Життя держави неможливе без політичного клімату. Як і клімат Землі, він коливається винятково «на свій розсуд», з тією лише різницею, що природні катаклізми – це межа терпіння єства втручанням людини.
Своїми роздумами про нинішн ій політичний клімат в Україні, реформи і результати першого року правління Президента Віктора Януковича в ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm'у поділилася адвокат Тетяна Монтян.
- Тетяно, у двох словах: що Ви думаєте про нововведення у ЖКГ?
- Ну, у двох словах тут не вийде. По-перше, люди, які займаються реформами ЖКГ, не мають ніякого комплексного плану реформ і, як я підозрюю, взагалі не мають ні найменшого поняття про те, що відбувається у ЖКГ і як все це виправити. Окрім, зрозуміло, тих, хто все прекрасно розуміє, але планує половити рибку у каламутній воді. Я маю на увазі лобістів нового проекту Житлового Кодексу.
По-друге, тотальна безграмотність широких народних мас у питаннях власності та алгоритмів управління спільним неподільним майном здатна звести нанівець навіть найправильніші і найрадикальніші реформи. Однак займатися просвітою народу ніхто не збирається, бо темний, забитий народ дуже легко і зручно грабувати.
По-третє, ніякі реформи ЖКГ неможливі без базової реформи правовідносин власності та співвласності (формалізація багатоквартирних будинків як цілісних майновий комплексів з індикацією ідеальних часток + винесення у натурі меж прибудинкових територій; доступ до інформації про співвласників; спрощення алгоритмів керування спільним майном). Однак ця реформа «зав'язана» персонально на Лавриновича, який у цих питаннях абсолютно некомпетентний, але при цьому користується безмежною довірою Януковича, який його вважає «генієм юриспруденції».
- Як вважаєте, декларовані сьогодні реформи дійсно спрямовані на покращення життя , чи це все-таки щось людиноненависницьке, як стверджують самі українці?
- Ніякої абстрактної «влади» в країні нема. Є банальн е мафіозне угрупування, яке захопило контроль над Україною як цілісним ресурсом. Мафіозне угрупування за своєю природою не здатне керувати цілим, тому що його доля – паразитувати на цілому зсередини. Серед функцій мафіозного угруповання немає такої опції, як «турбота про нечленів угруповання», вона просто «конструкцією не передбачена».
Усілякі пенсіонери, бюджетники, «культурка і соціалка» – це зовсім не потрібні, не корисні для мафії придатки, які віджирають ресурси, так необхідні кожному члену мафії для того, щоб підвищувати свій статус в угрупованні та охороняти свою персональну «шкварку» від ворожих посягань.
При цьому всьому кожен член угрупування «замкнутий» по вертикалі персонально на Януковича, а горизонтальні зв'язки всередині угруповання не тільки не заохочуються, але прямо заборонені.
Тобто окремі мафіозі можуть спілкуватися один з одним, однак лише на теми «де побухати/погуляти». Будь-які ж спроби реально співпрацювати, об'єднати зусилля у різних напрямах і щось зробити разом, об'єднаними ресурсами, можуть бути небезпечні і спричинити за собою підозри та нашіптування у стилі «Федорич, а Х лізе на чужу територію!» або «Х і У змовилися і щось мутять!»
Фактично Янукович персонально, «єдиноначально» керує країною, при цьому маючи прекрасні навички керівництва і «розрулювання» своїх мафіозі, але не маючи ні найменшого поняття про все інше.
Зрозуміло, за таких умов жодних реформ в інтересах суспільства бути не може апріорі, однак окремі позитивні дії можливі, якщо ці дії корисні і для мафіозі, і для широких народних мас. Наприклад, скасування мораторію на продаж с/г земель. Від цього виграють і мафіозі, і все суспільство, але такі «щасливі збіги» вкрай рідкісні.
- Скоро рік з дня інавгурації Президента Януковича. Які особисто Ви відзначили б плюси і мінуси його правління за цей період?
- Робляться убогі, жалюгідні, але хоч якісь кроки у напрям і до формалізації власності. Більше ніяких позитивів немає, але зате все решта – один суцільний негатив, який дуже скоро маргіналізує суспільство (у силу масового різкого зубожіння) і радикалізує політичні настрої.
Усі реформи провалені, масштаби дерибану не зменшилися (тільки склад дерибанщиків помінявся), управлінська некомпетентність зашкалює, і закінчиться все це для теперішнього керівництва країни вкрай сумно.
- Як особисто Ви ставитеся до ідеї міністра внутрішніх справ про пере складання іспитів на права кожні 10 років? Чи можна розглядати таку ідею як засіб «збити» більше грошей з автолюбителів?
- Ідея Могильова – повна і абсолютна маячня. Що ж стосується грошей, то ця пропозиція головного українського міліціонера тільки лише підтвердила чутки про «особливі» стосунки між Могильовим і концерном ЄДАСП, що виготовляє бланки документів суворої звітності.
- Нещодавно депутати-«самооборонці» клопотали перед генпрокурором, просячи розглянути питання про доцільність подальшого утримання під вартою Луценк а, Діденка, Макаренка, Філіпчука і Корнійчука. Пшонка обіцяв подумати. Ваша думка, як складеться подальша доля названих вище осіб?
- Усі ці люди – дуже різні, сидять за різне і з різних причин. Усі вони знали, на що йшли, і цілком могли оцінювати і порівнювати свої ризики. Не пригадую, щоб хоч когось із них, під час їхнього перебування «біля корита», хоч скільки-небудь цікавив стан правосуддя в країні, умови утримання у СІЗО, корупція у прокуратурі, міліційне беззаконня і т.д.
Тому особисто мене їх ня доля абсолютно не хвилює – нехай самі вирішують свої проблеми з тими конкретними людьми, які їм «роблять пред'яви».
- Останнє запитання, Тетяно. Янукович обіцяв, що Тимошенко не посадять. Якщо так, для чого ця метушня навколо неї?
- Тимошенко – відіграна карта, лідер поваленого конкуруючого мафіозного угруповання, і у неї та її соратнічков зараз просто відбирають раніше ними награбоване. Деякі соратнички вже про все з переможцями домовилися – «нічого особистого, просто бізнес», а деякі – на жаль (для них).
Нинішня «еліта», тобто ті, хто ухвалює концептуальні рішення, ніякої загрози з боку Тимошенко не відчуває і правильно робить. Тому насправді ніякого значення уся ця метушня навколо неї і нескінченні допити вже нікому не цікаві і ніякого значення не мають.
Яких ось своїх ідей, здатних «запалити» суспільство, у Тимошенко не має і бути не може. Ніякої небезпеки для нової влади від неї не виходить і опозицією вона не є. Вона – зручний жупел, «опудало» опозиції, і у цій якості нинішнє політичне керівництво країни відіграє її за повною програмою.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом