Один із найвидатніших гуманістів Середньовіччя, якого сучасники називали «очима Німеччини», Дезидерій Еразм Роттердамський любив повторювати: «Даруй світло, і пітьма зникне сама собою».
Може, тому, незважаючи на всю свою похмурість, період, у якому жила ця надзвичайно розумна людина, сьогодні сприймається нами як казка або чаклунство. Цілком імовірно, що завдяки таким ось «навіюванням» відразу після «пітьми» починається світла епоха Нової історії...
Едуард Прутнік - відомий меценат, громадський і політичний діяч, голова правління Міжнародного фонду «Єдиний світ». Його діяльність визнана експертами - після підбиття підсумків визначення претендентів на титул загальнонаціональної програми «Людина року-2009» він став переможцем у номінації «Меценат року».
Про те, як він і його команда «розганяють темряву», пан Прутнік розповів в інтерв'ю ForUm'y.
- Едуарде Анатолійовичу, яка подія року, що минає, на Ваш погляд, стала для Вашого фонду знаковою?
- У червні я очолював делегацію Фонду під час підписання у Вашингтоні меморандуму про відновлення діяльності в Україні американської Корпорації приватних інвестицій - агентства при Уряді США (англ. OPIC - ред.). З американської сторони документ підписав виконувач обов'язків президента OPIC д-р Лоренс Спінеллі. На підписанні був присутній посол України у США Олександр Моцик.
OPIC стимулюватиме приватні інвестиції в Україні в усі сектори економіки, а також стане важливим інструментом збільшення товарообігу між двома країнами. Фонд «Єдиний світ» став ключовим інструментом для відновлення роботи OPIC в Україні та є головним партнером Корпорації щодо діяльності в нашій країні.
- У чому полягає важливість відновлення діяльності OPIC в Україні?
- Безумовно, підписання меморандуму про відновлення діяльності в Україні OPIC важливе як для американського, так і для українського бізнесу. Ця угода відкриває двері для того, щоб український бізнес і підприємці мали можливість співпрацювати зі своїми американськими партнерами і мали шляхи фінансування. Це також відкриває нові можливості для американських інвестицій, для розвитку різних бізнес-проектів.
Сподіваюся, що відновлення роботи OPIC в Україні приведе до помітного збільшення інвестицій як американського капіталу, так і технологій, а також до значного зростання нових робочих місць у різних індустріях української економіки.
Хочу підкреслити, що робота з відновлення роботи OPIC в Україні зайняла приблизно рік і супроводжувалася інтенсивною співпрацею з Верховною Радою, Кабінетом міністрів, Президентом України.
- Чим Фонд завершив 2010 рік?
- У середині грудня у Києві відбувся «круглий стіл», присвячений аналізу інтеграційного процесу Україна - ЄС. Під час його роботи експерти обговорили основні досягнення та проблеми співробітництва між Україною та ЄС у 2010 році, а також оцінили перспективи розвитку інтеграційного процесу Україна - ЄС у 2011 році.
Переконаний, що цей «круглий стіл» стане важливою складовою для плідної інтелектуальної дискусії, яка дозволить поглибити розуміння останніх тенденцій європейської інтеграції, оцінити вплив глобальних і регіональних факторів на динаміку відносин між Україною та ЄС, а також визначити перешкоди, які заважають інтеграційному руху України.
- Розкажіть, що ще було зроблено Фондом в Україні та за кордоном?
- Минулий рік став насиченим для діяльності Фонду. Під егідою МФ «Єдиний світ» відбулися форуми, конференції, «круглі столи» у нас в країні та за кордоном. Заходи, які підтримує Фонд «Єдиний світ», сприяють інтеграції України у світове співтовариство та пошуку нашою країною гідного місця у сучасному глобалізованому світі.
У березні 2010 року Міжнародний фонд «Єдиний світ» спільно з Німецькою радою з міжнародних відносин (DGAP) провів міжнародну конференцію «Роль України у новій структурі Європи». На ній розглядалися питання, які стосуються нових викликів безпеки у політиці, економіці, енергетиці, питання антикризового регулювання у контексті економічної безпеки та співробітництва, проблеми геоекономічного трикутника ЄС-Україна-Росія.
Цей захід став своєрідним майданчиком для дискусії між українськими та зарубіжними експертами та науковцями щодо базових принципів нових відносин між Україною та Європою.
- Чи проходили подібні заходи в Україні?
- Так, звичайно. У червні у Києві пройшла міжнародна науково-практична конференція «Шанхайський проект для України». Учасників заходу об'єднала спільна мета, яка полягає у формуванні простору стабільності та сталого економічного розвитку у Євразії. На мою думку, розвиток нашої країни може бути успішним лише за умови найактивнішої участі не тільки у євроінтеграційних, але й у трансрегіональних інтеграційних проектах у Євразії, таких як ШОС.
- На чому базується ця впевненість?
- Практика показує, що країни, які співпрацювали не тільки у рамках одного об'єднання, але й з іншими інтеграційними проектами, сформували більш значні можливості для сталого розвитку національних економічних систем. По суті, багатовекторність зовнішньої політики виправдана самою логікою глобалізації.
Упевнений, що для України важливо бути інтегрованою у два потужних інтеграційних простори – Європи і Євразії. Без участі Києва у комунікації Заходу і Сходу неможливі великі трансрегіональні проекти в енергетиці та транспорті.
Україна - це не просто міст між культурами та економічними просторами, а складова частина нової архітектури багатополярного світу.
- Вже не перший рік Ваш Фонд плідно співпрацює з польським Інститутом східноєвропейських досліджень. Що було зроблено у поточному році?
- У квітні у Києві відбувся традиційний, четвертий числом, міжнародний форум «Європа-Україна», організований спільно з польською стороною. Його учасниками стали майже 400 представників урядів та парламентів, місцевого самоврядування, бізнесу, провідних аналітичних структур, неурядових та міжнародних організацій, наукових центрів та ЗМІ з України, Росії, країн-членів ЄС, СНД. На ньому обговорювалися не тільки відносини України та Євросоюзу, але і майбутнє єдиної Європи.
А у вересні у польській Криніце пройшов ювілейний XX Економічний форум. Серед його учасників були голова Європейської комісії Жозе Мануель Баррозо, президент Європейського парламенту Єжи Бузек, президенти Польщі, країн Прибалтики. У рамках форуму відбулася дискусійна панель «Україна у нових реаліях: геополітичні та геоекономічні орієнтири», а також український ланч, організовані Фондом «Єдиний світ».
- Знаю, що Ваш Фонд приділяє особливу увагу питанням безпеки дорожнього руху. Звідки такий інтерес?
- На жаль, Україна залишається одним із лідерів сумного рейтингу серед європейських країн за кількістю ДТП. На мою думку, проблемі аварійності на вітчизняних автошляхах необхідно надати статус державної.
Саме тому другий рік поспіль Фонд «Єдиний світ» активно підтримує ВГО «Асоціація безпеки дорожнього руху» щодо проведення Всеукраїнського тижня безпеки дорожнього руху. Чергова акція відбулася у середині листопада.
- Яка основна мета Тижня безпеки?
- Домогтися від державних органів конкретних дій, спрямованих на скорочення кількості дорожньо-транспортних пригод та смертельних випадків внаслідок ДТП, а також підвищити інформованість про наслідки дорожньо-транспортних пригод, стимулювати діяльність щодо зменшення кількості ДТП, застерегти українських громадян – водіїв і пасажирів – від зухвалої поведінки на дорогах.
- Відомо також, що один із провідних напрямів діяльності Фонду займає книговидання. Які книги були надруковані у 2010 році?
- У лютому поточного року була представлена книга «Промови, які змінили світ», де ми вперше в Україні зібрали в одному виданні понад 60 найбільш значущих публічних виступів за всю історію людства, які суттєво вплинули на її хід. До книги також увійшли виступи видатних українців.
А у липні відбулася презентація книги «Світова економіка: глобальна фінансова криза», написаної відомими вченими - Ігорем Бураковським та Олексієм Плотніковим.
У книзі розглядаються причини, механізми розгортання та основні характеристики сучасної глобальної фінансової кризи. На основі аналізу впливу глобальної фінансової кризи на Україну визначено основні проблемні точки української економіки та представлено бачення можливих напрямів протидії кризовим явищам.
- Ваш Фонд підтримує реалізацію проекту Центру захисту дітей «Наші діти». Чому Ви вирішили допомогти цьому Центру?
- Соціальне призначення Центру - допомога дітям, які в силу різних обставин були позбавлені батьківської опіки, їхнє виховання в умовах, максимально наближених до сімейних. У Центрі працюють вихователі та інструктори з Європи, там застосовуються новаторські, європейські підходи до виховання дітей, у яких життя склалося не зовсім гладко. Вони дозволяють адаптувати дітей в умовах соціальних сімей.
- Едуарде Анатолійовичу, і на закінчення, що б Ви побажали нашим читачам напередодні новорічних і різдвяних свят?
- Від імені Міжнародного фонду «Єдиний світ» я від усієї душі вітаю читачів з Новим роком та Різдвом Христовим! Бажаю у новому році міцного здоров'я, успіхів і благополуччя, щоб новий рік став роком миру і злагоди.
Нехай у новому році у кожному домі оселиться стабільність і достаток, а новорічні та різдвяні свята подарують нам усім гарний настрій і тепло дружби.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом