Хто з нас час від часу не шукає відповідь на питання: чому в Україні такий великий розрив між бідними й багатими, і де справедливість?Жару додають і списки Forbes, статистика витрат міністерств і відомств, відкрита демонстрація зневаги до простого народу.Про те, чому в Україні така глибока соціальна прірва, про що думає влада і що її чекає, в інтерв'ю ForUm'у розповів Герой України, народний депутат України І, ІІ та IV скликань, дисидент часів СРСР, політв'язень радянських концтаборів, правозахисник Степан Хмара.
- Степане Ільковичу, Американський журнал Forbes оновив список мільярдерів.У ньому вісім прізвищ з «Ukraine»: п'ятеро бувалих і троє новачків.Це привід для гордості чи - смутку?
- Це привід для того, щоб знову звернути увагу на те, яка в нас соціальна прірва між мультибагатими і бідними людьми.Крім усього іншого, це в черговий раз говорить про несправедливість суспільно-політичного устрою в нашій країні. Усе це веде до нестабільності.
- Тобто?
- Коли в руках у жменьки людей сконцентровано все багатство, а решта живуть у злиднях - з'являється можливість для виникнення соціальних катаклізмів.До речі, всі соціальні революції починалися тоді, коли нерівність переходила критичну межу, і люди з відчаю починали бунтувати, змінювати лад в країні.
Багатим людям (і не тільки олігархам, що потрапили до списку Forbes) варто було б задуматися над своєю соціальною і суспільною відповідальністю.Але, на жаль, у нас в основному компрадорський капітал, він не думає про долю держави, про суспільство, його майбутнє.Для нього на першому місці - багатство, а на другому - багатство.Знову ж, загальновідомо, що багато наших капіталів працює не в Україні і не на Україну.
- Влада весь час закликає суспільство «затягнути пояси».Але в цей же час офіційна статистика говорить, що тільки народні депутати України витратили понад 850 мільйонів «на свої потреби», а уряд планує з бюджету використовувати 1,7 млн. грн.на технічне обслуговування і ремонт своїх автомобілів, хоча там люди не бідні, могли б і на особистих авто пересуватися... Що це, подвійні стандарти?
- Зрозумійте, ті, хто весь час декларують «потрібно затягувати пояси», не мають на увазі себе.Обмежувати себе мають всі, але не вони.
Ось і виходить, що на тлі загрози фінансового дефолту держави, коли Україна вся в боргах, а люди стають все біднішими - багаті тільки багатіють.У нас немає розуміння простої істини: не бідні, а багаті повинні платити більше.У нас же із жебраків деруть три шкури...
У будь-якій нормальній державі податки розподіляються інакше, ніж в Україні. Наприклад, у тих же багатих Сполучених Штатах Америки діє прогресивний податок на майно.А у нас Верховна Рада відмовилася підтримати ухвалення податку на розкіш, припинити відтік капіталу в кіпрські офшори і т.д., і т.п.Думаю, тепер ВРУ не підтримає пропозицію щодо обов'язкової декларації доходів і витрат не тільки чиновниками, а і їхніми близькими родичами.Вони роблять усе, щоб не платити податки і не показувати темні, непрозорі доходи.
У мене немає ніякої надії на те, що ця влада може зробити щось хороше для України, що вона думатиме про справедливість.У них навіть почуття самозбереження притуплене, вони не розуміють, чим ризикують.
- За офіційною інформацією МВС рівень корупції в Україні зріс майже на 60%.Найпопулярнішим залишається хабарництво.Здавалося б, логічно: Верховна Рада України повинна прийняти антикорупційний «зубастий» закон без єдиної «лазівки».Чи варто сподіватися, що буде так?
- Ні.Не буде.
- Чому?
- Все просто.Вони не підуть проти себе.
Ви повинні розуміти, що і у виконавчій, і у представницькій владі - маса бізнесменів та їх ставлеників.Саме тому влада не хоче приймати нормальний прозорий закон про вибори, що дозволяє людям дійсно реалізовувати своє право бути джерелом влади.Тому у нас фактично все перетворюється на фікцію, обман, шахрайство і т.д.
Змусити владу хоч щось робити може тільки сильний організований тиск суспільства.Без цього ніяких позитивних кроків на користь суспільства чекати не варто - влада на це не піде.
- Останнім часом знову активно обговорюють, що у ВРУ буде введена в експлуатацію нова система «Рада-3».Реально побороти українських «піаністів»?
- Ні.
- Швидко придумають, як обдурити удосконалену систему для голосування?
- Усе простіше - просто не проголосують, і нова система не буде введена в експлуатацію.
- Спостерігаючи за розвитком країни, прості люди з різних регіонів України перебувають не в найліпшому настрої.Спостерігається пригніченість, смуток, апатія, розчарування і т.д.Як думаєте, чому?
- Справді, мало радості на обличчях українців.Це закономірно.Песимізм, відстороненість і закритість багатьох українців викликані непевністю в завтрашньому дні.Люди не бачать перспективи.У них немає надії.Народ прекрасно розуміє, що від цієї влади не варто чекати нічого, крім брехні.
Але є й інші процеси.Уже з'являється низка громадських організацій.Людям потрібно організовуватися.Україні потрібно те, що називають громадянським суспільством, насамперед, це різні повноцінні громадські організації.
Тільки організоване суспільство здатне чинити опір, впливати на владу, змінювати її, робити так, щоб вона працювала не на особисті, а на громадські інтереси.Сподіваюся, що суспільство ставатиме все більш і більш організованим, динамічним і впливовим.
- Можна сподіватися, що влада перегляне низку своїх позицій, проаналізує і зрозуміє помилки?
- Не знаю.Мені важко судити.У мене немає прямих контактів з тією верхівкою. Прогнози я можу будувати лише на припущеннях.Важко собі уявити, що ці люди щось зрозуміють.
- Чому?
- Самі подивіться.Вони вже рік при владі.Цього часу цілком достатньо для висновків і аналізу не тільки чужих, а й своїх помилок.Думаю, що якщо до цих пір не зроблено ніяких висновків через малоосвіченість, відсутність духовностісті і моральності...
Ну, про що можна говорити, якщо у нас в уряді можуть бути такі типи, як Табачник?!Це приклад того, як не можна робити.І ті, хто його ставив і тримають його в Кабміні, повинні розуміти, що для того, щоб у них була власна перспектива, Табачника потрібно якомога швидше викидати і на гарматний постріл не підпускати на будь-яку державну службу.
А що ми маємо?Суспільство виступає проти Табачника, а він продовжує керувати і плодити свої ініціативи та новації.Це плювок в обличчя суспільству.
Це ганьба.Така поведінка рано чи пізно може вилитися в суспільну лють.Дуже хочеться, щоб ця дурнувата й обмежена влада хоча б трішки «зачісувалася», ставала цивілізованішою, перестала бути такою брехливою та нахабною.
Юлія Артамощенко,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом