Верховна Рада України шостого скликання відкрила восьму сесію і відразу ж внесла зміни до Конституції, узаконивши свою п'ятирічну каденцію. Президент України Віктор Янукович закликав політичні сили відкинути протистояння, відкласти корпоративні інтереси і перейти до діалогу. Він зазначив, що Україна повинна посилити свою роль на міжнародній арені, увійти до кола країн з високим рівнем розвитку, досягти стабільності всередині держави, провести низку реформ.
 
Про те, що буде з парламентом, народними депутатами, Президентом і його оточенням, а також про багато іншого в інтерв'ю ForUm'у розповів відомий український політик, народний депутат України (група «Реформи заради майбутнього»), перший заступник голови Комітету ВРУ у закордонних справах Тарас Чорновіл.
 
- У перший же день нової сесії Верховна Рада внесла до Конституції зміни, які пролонгують повноваження нинішніх парламентаріїв і встановлюють дати чергових виборів народних депутатів України, Президента України, місцевих рад та органів влади. Як Ви проголосували: за чи проти? Чому?
 
- Я голосував «за».
 
Головним джерелом влади в Україні є народ. У 2007 році люди на виборах дали парламенту цього скликання термін повноважень - п'ять років. Відповідно, чергові вибори парламенту мають відбутися у 2012 році. Після рішення КСУ щодо Конституції парламент не отримав додаткових повноважень, і мови про дострокові перевибори йти не може.
 
Що стосується Президента. Після повернення до старої Конституції виникає колізія. Януковичу виборці делегували одні повноваження, а після рішення КСУ повноваження Президента були збільшені, тобто з'являється факт узурпації влади, яка не була дана народом. І тут можна було говорити про дострокові вибори.
 
Я не раз заявляв, що зміна Основного закону Конституційним судом - глибоко нелегітимний акт. Та Конституція, яка діяла з 2004 року, хоч і давала багато можливостей для внутрішніх протиріч і проблем, була значно кращою, більш демократичною і прогресивною. Але, я, як і всі ми, змушений жити за новою-старою Конституцією.
 
- Те, що внесення змін до Конституції відбулося в перший же день нової сесії, було несподіванкою?
 
- Ні. Не було, хоча розгляд цього питання анонсувався на четвер-п'ятницю. Але я так розумію, що голосування було перенесено на вівторок, щоб зняти колізію стосовно термінів повноважень народних депутатів України і дати чергових парламентських виборів. Тим більше, всі матеріали були готові, затверджені на спеціальній комісії.
 
Була й політична причина. Ніхто не хотів дражнити гусей, нагнітати політичні пристрасті. Подивилися, що в залі досить нормальна, розслаблена обстановка, і щоб не вийшло знову бійок-перетасовок (наприклад, Юлія Володимирівна могла поставити завдання своїй фракції стояти на смерть) вирішили проголосувати у вівторок.
 
- Значить, тепер чітко зрозуміло, коли відбудуться чергові вибори?
- Тепер різночитань бути не може. Дати виборів чіткі й конкретні: наступні вибори у Верховну Раду повинні відбутися в останню неділю жовтня 2012 року, а Президента України - в останню неділю березня 2015 року.


- Якою буде процедура призначення дати виборів?

- Дата виборів Президента визначена чітко, але все одно постанову про це приймає ВР. Хоча зараз ця норма виглядатиме як рудимент.


Дата виборів парламенту оголошується Центральною виборчою комісією. Може змінюватися закон про вибори, і наприклад, буде встановлено, що виборча кампанія триває три, чотири, п'ять місяців. Відповідно, ЦВК відраховує цей час від дати виборів, та офіційно дає старт кампанії.


- Коли зміни до Конституції набирають чинності?

- Повинна відбутися процедура підписання Президентом. Але це процедурний акт, оскільки на зміни до Конституції Президент не накладає вето. Також буде проведена перевірка ком і крапок. Терміни підписання досить короткі. Але я думаю, що підписання відбудеться вже сьогодні-завтра.


