Європейський вибір України є не тільки основою зовнішньополітичного курсу нашої країни, а й визначає внутрішньополітичні та економічні процеси в державі. Упродовж останніх 15 років Київ активно наближав свою нормативно-законодавчу базу до стандартів ЄС, в Україні також відбувалася демократизація політичної системи. Останнім часом, з приходом до влади нової команди Віктора Януковича, почалася адміністративна, податкова і пенсійні реформи, впроваджуються антикорупційні заходи.
Проте, незважаючи на позитивну динаміку українсько-європейського діалогу, Київ все ще далеко від того, щоб бути прийнятим до складу Євросоюзу. З одного боку, швидкій інтеграції перешкоджають внутрішні проблеми самого ЄС. Брюссель найближчі 10-15 років намагатиметься стабілізувати європейський ринок, інтегрувати економіки нових членів Євросоюзу (Румунії і Болгарії), покривати бюджетний дефіцит і рятувати від дефолтів «слабкі ланки» (такі як Греція, Португалія та ін.) та й сама Європа поки не дала чітку відповідь про перспективу членства України в ЄС.
З іншого боку, Україна не може рухатися в ЄС швидше через об'єктивні чинники: негативне сальдо торгівлі Україна-ЄС, нерівності стартових тарифних умов. Поспішна інтеграція може викликати загрози в окремих надчутливих сферах економіки нашої держави, а також обумовити подальший дисбаланс у торгівлі.
У середині 2010 р. Україна і ЄС повинні були підписати договір про асоціацію, що передбачає зону вільної торгівлі. Але, як показала практика, сторони виявилися не готові до форсування даної події. Досить складно відбувається переговорний процес щодо впровадження зони вільної торгівлі (ЗВТ) між Україною та ЄС, ще залишається низка питань, які не вирішені без збитків національним товаровиробникам.
По суті, європейська інтеграція України потребує нового потужного імпульсу з боку лідерів громадської думки України та Європи, експертів, фахівців і практиків. Потрібно виробити нову парадигму європейської політики.
Саме на це спрямований ювілейний V форум «Європа-Україна» під назвою «20 років незалежності України. Успіхи, проблеми, перспективи», який організовують Міжнародний фонд «Єдиний світ» під керівництвом голови правління Едуарда Прутніка, і польський Інститут східноєвропейських досліджень під керівництвом голови Програмної ради Економічного форуму Зігмунта Бердиховського.
Склад учасників Форуму свідчить, що він має потенціал не тільки надати прискорення європейській інтеграції України, а й сформувати новий простір сприяння з боку провідних європейських політиків і бізнесменів у реалізації європейського вибору України.
Віталій Кулик
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом