У річницю інавгурації Президент України Віктор Янукович упродовж трьох годин розмовляв з країною в прямому телеефірі. Українців найбільше цікавило питання - де обіцяне поліпшення життя «вже сьогодні», а також те, як елементарно вижити тут і зараз. Про те, чому українці не живуть, а виживають, про що думає влада, що чекає Януковича і його команду в короткостроковій перспективі, в інтерв'ю ForUm'у розповів відомий український експерт-політолог, поет і філософ Володимир Цибулько.

- 25 лютого відбулася «Розмова з країною». Виявилося, що українців найбільше цікавить відповідь Президента України Віктора Януковича на банальне запитання - «як вижити?» Чи є відповідь?

- Є. Вона дуже проста: треба почути власний народ. Янукович клявся, що почує кожного.

Розумієте, в чому проблема... Вона у механістичному мисленні нинішньої владної команди, яке давало їм багато перемог. Але потрібно мислити сучасними категоріями. Наприклад, і «Запорожець» - автомобіль, і «БМВ» - автомобіль. Так, спосіб мислення правлячої команди зводитися до того, що «Запорожець» - це «БМВ», хоча в реальному житті продукт українського автопорому просто не може стати «баварцем». Розумієте про що я? Гонка за звітною рамкою з кількісними показниками, яку можна показати ЄС і МВФ, не змінює якість сучасного життя в Україні.

Зверніть увагу, розмова Президента з країною відбулася в п'ятницю вдень... Це для того, щоб його не почув кожен, і ще один показник гонки за зовнішнім показником: є цивілізаційна практика щорічних звітів, і ми її підтримуємо. Їм потрібний формальний результат, і все. Ось такий у нас типово радянський стиль поведінки.

Ще один кричущий показник, який підтверджує це - інфляція. Офіційно вона у нас нижче 10%, а реально? Тільки вартість пального зросла більше ніж на гривню. Загальновідомо, як ростуть ціни в Україні.

- У Києві пройшов п'ятий Форум «Європа-Україна». Виступаючи на ньому, Ханна Северінсен заявила: «Торік я говорила про те, що мені здається, що Янукович вивчить урок і буде схожий на нормального європейського лідера, але, мені здається, він вивчив урок, щоб не бути таким слабким, яким був Кучма... Янукович справді вивчив урок, однак не таким чином, як я очікувала».

Северінсен упевнена: незважаючи на те, що зараз міжнародна правозахисна організація Freedom House віднесла Україну до категорії країн, які не є по-справжньому демократичними, в майбутньому вона все-таки «зможе повернутися до демократії»...

- Справа в тому, що Євросоюз (особливо колишні союзники України в ЄС) відчувають свою провину за те, що Віктор Ющенко був настільки ослаблений. І тут питання не тільки у внутрішніх суперечках. Якби європейський істеблішмент адекватно відгукувався на сигнали Ющенка, то в Україні йшли б реальні реформи. А оскільки ЄС до певної міри відгородився від декларацій європеїзації України, заблокувавши нас, ці люди тепер нас вчать будувати громадянське суспільство.

Слава Богу, що ми його збудували. Нехай ЄС у себе оглянеться. Якщо вони такі грамотні, нехай поїдуть до Болгарії, Румунії і вчать їх громадянському суспільству. Нехай до Угорщини поїдуть, навчать, як голосувати за «Йоббік». Україна, навіть незважаючи на таку складну економічну ситуацію, не впала в ультранаціоналістичний чи комуністичний суспільний хаос. А той же «Йоббік» в країні ЄС набрав 17%.

- Виходить, що Леонід Кучма має рацію, кажучи, що ми повинні слухати всіх, але висновки робити свої?

- Так. І взагалі, Кучма (незважаючи на те, що в нього гарна інженерна освіта) непоганий психолог і політичний технолог. Він примудрився під пильним оком Росії вибудувати здорові державні українські інститути, хоч вони і були дещо радянськими. Довіра до держінституту в епоху Кучми була достатньо високою.

Повернемося до цього конкретного виступу. Одна з його оцінок зводилася до того, що в Україні ніколи не було еліти. Насправді, консолідованої еліти з власною ідеологією ніколи і не було. Але була Україна як ідея, як певна ідеологія (люди, ресурси, виробничий потенціал).