- Тепер треба дочекатися ухвалення нового закону про вибори. Коли він потрапить до ВР?

- Відразу ж скажу, що закон ніяк не впливатиме на дату виборів. Він фіксуватиме, коли ЦВК має прийняти постанову про початок виборчої кампанії.


Тепер про те, яким може бути новий закон про вибори. Наскільки мені відомо, ніяких остаточних рішень ще не прийнято. Зараз повна нісенітниця в головах. З упевненістю говорити можна тільки про те, що ймовірність збереження стовідсоткової партійної системи з закритими списками мінімальна.


Що стосується законопроектів, то скоро з'являться перші з них. Спочатку будуть розробки опозиції, голосування щодо яких провалять. Проект від влади з'явиться потім, зі значним запізненням. Очевидно, він буде не від Кабміну, а від представників фракцій коаліції. Як правило, такі важливі законопроекти пишуться за участю Адміністрації Президента. Там з юридичними апаратом і знаннями не сильно дружать.


У даного закону буде ціла низка проблем і зазорів. Документ відгукуватиметься, виставлятиметься на голосування, зніматиметься, змінюватиметься і т.д. А потім, виходячи з нашої традиції, остаточний варіант закону буде прийнятий тоді, коли почнеться виборча кампанія.


Найімовірніше, виборча система буде 50Х50 (партійна і мажоритарна, - авт.). Щодо мажоритарних округів усе буде більш-менш зрозуміло. Єдине, можуть встановити, що самовисування не буде, і висувати кандидатів зможуть лише партії. Може, буде якийсь фільтр, що обмежує можливість висунення кандидатів, фінансова застава.


Щодо пропорційної складової питання залишається відкритим. Зрозуміло, що коли буде 50Х50, з'явиться велика спокуса ввести жорстку закриту систему без права преференцій, виключення зі списків руками виборців. Але висока також ймовірність того, що і в пропорційній складовій запровадять європейську формулу. Адже, все одно доведеться вести переговори з ЄС, прислухатися до Венеціанської комісії, яка знову нам скаже, що повністю закриті партійні списки - некоректно.


Можуть зробити й так, як раніше пропонувалося: перша п'ятірка списку жорстка, а всі наступні місця піддаватимуться перестановкам, залежно від позиції виборця щодо того чи іншого кандидата. Це передбачає складну систему підрахунку голосів. Тому побоююся, що таку схему забракують, апелюючи тим, що ми це не потягнемо.


- Давайте повернемося до голосування у вівторок. Відразу ж після нього, не виходячи з сесійної зали, фракція «БЮТ-Батьківщина» виключила зі своїх лав сімох народних депутатів, які проголосували за зміни до Конституції. Зокрема, екс-бютівцями стали Анатолій Семинога та Павло Мовчан.


- Цих людей важко запідозрити у зв'язках з Януковичем. Ніколи нікому в голову навіть не приходило називати їх продажними. Ярлик «продажного», «зрадника» в БЮТ люблять вішати, коли люди висловлюють свою позицію. Тому проголошення і цих нардепів продажними, зрадниками виглядатиме дуже дрібно і неприродно.


Не беруся судити про всіх виключених із БЮТ, але припускаю, що у цих парламентаріїв виникли серйозні протистояння в системі політсили. У нашій депутатській групі «Реформи заради справедливості», яка скоро буде оголошена фракцією, є не менше десяти колишніх глав обласних організацій БЮТ. В абсолютній своїй більшості, це не бізнесмени, а партійні роговики, політичні фігури (прізвища не називатиме, оскільки можу когось забути).


Так ось, вони часто розповідають: я не міг там більше перебувати, оскільки деякі рішення БЮТ шокували. Екс-бютівці наводять приклади, про які навіть може ще Генпрокуратура не знає. Також вони кажуть, що в системі відносин у фракції «БЮТ-Батьківщина» відбулася КГБізація.


