Напередодні нового бюджетного року багато економічних експертів почали висловлювати побоювання з приводу наповнення статей головного фінансового документу країни. Ще б пак: два роки поспіль Україна живе за рахунок запозичень від ключового фінансового донору – МВФ, і жодних власних кроків для запуску економіки не робить! Не дивлячись на гроші Міжнародного валютного фонду, Україна все одно вже перейшла рубіж 40% боргу від ВВП, і це при тому, що тут не враховані борги по Ощадбанку і інші речі, які в сумі перевищать 60% від ВВП. Ми наближаємося до критичної межі.
Безумовно, що ця межа не була б настільки критичною, якби зусилля уряду спрямовувалися на розвиток економіки. Чи потрібно проводити болючі реформи? Без болючих реформ Україна немає шансу на повноцінне економічне майбутнє. Чи потрібно приймати достатньо жорсткий Податковий Кодекс? Так. Тільки для того, щоб іти до людей і розказувати їм, що треба затягнути паски і почати платити за все, державі варто було б зробити декілька вкрай важливих речей.
Довіру людей, і, зокрема, підприємців, які сьогодні стоять на Майдані, влада би мала, якби першим кроком розпочала жорстку боротьбу з корупцією: люди б бачили, що не беруться хабарі, робляться необхідні державні закупівлі по реальним цінам та прозорій процедурі. Такі дії дали б набагато більше доходів і скоротили видатки державного бюджету.
Другий крок, який мала б зробити сьогоднішня влада – це скоротити видатки державного апарату. Сьогодні йде розмова про адміністративну реформу, але питання не в тому, що замість 20-ти міністерств стане 12-ть, а питання в тому, які вони виконуватимуть функції. Відкритим залишається і питання, скільки людей за цією реформою буде працювати в апаратах обласних, міських, районних адміністрацій, адже адміністративна реформа не завершується тільки об’єднанням міністерств. А скорочення витрат не означає зменшення заробітних плат, бо зарплати рядових держслужбовців сьогодні і так мізерні, що, в тому числі, призводить до корупції.
І саме активна боротьба з корупцією, скорочення державного апарату по всій вертикалі і визначення функцій цього апарату, призведе до скорочення видатків і збільшення надходжень до бюджету. Адже, якби були вчинені такі кроки, то суттєво зменшилися б побори з тих же підприємців. Бо, насправді, таких поборів вони платять набагато більше, ніж сьогодні їм пропонується в сумі податків. Звичайно, я підтримую підприємців в ініціативі захисту своїх прав, але в цій частині я би радив підприємцям трохи змістити акценти – протестувати проти корупції, яка просочилася сьогодні в усі сфери нашого життя, і вимагати від влади саме боротьби з цим жахливим явищем.
На проведення болючих реформ держава має отримати довіру свого народу. А для того щоб її отримати, владі потрібно розпочати з себе. На превеликий жаль, поки що такого не бачимо. Поки що «пустились во все тяжкие». І хабарів не стало менше, ніж було в попередні роки, просто отримувачі змінилися.
Для наповнення бюджету повинно працювати виробництво. В цій частині, говорячи, про Податковий кодекс, не потрібно було б владі зменшувати податок на прибуток підприємств, потрібно було дозволити не обкладати податком прибуток, якій іде на модернізацію виробництв. Необхідно обкладати податком споживання, а не розвиток. І зменшення на 2 % податку на прибуток підприємств все одно не дозволить розвивати їх.
Каменем спотикання для бюджету сьогодні й досі залишається Пенсійний фонд і Нафтогаз України, які необхідно збалансувати. І тут, безумовно, влада буде піднімати ціни на газ для населення і підвищувати пенсійний вік. В противному випадку – ми не отримаємо черговий транш від МВФ.
Ми говоримо, що «Українська платформа» - це не влада, і не опозиція, це альтернатива. І ми готові підтримувати сьогодні дійсно правильні кроки влади. Бо ми не живемо за принципом: чим гірше, тим краще. Адже нам в цій країні жити, і нам її залишати для наших дітей. І ми готові підтримати болючі реформи, які в найближчому майбутньому підуть країні на користь, утім, лише в тому випадку, якщо влада нарешті усвідомить, яким шляхом йтиме Україна.
Але якщо сьогодні будуть продовжуватися ті кроки, які сьогодні вчиняє влада, а особливо з приводу 14-го розділу Податкового Кодексу, то нам варто очікувати абсолютно розбалансований бюджет на наступний рік. Адже введення в дію 14-го розділу суттєво не змінить ситуації з бюджетом в дохідній частині. Кажуть, контрабанду на базарі продають? А де тоді митниця? Контрабанда ж не з повітря падає на базари, а йде через цілком зрозумілі митні пости!?!
Прикро, але кроків до того, щоб запустити економіку України, я сьогодні не бачу. Є лише спорадичні рухи як в собаки Павлова на спалах лампочки. Адже підвищенням пенсійного віку не збалансують надходження до Пенсійного фонду, бо вони проявляться лише через певний час, але не зараз; невеличким підвищенням цін на газ для населення не відкорегують баланс Нафтогазу, тому що треба менше красти. Не вирішеним залишається питання і з житлово-комунальною сферою, дотації для якої наступного року будуть тільки збільшуватися і утворювати ще більшу дірку в бюджеті. Обіцяна, але не розпочата реформа системи охорони здоров’я, яка сьогодні знаходиться, на превеликий жаль, на «совковому» рівні, також буде потребувати збільшення фінансування при непокращенні рівня обслуговування.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом