Українці поступово починають захоплюватися західною модою на здоровий спосіб життя. За статистичними даними, понад 90% населення України підтримує заборону куріння на всіх робочих місцях, а підтримка українцями повної заборони реклами тютюну за 2010 рік зросла майже на 30%.
Отже, у цілому 70% українців – за повну заборону реклами тютюну! Це вражаючі дані, наведені торік Київським міжнародним інститутом соціології. Але чому у такому разі в нашій країні не зменшується кількість курців, а серед молоді вона навіть зростає? Відповідь лежить на поверхні. Щоб посилити тенденцію зменшення тютюнопаління в Україні, вважаю, насамперед, слід удосконалити законодавство з метою заборони реклами тютюну у точках продажу, в Інтернеті та у будь-яких інших громадських місцях.
Ефективність такого кроку підтверджує світовий досвід. За даними досліджень Світового банку у частині досвіду антитютюнових кампаній у 102 країнах світу, повна заборона реклами тютюну здатна зменшити чисельність курців на 6-7%, тоді як часткова заборона лише призводить до переміщення реклами у незаборонені сегменти. У такому разі число курців зменшується буквально на 1%.
Відомо, що на сьогоднішній день Закон України «Про рекламу» повністю не забороняє рекламування тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, хоча й передбачає певні обмеження такої реклами. Наприклад, повністю заборонена реклама тютюну у друкованих ЗМІ, крім спеціалізованих.
Однак сьогодні реклама тютюнових виробів дозволена, приміром, у мережі Інтернет, основним користувачем якої є молодь, а також через різні заходи, які проводяться з метою стимулювання продажу тютюнових виробів. Або ж чи припустимим є спонсорство тютюновим брендом концерту чи молодіжного заходу? Безперечно – ні!
Також нагадаю, що 15 березня 2006 Україна ратифікувала Рамкову конвенцію Всесвітньої Організації з охорони здоров'я щодо боротьби проти тютюнопаління та виробів з тютюну. Тим самим Україна прийняла на себе міжнародні зобов'язання щодо запровадження повної заборони на всі форми реклами, стимулювання продажу і спонсорства тютюнових виробів. Кінцевий термін для законодавчого врегулювання у цій сфері для нашої країни закінчується 4 вересня 2011 року. 30 листопада минулого року Верховна Рада, нарешті, підтримала у першому читанні довгоочікуваний законопроект №5164, яким пропонується запровадити повну заборону реклами тютюнових виробів.
Цей проект закону і схожі з ним за метою роками лежать у парламентських кабінетах, у той час як інші країни вели і продовжують вести масований наступ на тютюн. Я нагадаю: ще у 2003 році Європейським парламентом була видана загальна Директива, спрямована на зближення законодавства країн-членів ЄС у частині регулювання реклами і спонсорства тютюнових виробів. Відповідно до неї, реклама тютюнових виробів забороняється не тільки на радіо і телебаченні, але й у друкованих ЗМІ та будь-яких інших засобах донесення інформації до споживача.
Директива забороняє спонсорство тютюновими компаніями виробництва та розміщення передач на радіо, громадських заходів. Протягом останніх п'яти років переважна більшість країн-членів ЄС адаптували свої національні законодавства відповідно до норм Директиви. Інший приклад – Японія, яка у вересні 2010-го збільшила податок на сигарети на 40%. Це серйозне збільшення податку в історії країни.
Безперечно, на думку багатьох юристів, парламентарів, вітчизняний законопроект №5164 потрібно ще відшліфувати. Наприклад, повністю відповідно до зауважень експертів, автори законопроекту занадто вільно підійшли до визначення поняття «реклама і стимулювання продажу тютюну». Це може поставити поза правовим полем будь-який обмін діловою інформацією між суб'єктами господарювання у цій галузі, адже навіть ділова переписка буде кваліфікуватися як «реклама і стимулювання продажу тютюну».
Але головне, щоб під виглядом «вдосконалення» норм довгоочікуваного і актуального для нашого суспільства проекту закону його взагалі не втратили. Ні для кого не секрет, що лобістський ресурс тютюнової галузі дуже серйозний в усьому світі, і Україна не є винятком.
Однак ми всі зобов'язані зрозуміти, що головною метою законопроекту є не обмеження прибутків тютюнової чи рекламної галузі, не тільки приведення законодавства про рекламу у відповідність до міжнародного законодавства, а «захист нинішнього і майбутніх поколінь від руйнівних наслідків споживання тютюнових виробів».
Ірина Бережна
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом