке кладовище, де ховали померлих чи то від чуми, чи то від сибірської виразки…

- Я нічого не можу сказати щодо кладовища, я не археолог, але у будь-якому разі об'єкти історичної спадщини не повинні знищуватися.

Київські гори створені з нестабільного матеріалу, який називається лес. Це навіть не пісок - це ще гірше. При найменших землетрусах або тривалих дощах будинки можуть попливти.

Ми вже маємо приклад Японії - країни чи не космічної цивілізації. Там, незважаючи на всю потужність, на двох атомних станціях сталися аварії. Що вже говорити про Україну, де по цій частині взагалі середньовіччя.

-У нас ще й досі триває мода на екзотичних тварин. Багаті люди заводять собі крокодилів, тигрів, мавп…

- У багатих свої чудасії. Лазні, діви, дачі, полювання - все є, хоче ще леопарда для душі привезти. Про що можна говорити, якщо сьогодні до влади прийшло вчорашнє бидло? Ось такі у них низовинні інтереси.

Вони не будуватимуть бібліотеки, не лікуватимуть дітей і не жертвуватимуть на екологію - вони витрачатимуть гроші на такі ось дурні іграшки. І нічого з цим не зробиш. Хотіли капіталізм? Отримуйте.

- Сумне інтерв'ю у нас виходить. Страшне навіть.

- Зате правдиве (сміється). Екологи на те й існують, щоб говорити правду, яка, і справді, дуже сумна, тривожна і чорна.

Якщо люди хочуть від неї відвернутися, нехай включать будь-який український канал і послухають Вірку Сердючку, «ВІА ГРУ» або, у крайньому випадку, Юлію Володимирівну. І все у них буде добре.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1172