Ухвалений нещодавно бюджет став демонстрацією блюзнірства, рідкісного навіть для політиків в Україні. В останній момент перед ухваленям документа Верховна Рада збільшила свої витрати ще на 140 мільйонів гривень, тобто майже на 18%.
Красномовніше придумати важко. В країні не виявилося більш насущних проблем - ні болючих, які потребують представники старшого чи молодшого покоління, ні соціальної деградації, про яку недавно так журився Президент.
І все це в країні, де у Верховної Ради реальних повноважень - лише на формування меню для власної їдальні. Витрати на нинішній депутатський склад цілком можна замінити одним гонораром для «регіонала» Чечетова, а закони напишуть лобісти - їм за це ще й доплатити. Власне, саме так і відбувається зараз в Україні «законодавчий процес»...
Але особливий цинізм полягає в тому, що все це відбувається в країні, де влада з екранів телевізорів щодня закликає народ «затягнути пояси». Пізнавально буде поцікавитися, а як влада сама слідує своїм закликам?
Ось, наприклад, витрати Президента відтепер збільшені на 40,9%, Генпрокуратури на 77,8%. У 2011 році витрати на утримання резиденцій Президента, ведення мисливського господарства збільшено ще на 50,5%. Утримання санаторно-курортних установ - на 82%.
І це тоді, коли всі перераховані вище установи і раніше-то не бідували. Збільшення коштів на резиденції та полювання - стійкий тренд правління Віктора Януковича. У бюджеті 2010 року, прийнятому у квітні цього року, витрати на ведення лісового та мисливського господарства Державного управління справами (у народі - ДУСі) були збільшені на 58% у порівнянні з 2009 роком. Також у 2010 році, в порівнянні з 2009-м, витрати на утримання санаторно-курортного комплексу ДУС зросли більш ніж на 50%.
Тим часом у 2011 році поліклінічне обслуговування депутатів, керівників зросло ще на 20% до 108 млн. гривень. Стаціонарне медичне обслуговування депутатів, керівників додало в ціні аж на 62,6%, до 200 млн. гривень.
Для порівняння: ремонти в районних лікарнях коштують від півмільйона до мільйона гривень. Отже, тільки за річну вартість одного лише стаціонарного медобслуговування депутатів і вищих керівників можна відремонтувати майже половину лікарень країни.
При цьому на 1 громадянина України по всьому бюджету 2011 року Міністерством охорони здоров'я виділено аж 153 гривні. І скільки коштів з цієї суми не буде вкрадено і дійде до громадянина - ще одне цікаве питання.
Бо, як відомо, миша - це слон, виготовлений на замовлення уряду Азарова.
Упродовж всього року свого правління влада приймала «монументальні» документальні рішення, які лише погіршували становище рідкісного хаосу й абсурду. Їх - то вносили до Верховної Ради, то звідти забирали.
Страшне видовище - вершник без голови, що скаче на чолі ескадрону.
Апофеозом правового нігілізму влади стала відміна конституційної реформи, після якої Венеціанська комісія (найвищий юридичний авторитет ЄС, а значить демократичних країн світу) визнала всю українську владу незаконною.
До речі, і саме юридичне управління Верховної Ради визнало прийнятий бюджет-2011 антиконституційним через можливість уряду неконтрольовано збільшувати зовнішній і внутрішній борг.
І це вже не кажучи про якість владних рішень в Україні, про які, зокрема, свідчить рівень ВВП в країні (другий знизу в Європі після Молдови, бо Албанія вже попереду).
А ще є світові рейтинги.
Так, відповідно до щорічного глобального рейтингу легкості ведення бізнесу Світового банку за 2010 рік Україна опинилася на рівні з Сирією (144) і Гамбією (146) і на передостанньому місці в СНД після Узбекистану.
У глобальному рейтингу конкурентоспроможності за 2010 рік Всесвітнього економічного форуму 2010-2011 Україна опустилася на сім позицій у порівнянні з минулим роком й опинилася на 89-му місці серед 139 країн світу між Албанією і тієї ж Гамбією.
За індексом сприйняття корупції «Транспаренсі Інтернешнл» Україна на 134-142 місцях з 178, поряд з Азербайджаном, Бангладеш і Нігерією.
За офіційними даними Держкомстату України, за перше півріччя цього року криміногенність в Україні зросла на 28,2% з тяжких і особливо тяжких злочинів. Такі злочини реєструвалися завжди, тому дане збільшення не можна списати на недоліки попередньої статистики.
За даними Рахункової палати України розмір прожиткового мінімуму (і всі соціальні виплати, прив'язані до нього) збільшився з 1 січня по 1 жовтня на 2.2%, однак з урахуванням індексу споживчих цін знизився на 4,8%.
При цьому, хто повірить, що в Україні за цей час було 7, а не, скажімо, 30 або 40% інфляції щодо базових для населення груп товарів?
За таку роботу владі треба було б, навіть у вкрай гуманному випадку, вказати на вихід, не те, що зарплату піднімати.
Тим часом голова Донецької облдержадміністрації Анатолій Близнюк рекомендує жителям України наступного року «ще тугіше затягнути пояси».
«Оскільки за п'ять років, за принципом класика марксизму-ленінізму» крок уперед і три назад», - було зроблено п'ять кроків назад за час тієї президентської влади», - вважає він, підкреслюючи, що «2011 рік - це рік, коли, додатково до всього решта, вже треба буде починати віддавати борги, які нагребли раніше».
І це при тому, що пік народного споживання в Україні припав на 2006-2008 роки. До такого рівня країна «з затягнутими пасками» йтиме ще довго, і навряд чи дійде при цій владі. Крім того, вже через пару днів приходу до влади «нова влада» попленталася до МВФ за кредитом. І зараз як манни очікує чергового траншу.
Так і хочеться запитати: влада говорить про світле майбутнє, чудово, але куди вона заникала світле сьогодення?
По суті, в Україні прийнятий бюджет ненаситності влади. «Секвеструють» і скорочують усіх, крім її представників. Точкові збільшення виплат окремим категоріям громадян не перекриють навіть офіційно заплановану владою інфляцію.
Тим часом Генпрокуратура порушила справу щодо придбання урядом Тимошенко 1 тисячі автомобілів для сільських лікарень. Невже краще було купити «Лексус» для МВС або кілька «Тойот» для Генпрокуратури?
І після цього влада каже, що її попередники крали. До речі, дуже ймовірно, що хтось і крав. Але от питання: а нинішня влада в основному чим займається?
Нещодавно представник Європейського Союзу в Україні Жозе Тейшейра заявив, що високий рівень корупції негативно впливає на інвестиційну привабливість України, а інфраструктурні проекти в Україні коштують як мінімум удвічі дорожче, ніж у будь-якій країні ЄС, оскільки «Половина вартості цих робіт йде на корупцію. Тому ми не вкладатимемо гроші в країну до тих пір, поки ці проблеми не будуть вирішені».
Така прямота іноземних дипломатів пояснюється переважно масштабами проблеми. Корупція «з'їдає» державний механізм, руйнує дієздатність держави і перетворює 46-мільйонне населення на жебраків, не здатних забезпечити собі мінімальні умови життя людей. Через корупцію колосальні ресурси «розчиняються», перетворюючись в ніщо. А влада тим часом у церквах одного патріархату і перед телекамерами хрестить собі лоби руками, натрудженими від грабежу співгромадян.
Нещодавно в результаті скасування конституційної реформи в Україні з'явився президент, якого ніхто не обирав. Ще раніше з'явився уряд «тушок», який ніяк не є волевиявленням народу, зафіксований на виборах 2007 року. Підсумок: сьогоднішня де-факто влада України не відповідає ключовому конституційному принципу, який передбачає формування влади виключно за результатами виборів. Саме тому Венеціанська комісія визнала таку владу незаконною.
Треба чітко розуміти, що в правовій системі країни ключова норма - стаття 5 Конституції, по суті, найважливіша з усього, що є в Основному законі. Згідно з Конституцією, по-перше, джерелом влади і суверенітету є народ (а не Конституційний суд або Президент), і, по-друге, ніхто без народу не має права змінювати конституційний лад. А саме це влада двічі зробила через Конституційний суд, в обхід волі народу.
Це означає відповідні наслідки з боку міжнародного співтовариства, які вже зафіксовані в рішенні Венеціанської комісії. Нульова легітимність влади дає народу законні підстави для протесту. Завдяки цьому, а також украй вираженим хватальним інстинктам влади протестні настрої отримали моральний грунт під ногами - саме те, що нинішня опозиція розгубила у 2005-2006 роках.
Нинішня влада за своєю природою не здатна на реформи. Всі реформи вона провалить, у цьому вже немає жодного сумніву. Не дарма всі реформи звелися до «вилучень» у всіх, крім влади, а, наприклад, реформа охорони здоров'я перенесена аж на 2013 рік. Адже реформи вимагають боротьби з корупцією, тобто боротьби влади з собою, зі своїм основним інстинктом і самим способом існування.
Розуміючи це, нинішня влада йде іншим, більш простим шляхом: вдається до репресій і закручування гайок. Примітно, що падіння рейтингів влади сусідить з початком цілком реальних і вже досить масових політичних репресій.
Замість хліба народові пропонуються видовища. Скоріше рано ніж пізно настане найцікавіше з видовищ: різьба зірветься, і політичний режим з тріском впаде. Господар просто не зможе не вигнати таких «слуг» ....
Олександр Палій
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом