Реформа (від лат. Reformo) – це перетворення, яке запроваджується законодавчим шляхом. Її кінцева мета – зміцнення та оновлення державних засад. Однак реформування не завжди несе за собою поліпшення рівня життя, скорочення державних витрат і збільшення доходів. «При нововведеннях і змінах у державі правителі зазвичай думають не стільки про необхідність реформ, скільки про їх своєчасність: бувають обставини, які підказують, що не можна занадто дратувати народ; бувають інші, з яких ясно, що з ним можна не рахуватися», - сказав колись французький письменник, сатирик-мораліст Жан Лабрюєр. З тих пір пройшли століття, але сьогодні цей вислів «без примірки» підійшов Україні. Своє бачення реальної ситуації в країні та шляхів розв’язання проблемних питань в інтерв'ю ForUm'у розкрив лідер парламентської фракції Партії регіонів Олександр Єфремов.

- Олександре Сергійовичу, адмінреформа торкнулася Адміністрації Президента України і РНБО. Під скорочення потрапили «важковаговики» Партії регіонів. Скажіть, де тепер будуть ці люди?

- Вони будуть працювати у нашій системі.

Сьогодні йде упорядкування структури, притому не тільки в АП та РНБО, а в усіх органах влади, включаючи виконавчу. Нагадаю, ми вже пройшли через серйозне реформування Кабінету Міністрів України. За попередньої влади у деяких міністрів було по одинадцять заступників. Зараз же цього немає, оскільки чітко визначено: їх може бути два-три і не більше.

Що стосується Адміністрації Президента, то після проведення оптимізації у глави АП залишаться три заступники. Люди, чия посада скасовується, перейдуть на іншу роботу. Думаю, вони очолять відповідні підрозділи. Вони продовжать справу, якою займалися, але просто в іншому статусі.

- Мінсоцполітики ініціює запровадження штрафу для юридичних осіб за кожного нелегального працівника. Також є пропозиції серйозно карати за «чорні» зарплати. Роботодавці та наймані працівники з радістю відмовилися б від «конвертації» зарплат, якби не низка «Але!» Скажіть, цей «батіг» допоможе, чи тут треба щось інше?

- Свого часу я досить довго займався бізнесом. Можу вам сказати, що у сплаті податків повинна бути межа, яку не можна переходити. У чому вона полягає? Та у тому, що будь-який керівник, бізнесмен, підприємець повинен чітко розуміти: легше заплатити податки і бути чесним перед своєю державою, ніж не робити цього.

Але ми, на жаль, перебуваємо в кільці. До цієї межі кожному з нас ще треба дійти. Потрібно чітко усвідомити - платити податки повинні всі. А що буде, якщо кожен заплатить, включаючи підприємця? Відповідь очевидна.

Ще одне. Пам'ятаєте, що було стосовно єдиноподатників? Яка була котовасія? Люди, яким у 1998-му на два роки організували бізнес без податків, щоб вони могли стати на ноги, перестали їх платити взагалі. Тих, хто вважав, що платити податки – зайве, ставало все більше і більше. Навіть малі підприємства розбивали на приватних підприємців на єдиному податку, які при цьому дуже непогано почувалися.

Але! Від таких схем погано почувалися діти і люди похилого віку, системи охорони здоров'я та освіти, і так далі, і так далі. Якщо ми всі перебуваємо в одній державі, то повинні перебувати в однакових умовах, з повагою ставитися до суспільства.

Поставлена правильна мета: податки повинні платити всі, а держава повинна визначити нормальну формулу для цього. Більше того, Президент поставив завдання знизити відсоток сплати ПДВ та інших податків, а для окремих категорій, наприклад, для підприємств малого бізнесу, взагалі зробити п'ятирічні податкові канікули. Це досить серйозний «пряник».

- Дозвольте Вас ще запитати про пенсійну реформу. Кажуть, що після її проведення на додаткову «турботу» держави можуть розраховувати держслужбовці, силовики, вчителі, медики та представники ще кількох категорій. Решті доведеться звертатися до накопичувальних фондів. Це так?

- Не зовсім. У внесеному урядом проекті закону прописана солідарна система пенсійного забезпечення.

До накопичувальних пенсійних фондів треба ставитися дуже обережно. У багатьох країнах відрахування у накопичувальні фонди вплинули на суму доходів солідарної системи. Я б, якщо і запроваджував накопичувальну систему, то обережно, невеликими кроками у 1,5-2%, а не у 7%, як це передбачалося.

Але, повторюю, у цьому законопроекті я побачив тільки солідарну систему. А накопичувальна система та інші форми пенсійних виплат – це вже наступний етап реформування.

- Знову ж таки, накопичувальним пенсійним фондам потрібні держгарантії?

- Потрібно цілу систему опрацювати, у тому числі і держгарантію.

Коли людина відкладає гроші на свої особисті рахунки, у неї повинні бути гарантії, що її пенсійний фонд не пропаде і не лопне, а гроші не поглинуть інфляційні процеси. Тому потрібна ціла система захисту.

Що стосується проекту закону щодо проведення пенсійної реформи у цілому, то він потребує серйозного доопрацювання. Цілком імовірно, що цей законопроект буде відкликаний і замість нього подадуть інший.

- Скажіть, а що Ви думаєте про європерспективи України? Нещодавно прем'єр-міністр Микола Азаров висловив упевненість, що Україна максимум через десять років стане членом Європейського Союзу. Міністр закордонних справ Костянтин Грищенко вважає реалістичними такі плани прем'єра. Потім у ЗМІ з'явилася інформація, що глава російського уряду Володимир Путін їде до Києва, щоб відмовляти українське керівництво від створення зони вільної торгівлі з ЄС?

- Ми нещодавно зустрічалися з представниками Соціал-демократичної партії Європарламенту. Вони кажуть, що ми справді можемо прискорити процес євроінтеграції.

Але що стосується питання вступу чи невступу України у той чи інший союз або організацію, вирішувати тільки Україні, керівникам держави та нашому народу. Ми вислуховуємо всі точки зору, з якими до нас приїжджають. Але рішення ми прийматимемо, враховуючи думку наших людей.

- Прем'єр-міністр Росії Володимир Путін відвідає Київ з робочим візитом уже 12 квітня. Скажіть, чи не вийде так, що після його візиту у Верховній Раді знову трапиться якесь побоїще?

- Ви знаєте, ми ніколи не ініціювали ніяких побоїщ. Ми лише відповідали на ті загрози, які були. Ми давали колегам зрозуміти, що з нами діалог так вести не можна. Як мені здається, нас почули. Останнім часом все нормалізувалося.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1920