Кажуть, найкращі відносини такі, які вчасно припиняються. Однак безглуздо заперечувати існування зв'язків, розрив яких здатний призвести до катастрофи.
Минулий рік ознаменувався для України якимось культовим «возз'єднанням» з найближчим її сусідом - Росією. Правда, початкова бурхлива «відлига» до кінця року знизила темпи, але про загрозу перетворення «талої води на бурульку» поки не йдеться.
У причинах виникнення помітної прохолоди в україно-російських відносинах в ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm'у спробував розібратися незалежний російський політолог, заступник директора Інституту проблем глобалізації Анатолій Баранов.
- Анатолію Юрійовичу, давайте спробуємо об'єктивно оцінити україно-російські відносини за минулий рік?
- Об'єктивно відносини України та Росії стали кращими, у всякому разі, стабільнішими. У них з'явилася якась осмисленість, стало менше ідіотизму.
Але виявилася й одна неприємна річ: коли у відносинах зникла зайва політизованість, з'ясувалося, що у російської еліти майже немає інтересів в Україні.
У Росії як такої вони є, а ось в еліти, яка ухвалює рішення - немає. І зараз в Україні в російському напрямку стоїть одне прагматичне завдання - викликати до себе інтерес, а це непросто - інтереси російської еліти дуже специфічні.
- Нещодавно російський прем'єр, беручи участь у прямій телефонній лінії, дозволив собі неприємне висловлювання щодо України, заявивши, що Другу світову війну Росія виграла б і без неї. Ця заява обурила українських експертів та громадськість.
Потім російський президент намагався виправдати ВВП і сам виступив з якимось ще історичним спічем «на тему», але все якось незграбно. Як Ви думаєте, чому Путін сказав саме так? Справді через незнання, чи це все-таки навмисний випад у бік України?
- Ну, об'єктивно Україна була окупована в перші чотири місяці війни, і користь українська економіка приносила швидше Німеччині, ніж СРСР. І при звільненні України радянська армія зіткнулася не лише з німцями та румунами, але й зі спротивом формувань українських націоналістів.
Але з іншого боку, звичайно, існував партизанський рух, мільйони українців продовжували битися в радянській армії і після окупації України. Ось хоч би мій тесть, який пройшов усю війну, мало не загинув у блокадному Ленінграді, всі груди в орденах... І про оборону Одеси, Києва, Керчі, Севастополя непогано б пам'ятати навіть прем'єр-міністрам.
Тому слова Путіна, звичайно, є образливими для українців - але, на жаль, не для всіх. Чому Путін сказав саме це і саме так? А в нього іноді проривається щось таке, внутрішнє... Пам'ятаєте, «Вона потонула»? Ну й показав зайвий раз, що думки України та українців його не дуже цікавлять. У нього немає інтересів.
- Сьогодні Президент Янукович і правляча партія невтомно декларують багатовекторне спрямування нашої зовнішньої політики. Однак ставлення Європи до нас, м'яко кажучи, досить прохолодне.
Росія також якось не особливо «дружить»: такі демонстративно гарячі російсько-українські відносини на початку року, особливо після підписання договору про ЧФ РФ, зараз якось дуже вже помітно пішли на спад. Куди, на вашу думку, поділося «тепло»?
- Почнемо з того, що Європі Україна взагалі не потрібна. Ні в якому вигляді, якщо вона не протистоїть Росії - але і це не стратегічний напрямок. Росія для Європи теж не глобальна якась загроза, тепер ні. Тобто, Україну з антиросійською риторикою використали в дуже коротких розіграшах, а тепер вона нецікава.
В Європі не знають, як і куди послати подалі Румунію, Болгарію, Албанію, а тут ще Україна якась з 45 мільйонами українців, які чогось очікують. І нікуди Україна від ЄС не подінеться, коли раптом щось. У Росії майже те ж саме, принаймні, з боку еліт. З боку пересічних громадян є більша зацікавленість, але вона абсолютно недержавна.
В Україні є певна кількість промислових об'єктів, які цікавлять російський бізнес, є навіть об'єкти, які цікавлять державу, але все це таке, без чого можна й обійтися. Це не такий інтерес, щоб якось напружуватися. Є - добре, немає - теж нічого страшного.
Це можна порівняти з відпочинком у Криму: дуже приємно, але якщо раптом виникають проблеми, то можна поїхати ще в 90 країн, де з Росією безвізовий режим. Ось, власне, і вся причина «прохолоди» у відносинах. Бурхливий період роману з любов'ю до смерті і підступними зрадами минув, відносини стали рівними і досить байдужими.
Україні, напевно, треба перестати так багато часу приділяти зовнішній політиці, і зосередитися на внутрішній. Ніхто не допомагатиме їй у далекоглядній перспективі, криза не скінчилася і дедалі поглиблюється, і своїх проблем і в ЄС, і в РФ дуже багато.
Треба розраховувати лише на свої сили і на те, щоб жити виключно своєю працею. Ось усі ці марення про якісь інвестиції, які раптом припливуть і все тут зроблять - треба просто забути всю цю маячню і більше ніколи не згадувати. Треба формувати реальну промислову політику, треба садити і надовго тих, хто скуповує за безцінь промислові фонди і здає устаткування в металобрухт.
Треба заборонити перепрофілювання промислових об'єктів будь-якої форми власності без особливого розпорядження Кабміну. Треба, як у Британії після війни, заохочувати експорт, знижуючи податки залежно від частки експорту в загальному виробництві. Треба ширше вводити систему ESOP на підприємствах промисловості. І взагалі забути, що там говорить Путін або, навпаки, Саркозі.
На якийсь період доведеться відмовитися від зростання споживання, а щоб було не образливо, різко обмежити елітне споживання до білоруського рівня. Потім, з відновленням промислового потенціалу, як у Китаї, все одно внутрішнє споживання зросте, тому що жодна промисловість не тримається лише на експорті.
Але це потім, років через п'ять-десять. Щоб ці 5-10 років не здавалися роками суцільного мороку, треба щось робити з медициною, з африканським рівнем смертності і захворюваності - хоча б на рівні Наркомздоров'я під управлінням Семашка у 20-30 роках.
І коли років через десять українець, відправляючись у відпустку в Москву чи Пітер, на своєму джипі виробництва Запорізького автозаводу, важко згадуватиме, хто ж там президент - тоді все буде гаразд.
Лєра Нєжина,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом