Під час виборчої кампанії Віктор Янукович роздавав пенсіонерам щедрі обіцянки. Згадаймо ж смак того меду, який (як у казці) по губах стікав, однак до рота так і не потрапив.
1 лютого під час поїздки до Одеси чинний Президент пообіцяв виборцям старшого віку мінімальну пенсію 1200 грн. і середню пенсію 2000 грн. у 2011 році.
На сайті Президента досі розміщена презентація його передвиборної програми «Україна для людей», де на сторінці під нещасливим номером «13» містяться обіцянки встановити мінімальну пенсію на рівні 20% вище прожиткового мінімуму, а також захистити право працюючих пенсіонерів на отримання і зарплат, і пенсій.
Що бачимо в реальності? А в реальності - мінімальна пенсія, на 10% нижча за прожитковий мінімум, який зростатиме упродовж 2011 року з 750 до 800 грн. (У статті 24 проекту бюджету-2011 цей мінімум спеціально занижується для осіб, які втратили працездатність). Насправді - середня пенсія, яка становить і становитиме наступного року близько тисячі гривень (половину середньої зарплати) і обмеження виплат пенсіонерам, які працюють.
В Україні 7 мільйонів пенсіонерів отримують мінімальну пенсію (зараз 723 грн.) Щоб вижити, більшість з них змушені підробляти. Як треба ставитися до соціально незахищених громадян, щоб фактично ставити їх перед вибором: або пенсія, або зарплата? Погодьтеся, це більше схоже не на «Україна для людей», а на кладовище для українців!
Попередній аналіз підготовлених урядом Януковича - Азарова законопроектів, що стосуються пенсійної реформи, дозволяє стверджувати, що ця псевдореформа є антисоціальною та повинна вирішити серйозні проблеми дефіциту бюджету Пенсійного Фонду (ПФ) за рахунок пенсіонерів і простих громадян.
Схоже, влада цинічно сподівається, що більшість українців просто не доживе до пенсійного віку. Бо замість негайного введення комплексної системи трирівневого пенсійного забезпечення, і, насамперед, накопичувальної системи, влада йде шляхом механічного підвищення пенсійного віку на п'ять років. Почнуть з жінок і військовослужбовців.
Подивіться самі. Середня тривалість життя в Україні значно менша, ніж у європейських країнах. Для порівняння, якщо середня тривалість життя чоловіків в Україні 62 роки, то в Європі - 78 років, в Японії - 80. У цих країнах значно вищий і рівень життя, і якість медичного забезпечення. Та й самі пенсії у них - 780 євро; наші - в десять разів менші!
У той час, коли 92% населення України не підтримує зростання пенсійного віку, влада без громадського обговорення хоче протягнути пенсійну псевдо-«реформу» до кінця грудня. Не секрет, навіщо це робиться: щоб «освоїти» у вузькому колі близького оточення Президента кредит МВФ!
Поки позичені гроші витікають в офшори, пенсіонерам дістанеться дірка від бублика. Адже, за підрахунками експертів, механічне підвищення пенсійного віку не вирішує проблеми дефіциту бюджету ПФ. Це лише дає економію в декілька відсотків, до 1 млрд. грн. щорічно (при річному бюджеті ПФ понад 140 млрд. гривень і дефіцит майже в 30 млрд грн. у 2010 р.).
Підвищення пенсійного віку створить нові соціальні проблеми. Люди пенсійного віку займають робочі місця, на які могла б претендувати молодь. Сотні тисяч молодих людей поповнять армію безробітних. Крім того, зменшаться самі пенсії. Щоб залишитися на робочому місці, люди старшого покоління погоджуватимуться на будь-яку роботу і на будь-яку мінімальну оплату. Виникне «зарплатний демпінг», внаслідок чого великий олігархічний капітал посилить експлуатацію української робочої сили.
Нинішня влада продемонструвала готовність розганяти мирні протести громадян. Однак чиїми руками вона далі душить демократичні свободи? Фактичне скасування права на дострокову пенсію (за вислугу років, внаслідок скорочення штатів, за станом здоров'я) вдарить по сімейному бюджету військовослужбовців, працівників правоохоронних органів, насамперед, міліціонерів. Такі антисоціальні нововведення навряд чи забезпечать владі лояльність «силовиків».
Призначення пенсії тільки із заробітку, за даними системи персоніфікованого обліку, нівелює трудові досягнення людей старшого віку, оскільки ця система діє лише останні 14 років. Підприємці, що працюють зараз на єдиному податку, взагалі зможуть претендувати лише на мінімальну пенсію.
Обмеження виплат пенсій торкнеться дванадцяти мільйонів українців. Неминуче посилиться соціальна напруженість, прогресуюча бідність викличе нові кризи і ризики дестабілізації. Ефект пенсійних реформ Януковича-Азарова-Тігіпка - економія 5,6 млрд. грн. для звіту перед МВФ - не вартий тих жертв, які зазнають окремі пенсіонери і суспільство в цілому.
Замість цинічного пограбування старих і немічних людей джерела покриття дефіциту бюджету Пенсійного Фонду слід шукати у зменшенні обсягу тіньової економіки, яка перевищує 50%, скороченні сумнівних і відверто корупційних бюджетних схем («Олімпіада-2022», «Євро-2012», виплата 5,6 млрд. доларів США «РосУкрЕнерго») і скороченні бюджетних виплат на утримання Президента та його Адміністрації.
Проблеми пенсійного забезпечення в Україні є похідними від проблем неефективної економіки, нераціональної структури національного виробництва, де найбільші прибутки приносять застарілі енергоємні галузі. Впровадження сучасних високотехнологічних виробництв дозволить створити нові високооплачувані робочі місця, отже - істотно збільшити відрахування до Пенсійного фонду. Просто слід пам'ятати, що справжні реформи починаються зі створення перспективи, нових благ, а не з формули шарикових всіх мастей а-ля «взяти все і поділити».
Влада, нарешті, повинна зрозуміти, що гідна пенсія - це не пільга, а святий обов'язок держави перед старшим поколінням, яке створило суспільне багатство, «стартовий капітал» молодої української держави.
Андрій Павловський
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом