Викиди радіації з АЕС, розташованої за 240 км на північ від Токіо, вітер зносить у відкритий океан. Однак хмари, які містять радіоактивні елементи, можуть пройти і над японською столицею. Оскільки весь понеділок у місті будуть йти дощі, значна частина 33-мільйонного населення Токіо буде сидіти по домівках. Національне свято, День весняного рівнодення, загрожує затьмарити радіоактивний дощ.
Разом з тим, МАГАТЕ оприлюднило точні цифри за рівнем радіоактивного забруднення продуктів харчування у районах поблизу аварійної японської АЕС «Фукусіма-1».
Як з'ясувалося, у Кавамата, розташованого за 46 км від Фукусіма, а також у префектурі Ібаракі на південь від зони аварії були зареєстровані підвищені рівні вмісту радіоактивних ізотопів йоду-131 і цезію-137 у молоці, шпинаті та оливках.
Зокрема, у пробах молока вміст йоду-131 становить від 900 до 1,5 тисячі беккерелів на один літр при допустимому значенні споживання 100 Бк/л для дітей і 300 Бк/л для дорослих.
У той же час, за даними фахівців, найвищий показник вмісту у молоці ізотопу цезію-137 становить 18,4 Бк/л при допустимій нормі 300 Бк/л.
Наявність радіоактивного йоду в оливках становить від 1,1 тисячі до 6,1 тисячі беккерелів на один кілограм при нормі до 2,0 тисячі Бк/кг, а цезію - від 5 до 480 Бк/кг при допустимому межі 500 Бк/кг.
Як повідомили у МАГАТЕ, найбільший рівень концентрації радіонуклідів зафіксований у шпинаті - від 8,4 тисячі до 15,0 тисяч Бк/кг щодо йоду-131 і від 230 до 520 Бк/кг щодо цезію-137 при нормі до 2,0 тисяч Бк/кг і 500 Бк/кг відповідно.
У той же час, стан питної води не викликає у експертів особливих побоювань.
Член правління МАГАТЕ Грем Ендрю заявив: «Забороняти або не забороняти продаж радіоактивно забруднених харчових продуктів - це вирішувати владі у відповідності з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров'я та Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН».
Між тим, раніше повідомлялося, що японська влада вже заборонила продаж продуктів із префектури Фукусіма.
Крім того, число жертв нещодавнього катастрофічного землетрусу і викликаного ним цунамі в Японії може перевищити, за оцінками поліції, 18 тисяч.
Підтверджене число загиблих складає зараз 8,5 тисячі осіб, майже 13 тисяч вважаються зниклими безвісти.
Інженери продовжують спроби не допустити перегріву ядерних реакторів на АЕС «Фукусіма-Дайічі», яка потерпіла внаслідок стихійного лиха. Повідомляється про зростаючий тиск в одному із енергоблоків і небезпеку нового витоку радіації.
Експерти Світового банку вважають, що на ліквідацію наслідків катастрофи в Японії піде близько п'яти років, а фінансові витрати складуть приблизно 235 мільярдів доларів.
Нагадаємо, у Японії після потужного землетрусу 11 березня через відмову системи охолоджування на АЕС «Фукусіма-1» сталися вибухи на першому, другому і третьому енергоблоках, пізніше фіксувалися вибух і кілька загорянь на четвертому енергоблоці.
Внаслідок інцидентів на АЕС сталося кілька витоків радіації, що змусило владу евакуювати людей із 20-кілометрової зони навколо станції, а також запровадити заборону на польоти у радіусі 30 кілометрів.
За матеріалами «Newsru.com», радіо «Свобода», «Newsru.com», фото «Reuters»
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом