Може, я відкрию вам, шановні мої читачі, секрет, а може, й ні, але існує у стольному граді Києві якась напівдержавна «контора» – АЕК «Київенерго», яка виробляє тепло із відпрацьованих газів, що залишаються після виробництва електроенергії. І все б нічого, але при цьому вона отримує за це величезні гроші – і не від кого-небудь, а безпосередньо від самих киян – платників за житлово-комунальні послуги.

Ось тільки торік, наприклад, чистий прибуток «Київенерго» склав 157 млн. 334 тис. гривень, для забезпечення якого нове керівництво міста позичило «на боці» майже 2 млрд. грн і віддало їх компанії. І знову ж начебто все гаразд, але розмір тарифів та їхня обгрунтованість чомусь викликають численні питання.

 
 
Станом на 1 січня 2011 у Києві були чи не найдешевші в Україні тарифи на теплову енергію для населення – менше однієї гігакалорії коштувала вона тільки у Вінниці та у Хмельницькому. А вартість опалення 1 кв. м житла була меншою не тільки у цих двох містах, а й у Луцьку, Запоріжжі, Білій Церкві, Луганську, Одесі, Тернополі, Харкові, Черкасах та Севастополі.
 
 
Тільки чомусь розмови чиновників та комунальників про «повну економічн у обгрунтованість» тарифів не витримують елементарних перевірок на арифметику. Ось погляньте: при дорожчій, ніж у Києві, гігакалорії гаряча вода була дешевшою (або дорівнювала за вартістю за один кубометр) у містах Запоріжжі, Миколаєві, Полтаві, Рівному, Сумах, Харкові, Черкасах та Чернігові.
 
Фактично, КМДА затверджувала тарифи, які не відповідають вартості тепла: одиниця теплової енергії дешевша, а опалення і гаряча вода – дорожчі. Зрозуміло, що такі тарифи «проходили» з подачі тіньових власників «Київенерго» і «ДАРтеплоцентраль», і єдина причина, яка може пояснити таку невідповідність, – спроба отримати максимальні прибутки, витягнуті, зрозуміло, із кишень киян і міського бюджету.

Більш е того, ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6 виробляють теплову енергію як ... побічний продукт: після генерації електроенергії утворюються гарячі відхідні гази, які перед викидом в атмосферу попутно нагрівають теплоносій.

Зрозуміло, що коштувати таке тепло має копійки, оскільки вартість спаленого газу вже увійшла у тариф на електроенергію, але ніяк – не мільйони гривень, які платять за нього кияни.
А що ж робити, задасте ви резонне запитання. Що ж, спробую відповісти. Для того щоб реально поліпшити життя людей вже сьогодні, керівництву держави слід, по-перше, зупинити тотальне зростання житлово-комунальних тарифів, яке може призвести до соціальної та економічної дестабілізації в країні.

По-друге, навести порядок у тарифоутворенні та повернути соціально важливі компанії щодо життєзабезпечення міст і селищ у комунальну власність (а не планувати їхню приватизацію).

І, по-третє, добре дати по руках тим, хто робить гроші з повітря. Нехай навіть і підігрітого.

Олександр Сергієнко

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1520