Про проведення адміністративної реформи в Україні говорили давно. Тепер влада перейшла від слів до справи - Президент Віктор Янукович оптимізував систему центральних органів виконавчої влади, і тепер у нас шістнадцять, а не двадцять міністерств. Але опозиція каже, що влада просто перетасовує номенклатурну колоду, а реального скорочення бюрократичних апаратів не буде. Виникає питання: куди прилаштують чиновників, які втратили міністерські портфелі. Про це, та багато іншого в інтерв'ю ForUm'у розповів народний депутат України, перший заступник голови фракції ПР у парламенті Михайло Чечетов.

- Михайле Васильовичу, Президент України Віктор Янукович ініціював перший етап адміністративної реформи. Затверджений новий перелік міністерств. Їх залишилося шістнадцять. Скажіть, що тепер буде з тими, хто втратив міністерські портфелі?

- Віктор Федорович і ми ніколи не розкидалися кадрами. Кадри вирішували, вирішують і вирішуватимуть все. Команда, в якій сильний кадровий потенціал, у змозі вирішити будь-які проблеми. Тому, яка б реформа не відбувалася, кадри ми завжди утримаємо.

Відбудеться перегрупування, переформатизація роботи. У державі дуже багато напрямів, які повинні очолювати сильні менеджери. Робота все одно залишилася.

Ну, провели реформу, і що, відразу проблем не стало?! Сьогодні вони залишилися ті самі, що були вчора. Просто йде перегрупування сил, переформатування влади, зміна її структури та оптимізація. Влада стає більш оперативною, збалансованою, економічною. Тепер це влада, яка менше втручатиметься.

Нагадаю, Президент сказав ключову фразу, що все відбувається в контексті дерегуляції економіки. І відтепер влада визначатиме стратегічні напрямки розвитку, загальні правила гри. У той же час, вона повинна максимально дати свободу бізнесу, підприємствам, підприємцям, звільнити їх від надмірної опіки та інше.

Думаю, що главам міністерств, де відбулися перетурбації, знайдуть застосування. Будуть прикладені всі сили, щоб їхній потенціал був використаний, реалізований на благо держави.

- Ну, а все таки, скажіть: Равіль Сафіуллін, Василь Надрага, Костянтин Єфименко та Анатолій Толстоухов де тепер працюватимуть?

- Я не готовий зараз сказати. Я ще не бачив остаточного указу.

Але послухайте, якщо у вас в квартирі бруд, то його треба прибирати, незалежно від того, з чоловіком ви це робитимете, свекруха допоможе чи теща. Правильно я кажу, чи ні? Так от, раніше ви одна прибирали, а тепер разом з чоловіком.

- Тобто?

- У нашому випадку, що сталося? Повноваження помінялися. І якщо раніше один розгрібав, то тепер разом прибиратимуть. Значить, у хаті стане чистіше, система держуправління працюватиме ефективніше.

До реформи у нас дублюючі функції йшли у двох-трьох міністерствах. Навіщо?! Кому це треба?! Процес забюрократизований. Через паперову тяганину втрачалося багато часу, сил, нервів і коштів. Часто траплялося так, що на момент ухвалення рішення воно вже було нікому не потрібне, оскільки банально застаріло. Адже дорога ложка до обіду.

Тому повторюю: зараз буде нова розстановка кадрів та підвищення ефективності роботи держапарату. Це дасть ефект в економіці. А від економіки, звичайно, залежать вирішення соціальних проблем.

- Відтепер в Україні залишилося шістнадцять міністерств з двадцяти. Логічно, що багатьох держслужбовців скоротять.

- Так. Скорочення буде. Не можемо ж ми просто тримати людей, якщо їхня робота більше не потрібна. Багато хто змушений буде залишити державну службу.

Утримання держапарату лягає, передусім, на бюджет країни. І якщо дубльованих функцій немає, то навіщо тримати людей? Абсолютно не потрібно, щоб одні й ті ж папірці писали по п'ять департаментів або управлінь.