Мені здається, що в БЮТ створена така нездорова обстановка, яка виштовхує окремих людей. Знову ж таки, під кожні вибори там підтягують якихось чужих людей, а своїх - відправляють на периферію. Зараз навіть абсолютно вірні Юлії Тимошенко в приватних розмовах сильно обурюються тим, що відбувається в БЮТ.


Я сам був очевидцем того, як діють у БЮТ. Один із заступників глави фракції Стешенко (якого називають Лозинським номер два, за його колгоспне минуле і знущання над селянами), у чомусь не помирився з головою Комітету у закордонних справах, бютівцем Олегом Білорусом. Члени комітету від БЮТ зривали засідання, щоб підставити свого ж.


Тиск Сташенка на бютівців йшов нібито від імені Івана Кириленка. Іван Григорович мені казав, що таких розпоряджень не давав (не можу йому не вірити, він дуже порядна людина). Стешенко навіть був згоден, щоб комітет очолив регіонал, головне - щоб Білоруса усунули.


Вони не домоглися цього. Мені вдалося цей дрібний путч придушити. І Олександр Єфремов, і Володимир Литвин, й Іван Кириленко, та інші люди заявили, що зауважень до керівництва Комітету у закордонних справах немає, і ніяких кадрових ротацій бути не може. Але це яскравий приклад того, що відбувається в БЮТ.


- Думаєте, Олег Білорус піде з «БЮТ-Батьківщина»?


- Ні. Не думаю. Але тепер, коли проти нього свої, бютівці, путч організували, Білорус буде по-іншому оцінювати все, що відбувається в цій партійній структурі.


- Відкриваючи восьму сесію ВР Президент України Віктор Янукович закликав усі парламентські політичні сили відкинути протистояння, відкласти корпоративні інтереси і перейти до діалогу. Наскільки реально, щоб наш парламент був тихим і спокійним?


- Знаєте, найспокійніша ситуація - на цвинтарі. Не хотілося б бачити дуже спокійний парламент без живої думки. Це вже не парламент, а якесь акціонерне товариство, в якому кілька власників акцій торгуються і вирішують всі питання, а депутати просто не потрібні.


Щоправда, вже зараз не дуже цікаво бути депутатом. І для мене персонально мотивація від продовження повноважень цього парламенту не така вже й велика. Я ще не вирішив, куди йти і де працювати. Але якби було ухвалено рішення про парламентські вибори у 2011 році - я б сильно не плакав.


Що стосується роботи ВР, то, думаю, крайня екстремальність відійде на задній план, і ВР зможе приймати більш адекватні рішення. Регіони зрозуміють, що їм уже вилазять боком дуже екстремальні ідеї та методи. Плюс, у ПР буде своїх проблем хоч відбавляй. Також екстремальна, а може, навіть, екстремістська група з БЮТ втрачає вплив. А видворення з фракції абсолютно адекватних людей, таких як Семинога і Мовчан, призведе до того, що «БЮТ-Батьківщина» втратить обличчя й цілісність.


Тому, думаю, в політичному плані парламент ставатиме більш розмитим, «драглистим», а ухвалення рішень не буде таким жорстко диктаторським, як усе, що спускається з Адміністрації Президента. Багато що зміниться і на Банковій, оскільки деякі структури та особистості з Адміністрації Президента почнуть втрачати вагу.


Що стосується Кабміну. Недавня відверта перепалка між лідером фракції ПР і Кабміном, коли Єфремов показово та демонстративно просто витер ноги об КМУ щодо цілої низки законопроектів - також показовий момент. Це не означає, що фракція ПР раптом стала самостійною. Це означає, що цілісного єдиного центру ухвалення рішень у регіоналів, очевидно, не буде.


- А що скажете про виступ Януковича у парламенті загалом?


- Зрозуміло, що це не експромт, і виступ пишуть. Текст, думаю, він попередньо прочитав, оскільки помилок було мало: кілька наголосів і одне не зовсім правильно вжите слово.


Але варто звернути увагу на деякі нюанси. По-перше, він почав свій виступ з Євросоюзу. По-друге - жодного разу не сказав «Росія». З Євросоюзом Янукович загравав, оскільки зрозумів, що потяг відходить і є ризик його не наздогнати. Про РФ він забув, оскільки вона Януковича відверто кинула й образила.


- Наскільки висока ймовірність того, що Янукович-Президент з часом може стати євроатлантистом, націонал-демократом чи, навіть, націоналістом?


- Щоб Янукович став націоналістом, потрібно, напевно, каденцій з десять. А з нормами націонал-демократії він може трішечки й гратиметься. Але для цього йому потрібно добре зрозуміти ситуацію на Сході, де до сьогоднішнього дня регіонали загравали зі своїм виборцем проросійськими тезами.


Зараз із РФ не складається з вини самої ж Росії. Вона не виконала жодного із зобов'язань, і дуже відверто підставляє Януковича перед світовою та українською громадськістю. Дії Росії носять морально недружній характер. А заява Путіна про Другу світову війну - була ударом нижче пояса електорату Януковича. Віктор Федорович чітко зрозумів, що це цілеспрямований удар по ньому персонально, хоч і не зміг дати відповідь.


Якщо вийде хоч якийсь економічний прорив, то цією темою спробують перекрити політичні питання. Із Західною Україною спробують загравати. Але дуже довго зберігатиметься роздвоєння: Табачник продовжить готувати підручники, з яких викидають Крути, Герман озвучуватиме протилежне, кажучи, що це позиція Президента, а Колесніченко на Сході скаже, що вона самозванка, і позиція Януковича цілком протилежна. Це буде в стилі генерала Марчука на виборах 1999 року.


Що стосується євроатлантизму, то зацікавленість НАТО відновиться, але безпосередньо грати на цьому полі Янукович навряд чи скоро ризикне. А щодо Євросоюзу Президент готовий вже грати, але в ЄС втомилися від багатьох його жахливих помилок.


Думаю, що тепер, розправившись з украй радикальними противниками, на зразок Юлії Тимошенко, і розібравшись з тими, кому хотіли помститися, такі як Луценко, відчихвостивши тих, хто відверто крав, задовольнивши інтереси групи Фіраташа – репресивний маятник почне вщухати, оскільки потрібно буде заглядати в рот Європі. Тому, в українське законодавство вже скоро буде включена нова серія адаптацій до норм Євросоюзу.


До речі, Юлія Володимирівна «невиїзна» не тому, що вона могла залишитися в ЄС, а тому, що знали, що Тимошенко повернеться, і використає це як демонстративний показ. Якби вона залишилася в Європі - це був би найбільший подарунок для Януковича.


Але, повернемося до помилок, які Янукович робить постійно, причому, навіть, у найдрібніших речах. Ну, заявити в Давосі про жінок, які роздягаються?! Хто йому це підсунув?! Це провокація, адже там настільки схиблені на антисексизмі, що навіть вводять норму «один з батьків», і знімають поняття «батько» й «мати».


Так, справді, з цим у ЄС дійшли до маразму. Але це не означає, що ми повинні робити речі, які можна назвати маразмом навиворіт. Добре, що це не було сказано на політичному форумі поруч з Меркель чи в Раді Європи. Той виступ було зроблено за обідом, значення якого невелике. Сподіватимемося, що тему не сильно розкрутять. Але! Такі помилки він робить щодня.


І, знаєте, на тлі всіх цих ляпів буде вкрай важко вийти на нормальний двосторонній рух до євроінтеграції України. А іншого шляху немає. У Росії Януковича з'їдять - і він це розуміє.

Юлія Артамощенко,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

2674