Усі розуміли, що це серйозний потенціал, з цим можна щось робити. Тому жорсткого протистояння Схід-Захід, комунізм-антикомунізм, Росія-Європа, по суті, не було. Кучма свого часу зробив ставку на бюрократичний клас, який, можна сказати, врятував Україну. Згадайте, як діяли люди з різними деклараціями, але з дуже схожим способом мислення й ухвалення рішень, наприклад губернатор Луганщини Олександр Єфремов та губернатор Львівщини Михайло Гладій і т.д.

Останнім часом Кучма говорить дуже резонні й суттєві речі. Про них і раніше говорили політологи, але це сприймалося, як політтехнологічна гра. А от коли це озвучує Кучма, найуспішніший Президент України, це зовсім по-іншому звучить і сприймається.

- Хочу у Вас запитати ще про першого Президента Незалежної України - Леоніда Кравчука. Свого часу він дуже різко відгукувався на адресу Януковича і навіть не пішов на інавгурацію. Сьогодні ж усе трохи змінилося: Президент Янукович підписав указ про підтримку ініціативи Президента України у 1991-1994 роках Леоніда Кравчука щодо створення Конституційної Асамблеї для підготовки змін до Конституції України. Це спроба Януковича задушити ворога в обіймах чи вміння Кравчука проходити між крапельок?

- Тут питання не тільки в Кравчуку, а й в Балозі, Плющеві та багатьох інших. Потрібно розуміти, що, незважаючи на те, хто отримує президентство, все одно існує серединний клас державників, з якими потрібно рахуватися. І Кравчук, і Плющ, і Балога - це той тип людини, який завжди буде потрібен владі.

Янукович фактично зробив кадрову ставку на своїх - це тотальний програш. Але Віктор Федорович у перший рік віддавав борги за вибори і вірність, а тепер він почне діяти зовсім по-іншому. Для нього Кучма є свого роду символом політичної тактики. Леонід Данилович також приходив на проросійських, віддалених від західно-української та центрально-української ідеологічної моделі гаслах. Тоді ставка робилася на індустріальний ресурс, якого зараз немає. Зараз і структура суспільства змінилася.

Відповідно, Януковичу треба знаходити людей, які комунікуватимуть з цими іншими шарами і середовищем. Він пробує шукати, розширювати коло, робити партнерами своїх потенційних ворогів. Ці спроби викликають ревнощі команди. Але, рано чи пізно, Януковичу доведеться позбутися тих, хто привів його до влади. Якщо він розраховує на проведення серйозних реформ, то треба розлучатися з цими, за своєю суттю, шакалами, у яких головне - свій особистий інтерес, бажання «відбити» інвестиції в Януковича.

- Про третього Президента Ющенка нічого не чути. Значить, він нікому не потрібний?

- Він не додасть команді Януковича нічого. У Ющенка величезне негативне сальдо. На ньому висить образа. Взагалі-то, в тому, що сьогодні є «табачники», «колесніченки» та інша шушера, нестиме відповідальність Ющенко. Його зараз фактично неможливо реанімувати для державної роботи. До чого б він не торкнувся - це не принесе результату.

- В експертних і громадських оцінках першого року президентства Януковича суцільна критика. Настає переломний рік для Президента?

- Перший рік Януковичу треба було витрачати на подяку своїм, а не на розширення свого електорального поля. За рік коло прихильників не зросло, а навпаки - зменшилося. На сьогоднішній день радикально проти Януковича десь 50% населення країни. Це означає, що ні на яких нових виборах йому і його команді нічого не світить.

Реформи, які затіваються, вже затягнуті в часі, відповідно, не дадуть швидких результатів. Найкраще з «реформ» виходить виробництво ворогів власними руками. Насамперед, це малий і середній бізнес, потім - скорочення силовиків без забезпечення їм можливості піти хоча б на «базарники». Ці люди потенційно або повинні емігрувати, або - вийти на вулиці й воювати з режимом.

Світ не стоїть на місці. В Україні виріс інформаційно-залежний клас. Він живе інформацією з Інтернету. Для нього немає кордонів. Ці люди можуть або емігрувати, або завойовувати право на своє місце в державі. Але виїхати з країни - значить адаптуватися в європейську зарегульовану систему, а це важко, тому цей клас людей буде змушений завойовувати своє місце під сонцем тут, удома.

Отже, з такою динамікою і політикою, як у Януковича, навряд чи ця команда протримається весь свій термін. У крайньому випадку, поки це так виглядає.


Юлія Артамощенко,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

2647