Ось дивіться, поясню, щоб було зрозуміло. Раніше сиділи люди і бюджет країни рахували на рахівницях. Тепер з'явилася одна машина, яка рахує і замінює п'ятдесят чоловік. І що, ми повинні ці п'ятдесят людей просто так тримати! Навіщо?! Відповідь очевидна.

Але це ж не кінець світу. Потрапили під скорочення - нехай шукають застосування своїх знань і навичок в інших галузях чи в бізнесі.

- Законодавство передбачає виплати компенсацій людям, які потрапили під скорочення.

- Звичайно. І все буде зроблено за законом. Справді, скорочення - болюче питання, але воно неминуче.

Зрозумійте, реформи не бувають безболісними. Ось податки - болісні. Ну, а як інакше? Держбюджет треба наповнювати чи ні? Так само і скорочення штатів: болісно, але їх ніхто й не триматиме.

Це як лікування. Воно приємним не буває. От, якщо людина захворіла, їй призначають гіркі ліки, болючі уколи, проводять операції. Але лікуватися треба.

- Загальновідомо, що в багатьох державних органах багато років діє схема, коли при оптимізації, реформуванні, перейменуванні і т.д., службовців (особливо тих, які відносяться до категорії «свої») нібито скорочували, виплачували їм всі належні компенсації, а потім ... брали на ту ж посаду, тільки під новою вивіскою. Де гарантія, що зараз такого не буде?

- Ні! Ні-ні-ні! Такого не буде!

Раніше, коли я говорив про адмінреформу, то пов'язував її з ухваленням бюджету. Я говорив, що в проекті бюджету будуть закладені нові суми на фінансування. І якщо у вас раніше було 200 чоловік, а залишається 110, то тепер закладена зарплата на меншу кількість службовців. Все! Під штатний розклад гроші підуть!

Нагадаю, Федір Ярошенко оголошував, що сумарне скорочення адміністративних витрат за рік - 13 мільярдів гривень. Це сумарні витрати. Якщо скорочується, наприклад, заступник міністра, значить, зменшуються витрати на нього, плюс на одну машину, секретарку, на комп'ютер, канцтовари і т.д.

- Скільки бюджету обійдеться скорочення держслужбовців? Адже на це також гроші потрібні.

- Тут мільярди не потрібні. Такі витрати й економія від адмінреформи абсолютно нееквівалентні поняття.

Опозиція називала десь цифри, така інформація проскакувала. Точно не пам'ятаю, але якщо не помиляюся, вони нарахували близько трьох мільйонів гривень. Я особисто не рахував. Але з упевненістю можу сказати, що це не мільярди, відповідно загального ефекту на економіку від таких виплат бути не може.

- 9 грудня 2010 року був зроблений перший крок в адмінреформи. Коли і яким буде другий?

- Ну, почекайте. Ми не лише вивіски повинні поміняти, а й функції, роботу, якісний зміст. Ось якщо вам купити диплом, то це ж не значить, що разом зі скоринкою у вас знання в голові з'являться. Іншими словами - ще належить велика внутрішня робота.

Якщо раніше міністерства більшою мірою виконували адміністративні та командні функції, то зараз вони повинні більше визначати політику, стратегічні напрями, умови для роботи даної галузі. Все решта - це вже суб'єкти.

- Цей тиждень пленарний. Чим займатиметься парламент, крім бюджету?

- Два тижні поспіль ми працюватимемо в пленарному режимі. Головне питання - бюджет.

- Що Ви думаєте про проект бюджету-2011 і закладені в нього макропоказники? Наскільки реально, щоб в Україні було зростання ВВП-4,5%, рівень інфляції - 8,9%, дефіцит бюджету - 3%?

- Дивіться, у 2008 році був повний провал ВВП - мінус 16,1%. У цьому році нам вдалося вивести його, і за рік зростання ВВП буде приблизно 3,5%. Наступного року планується 4,5% ВВП.

