Гарантії держави щодо виконання рішень Європейського Суду з прав людини не повинні йти у розріз із соціальною політикою держави. Це стало однією із причин звернення голові Верховної Ради України стосовно передачі проекту Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» на розгляд Комітету з питань соціальної політики та праці.
Необхідність подання такого звернення зумовлена ще й тим, що норми, які містяться у законопроекті, можуть негативно позначитися на забезпеченні громадян гарантованими соціальними пільгами.
Зокрема, йде ться про те, що нормами проекту Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» може бути змінено цілу низку соціальних законів, які передбачають забезпечення пільгами працівників міліції, прокуратури, чорнобильців, ветеранів війни та інших. Фактично, ці пільги скасовуються на законодавчому рівні і будуть регулюватися на рівні постанов Кабінету Міністрів України.
Я вважаю неприпустимим замість фіксованих процентних ставок до мінімальної пенсії за віком, наприклад, у Законі «Про статус і соціальний захист громадян, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлювати порядок і розмір цих виплат Кабінетом Міністрів.
Я як член профільного комітету, так само як і мої колеги, впевнена, що зазначений проект Закону має бути і буде вже найближчим часом направлений на доопрацювання у Міністерство юстиції України.
Процес доопрацювання та узгодження законопроекту необхідно максимально прискорити, оскільки актуальність прийняття цього документа незаперечна, насамперед, через існуючу в Україні згубну практику невиконання або значного затягування виконання рішень Європейського Суду з прав людини.
І чим раніше буде прийнято Закон, який містить механізм виконання рішень судів, тим раніше Україна залишить п'ятірку країн-лідерів, де не виконуються, або ж виконуються несвоєчасно рішення національних судів і як останньої інстанції – рішення Європейського Суду з прав людини.
Нагадаю, проект Закону України, який гарантує виконання рішень Європейського Суду з прав людини, був розроблений після критичної резолюції Комітету Міністрів Ради Європи про невиконання рішення Європейського Суду у справі «Юрій Іванов проти України» і винесений на розгляд парламенту у січні поточного року.
У документі прописано механізм врегулювання питання про виконання рішень Європейського Суду в Україн і, який дає можливість виконувати рішення українських судів, у тому числі і тих, де відповідачем є Україна.
Механізм полягає у тому, що рішення, за яким відповідачем є держава або державний орган, будуть автоматично виконуватися шляхом направлення виконавчого листа і реквізитів позивача безпосередньо до Держказначейства. А це означає, що позивачеві не тр еба буде ходити по інстанціях, а судове рішення виконуватиметься казначейством шляхом списання коштів з розрахункового рахунку боржника.
Ірина Бережна
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом