Україна знову отримала низку серйозних сигналів «STOP!»: Американська неурядова організація Freedom House виключила нашу країну з категорії «вільних» країн; Чехія надала Богдану Данилишину політичний притулок. Про те, що ж відбувається в країні, чи варто сподіватися на поліпшення відносин з Європою, яка подальша доля опозиціонерів, що перебувають під слідством, і про багато чого іншого в інтерв'ю ForUm'у розповів народний депутат від фракції «БЮТ-Батьківщина», опозиційний прем'єр-міністр Сергій Соболєв.

- Сергію Владиславовичу, минулого тижня Американська неурядова організація Freedom House у своєму рейтингу за 2010 рік виключила Україну з категорії «вільних» країн, перевівши її в категорію «частково вільних». Також колишній міністр економіки Богдан Данилишин отримав політичний притулок у Чеській Республіці. Скажіть, що це значить, і у що все це виллється для України?

- На мій погляд, позиція стосовно України в щорічній доповіді Freedom House щодо цивільних свобод і дотримання демократичних принципів - дуже серйозний дзвінок. І це далеко не перший сигнал. Більш того, це вже не попередження, а дія, на яку пішло світове демократичне суспільство, щоб дати характеристику режиму, що встановився менше ніж за рік в Україні. Характеристика дана: Україна перестала бути вільною демократичною країною.

Які будуть наслідки? Перший з них ми вже бачимо: колишній міністр економіки Богдан Данилишин отримав політичний притулок у Чеській Республіці. Це означає, що, фактично, тепер всі демократичні вільні країни можуть надати політичний притулок українцям, які переслідуються владою з політичних мотивів.

Це також означає, що нам варто очікувати значного обмеження інвестицій в Україну. Усі міжнародні фінансові структури зрозуміють, що одна справа вкладати гроші в країну, де є ознаки вільного суспільства, вільної економіки, інша - в країну, де все зарегульовано однією людиною - Президентом Януковичем.

- Президент України Віктор Янукович заявляв про необхідність якнайшвидшого виконання зобов'язань перед Радою Європи (РЄ), що посприяє припиненню моніторингу країни РЄ. (Http://for-ua.com/politics/2011/01/13/115439.html)

- Ви знаєте, я є членом Ради Європи. І після того, як я почув такі заяви Януковича на тлі доповіді Freedom House, мені здалося, що або Янукович живе в іншому вимірі, в іншому світі, або він є Президентом іншої держави. Інакше, як пояснити те, що Янукович не знає елементарних речей?

Наведу кілька прикладів:

Ось погляньте, що сьогодні витворяє Генеральна прокуратура України. Це наслідок того, що ми не виконали ключове зобов'язання перед Радою Європи, і ГПУ зберегла за собою совдепівський статус загального нагляду. Цього немає в жодній демократичній країні світу.

Невже Янукович сподівається, що після так званої судової реформи Європа скаже, що в Україні все добре?! От у нас раніше говорили: «Кошмар! Треба купувати чесні рішення!». А сьогодні що? Судді просто бояться ухвалювати чесні рішення. Вони розуміють, що безпосередньо залежать від Вищої ради юстиції, яка контролюється Партією регіонів і особисто Януковичем.

Цей список «виконання зобов'язань перед Радою Європи» можна продовжувати й надалі. Тому можу з упевненістю стверджувати - ми сильно віддалилися від виконання зобов'язань, узятих на себе ще під час вступу до Ради Європи (Україна приєдналася до Ради Європи 9 листопада 1995 року, - авт.). І знаєте, скоро в історії вперше трапиться, що країна, яка головує в Раді Європи, буде під моніторингом РЄ (у 2011 році Україна головує в Комітеті міністрів РЄ, - авт.)

- Раніше пересічні громадяни України з нетерпінням чекали наближення 2012 року, адже багато хто з них сподівався, що ще до футбольного чемпіонату ми отримаємо спрощення візового режиму з ЄС, і буде прийнято рішення щодо Асоціації. Чи варто сьогодні цього чекати?

- Сьогодні це не лише політичне, але й фінансове питання. Усі чудово розуміють, у скільки обійдеться, наприклад, видача нових паспортів, що таке система налагодження абсолютно нормального повернення нелегалів з території України. І таких прикладів можна наводити десятки.

Тому, на мій погляд, з політичних міркувань ми віддалилися від Європи, а з фінансових - не наблизилися до неї.

- 12 січня цього року Верховна Рада України переважною кількістю голосів прийняла нове законодавство про інформацію. Воно революційне. Але скажіть, чи реально,на Ваш погляд, щоб ці правила діяли?

- Ви знаєте, що надана відстрочка і нове законодавство набере чинності за три місяці. Чи буде він дієвим - багато що залежить не тільки від журналістів, але й від судів.

У тому, що закон буде дієвим у частині наполегливості й завзятості українських журналістів, у мене немає ніяких сумнівів. А ось, що так буде в частині надання інформації та апеляції до судів - сумніви є.

- Значить, перепони на шляху до інформації залишаться?

- Так. Виходить, що вам будуть надані права, прописані в законі. Але ось де ви зможете захистити, відстояти своє право на вільну журналістську професію, на доступ до інформації? Це серйозне питання.

- В Україні порушено чимало кримінальних справ проти колишніх можновладців, сьогоднішніх опозиціонерів. Частина з них уже під арештом. Юлія Тимошенко повинна щодня ходити в Генпрокуратуру. Що буде з цими людьми?

- Те, про що ви говорите, теж було чинником, який привів до того, що Freedom House Україна визнана частково вільною країною. Це зайве підтвердження того, що політичні репресії визнані не лише опозицією в Україні, а й усім світом.

- Залишається ризик, що Тимошенко опиниться за гратами?

- Питання навіть не в тому, опиниться Тимошенко за гратами чи ні. Головне тут - весь світ визнав, що в Україні є політичні репресії.

Нагадаю, свого часу Рада Європи визнала учасників подій 9 березня 2001 політрепресованими. (9 березня 2001 біля Адміністрації Президента відбулися сутички учасників акції «Україна без Кучми» з міліцією. Тоді було затримано кілька сотень протестантів, а 19 з них були засуджені за «організацію масових заворушень» на строк від 2 до 4,5 років, - авт.). Так ось, нинішні репресії проти опозиціонерів також не пройдуть непоміченими.

- Ви говорите про репресії. Їх реально подолати, чи вони наростатимуть?

- Усе залежить від реакції людей на те, що відбувається в країні. На мій погляд, зараз вона адекватна. Всі соціологічні опитування показують, що 70% українців вважають дії влади політичними репресіями, а не якоюсь боротьбою з корупцією. Це вже добра ознака. Суспільство, яке п'ять років дихало повітрям свободи, неможливо обдурити.

Юлія Артамощенко,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1647