- За рахунок чого?

- ... Зростання економіки, промисловості.

Потрібно чітко розуміти, що основну масу ВВП роблять потужні підприємства, а не ті, хто спробував поспекулювати на податковому кодексі.

Так ось, ми дали податкові пільги всьому суднобудуванню, всій легкій промисловості, авіаційній промисловості, готельному бізнесу. Ми їм заклали нульову ставку податку, і, звичайно, ці галузі швидше почнуть зростати. Плюс, по всіх решта наступного року зменшується податок на прибуток.

За рахунок цього у 2011 році ми можемо отримати дохід. Крім того, Україні відкривається можливість для дешевих кредитів. (Кредитна ставка залежить від ризиків. Якщо спокійна обстановка в країні - ставка маленька. Якщо постійні зміни - відсоток великий). Крім цього буде приплив інвестицій.

Зараз у нас ситуація стабілізувалася. Усі зрозуміли, що влада прийшла серйозно і надовго, цей Президент буде десять років, стабільна ситуація гарантується як мінімум до наступних парламентських виборів. В країну підуть гроші. А фінансові притоки потрібні державі, як кров кровоносним судинам організму. Організм працюватиме краще - економіка зростатиме.

- Дефіцит справді може бути лише 3%?

- Ви повинні розуміти, що таке дефіцит. Умовно кажучи, ви заробляєте три тисячі гривень, і можете жити на них місяць. А можете на чотири? Можете! Але тоді треба позичати.

- ... А потім віддавати ...

- О-о-о! Так, потім треба віддавати.

Так і держава. Якщо країна витрачає більше, ніж заробляє - виходить дефіцит бюджету.

Так от, якщо минулого року при Тимошенко дефіцит був 16,1%, то в цьому ми виходимо десь на п'ять з чимось відсотків, а наступного - на три. Це значить, що ми незабаром витрачатимемо стільки, скільки заробляємо. Ми різко зменшили витрати, щоб не покривати їх кредитами.

- Михайле Васильовичу, Україні вже сьогодні потрібно дуже багато повертати...

- Так, треба віддавати все те, що понабирали. Ось і адмінреформа трапилася, і скорочення витрат. А якби її не було - знову довелося б брати кредити.

Зараз ми втягуємо економіку в нормальний режим роботи. Різниця між доходами та витратами знижується. Це називається - позитивна динаміка.

- Скажіть, до Нового року Житловий, Пенсійний, Трудовий кодекси будуть ухвалені?

- Вони розглядатимуться вже наступного року. Думаю, до Нового року приймуть єдиний документ - бюджет-2011. Він буде досить жорстким. Але це буде бюджет економічного зростання.

- А якщо не вийде «економічного зростання»?

- Вийде. Іншого виходу немає.

- Думаю, далеко не всі поділяють Ваш оптимізм. Чому Ви такі впевнені?

- 2011 рік буде без виборів. Влада не займатиметься прапорами та листівками, не стежитиме, щоб комусь на мітингу не проломили голову.

Вибори хороші, коли вони проводяться через якийсь проміжок часу. Їх плюс у тому, що влада відчуває - вона не назавжди. Це змушує працювати. Є розуміння того, що якщо працювали добре, то через п'ять років переоберуть, погано - до побачення.

Тепер, чим погані вибори. Під час виборчої кампанії, влада 50-80% часу змушена займатися їх проведенням. Вона на півроку йде у мітинги, папірці, прапори, урни для голосування.

Якщо кожного року проводити вибори, то влада тільки з прапорами бігатиме. Якщо зараз замутити виборчу кампанію - економіка знову піде на спад, Україна просідатиме.

Зрозумійте, у нас, вперше за шість років, з'являється рік без виборів. Прапори зачохлили на два роки. Партійну символіку заховали. Засукали рукави - працюємо, заради чого обрали. Є шанс, що наступний рік стане початком серйозного ривка.

Юлія Артамощенко,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1292