![Хіт-парад подій 2010 року](https://for-ua.com/static/images/previews/44/447842-2.jpg)
Жоден рік в історії людства, з моменту його появи, не був для людей виключно позитивним або негативним. Як правило, це завжди калейдоскоп світлих і не дуже моментів, але практично завжди вони, безумовно, яскраві і запам'ятовуються. Рік Тигра, 2010-й, не став винятком.
Відомі українські політологи та експерти на прохання кореспондентів ForUm'у назвали найбільш позитивні і негативні події року, що минає. І ось що у нас вийшло.
Позитивні події в світі-2010
1 місце: Оприлюднення секретних матеріалів на сайті WikiLeaks
2 місце: Тимчасове призупинення глобальної фінансової кризи
3 місце: Чемпіонат світу з футболу
Перше місце експерти одноголосно присудили сайту WikiLeaks за оприлюднення секретних матеріалів, які ламають, за словами президента Інституту трансформації суспільства Олега Соскіна, «всю правлячу ієрархію, що створилася в світі за останні двісті років».
![](http://for-ua.com/files/12_2010/wikileaks.jpg)
Згоден з цим і експерт-політолог, директор Інституту проблем управління ім. Горшеніна Володимир Фесенко, який стверджує, що «людям подобається, коли політиків ставлять «на розтяжку».
«WikiLeaks дає можливість усім людям, починаючи з бідної України і закінчуючи багатою Америкою, знущатися над своєю владою. Тепер народ може вголос говорити те, що він і раніше знав, але побоювався висловити», - підтримує колег директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко.
Друге місце по праву зайняла подія економічного характеру, а саме - тимчасове зупинення глобальної фінансової кризи і початок бюджетних реформ у ЄС.
![](http://for-ua.com/files/12_2010/ES.jpg)
Відомий український економіст Віктор Лисицький вважає, що «рік, що минає, запам'ятається дивним, досить-таки швидким відновленням економік багатьох держав після їх жахливого падіння у 2008-2009 рр.., враховуючи, що найбільша втрата ВВП у 2009 році відбулася не в Африці, а в Європі».
У свою чергу, виконавчий директор Центру Соціальних Досліджень «Софія» Володимир Лупацій, погоджуючись із колегою, все таки зазначає, що «у світі зберігається ситуація глобальної невизначеності». «Це значить, що потрібно шукати інноваційні підходи для вирішення інноваційних проблем. На старій базі нічого не може бути. Запит на системні інновації надзвичайно великий. Люди розуміють, що задіяні антикризові програми - це просто спроба виграти час. Відповідно пошук виходу з цивілізаційної кризи - глобальний тренд», - говорить він.
Третє місце у рейтингу світового позитиву експерти практично одноголосно віддали Чемпіонату світу з футболу, зазначивши, що «оскільки у сучасних людей в умовах глобалізації і так мало приводів для глобальної радості, така подія як ЧС - скоріше позитив, ніж негатив».
![](http://for-ua.com/files/12_2010/champoinat.jpg)
Негативні події-2010
1 місце: Трагедія під Катинню. Загибель президента Качинського.
2 місце: Кліматичні та екологічні зміни
3 місце: Фінансові проблеми в ЄС
![](http://for-ua.com/files/12_2010/kach.jpg)
Практично всі експерти вважають, що ця символічно страшна подія зовсім «відгукнеться» для України нехорошими наслідками. Оскільки, за твердженням Олега Соскіна, «нинішня ліберальна польська еліта активно йде на союз з Москвою, поступаючись при цьому національними інтересами».
У свою чергу, Віктор Небоженко називає загибель польського президента «операцією багаторазового використання» та «міжнародним аналогом справи Гонгадзе».
Другим головним світовим мінусом року, що минає, експерти назвали кліматичні й екологічні зміни, попередивши, що «на цьому все не закінчиться, а лише наростатиме».
![](http://for-ua.com/files/12_2010/eco.jpg)
Третє місце в рейтингу «негативних ефектів» дісталося фінансовим проблемам у ЄС і деструктивному розвитку події в політиці щодо Близького Сходу, Ірану і КНДР.
Хіт-парад позитивних подій «українського виробництва».
1 місце: Спокійна президентська кампанія
2 місце: Початок реформ, подолання розбіжностей різних гілок виконавчої влади і зникнення ілюзій про те, що від влади залежить краще майбутнє
3 місце: Поліпшення відносин з Росією та одночасне збереження європейської інтеграції як головного вектора зовнішньої політики.
Перше місце серед позитивних подій року, що минає, в Україні експерти назвали «відносно спокійну президентську кампанію».
![](http://for-ua.com/files/12_2010/yan_president.jpg)
«Головний плюс у тому, що все пройшло в атмосфері відносної неконфліктності - не в плані переможця, а без кризи, як це було у 2004 році», - каже Володимир Фесенко.
Друге місце в рейтингу вітчизняного позитиву одноголосно дісталося реформам.
![](http://for-ua.com/files/12_2010/Yan-Azarov.jpg)
«Влада дала суспільству десятка півтора-два сигналів, які важко не підтримати», - так позначив свою думку Віктор Лисицький.
Третє місце в рейтингу сприятливих подій у багатовекторності зовнішньої політики України.
![](http://for-ua.com/files/12_2010/chayks.jpg)
«Я думав, ми вже нікому не потрібні, але сьогоднішня політика, все таки показує зворотне. Той факт, що Україна та ЄС підписали жорсткий план дій щодо введення безвізового режиму свідчить про це. Якщо ми з цим впораємося, у нас відкриються серйозні перспективи і, взагалі, буде зручно всім», - зізнається Віктор Небоженко.
Негативні події-2010
1 місце: Харківські угоди
2 місце: Парламентські бійки, конфлікт навколо Податкового кодексу
3 місце: Місцеві вибори
Перше місце в негативному рейтингу експерти одноголосно присудили україно-російським Харківським угодами, підкресливши, що в стратегічному сенсі кадрові проблеми після підписання «Харківського пакту» вирішені не були, формула газу для України не змінилася, але зате наша держава «практично безвольно розлучилася з гарним шматком своєї території».
![](http://for-ua.com/files/12_2010/harkov.jpg)
Друге місце серед негативних подій року, що минає, розділили між собою парламентські баталії і конфлікт, що розгорівся навколо Податкового кодексу.
![](http://for-ua.com/files/12_2010/draka.jpg)
Експерти практично в один голос заявили, що факт побиття народних депутатів є прямим свідченням «занепаду парламентаризму в державі».
Третє місце серед негативних проявів також одноголосно експерти присудили місцевим виборам, відзначаючи неякісний закон, який створив масу проблем з їх проведенням, політичну напругу й адмінресурс, що зашкалює».
![](http://for-ua.com/files/12_2010/vibory.jpg)
«Результат усього цього - негативне сприйняття результатів виборів. Місцеві вибори завершили останнє функціонування виборів як основного майданчика політичної конкуренції і як спосіб викиду зайвої негативної енергії. Тепер ця енергія пішла на вулицю, у підпілля та в ненависть», - резюмує Віктор Небоженко.
Список експертів:
Володимир Фесенко, експерт-політолог, директор Інституту проблем управління ім. Горшеніна, Віктор Небоженко, директор соціологічної служби «Український барометр», Олег Соскін, політолог, президент Інституту трансформації суспільства, Володимир Лупацій, експерт-політолог виконавчий директор Центру Соціальних Досліджень «Софія», Віктор Лисицький, експерт, відомий український економіст, Урядовий секретар КМУ (1999-2001рр.).
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом