Аналізуючи виборчу кампанію до місцевих органів самоврядування, можна стверджувати – влада широко застосувала маніпулятивні технології, які були закладені в закон про місцеві вибори, і масштабно відпрацювала власне під час проведення виборчої кампанії.

Ці технології необхідно детально проаналізувати, адже немає сумнівів, що закон про вибори до Верховної Ради буде скопійований із закону про вибори до місцевих органів влади.

Перша технологія: використовуючи закон і адмінресурс, Партія регіонів фактично взяла під свій контроль усі виборчі комісії в Україні. Уперше була створена вертикаль виборчих комісій на чолі із Центральною виборчою комісією. Раніше регіональні виборчі комісії формувались відповідними органами місцевого самоврядування, що ускладнювало контроль за їх діяльністю центральними органами влади. Цього разу усі виборчі комісії були «вишикувані» зверху донизу однією політичною силою. Положення про те, що ЦВК на власний розсуд визначає, кого включати до складу ТВК, а кого ні, призвело до того, що в ТВК, і в ДВК включались, як правило, лояльні до влади люди.

Як наслідок, комісії стали не лише інструментом політичної маніпуляції, а ще й суттєво знизився їх професійний рівень. Адже члени комісій обирались не за професійною ознакою, а за політичною. Це стало причиною ще однієї проблеми – найгіршої організації виборчого процесу в новітній історії України.

Політична заангажованість комісій дала результат: у багатьох регіонах кандидати від опозиційних сил і цілі списки партій були позбавлені можливості брати участь у виборах. Зокрема, партія «Наша Україна» було усунена від виборчого процесу в Хмельницькій області, Автономній Республіці Крим, у багатьох районах різних областей України. Таких прикладів безліч. Часто замість того, щоб проводити виборчу кампанію, ми займалися захистом наших організацій і наших кандидатів від зняття з виборів.

І, звичайно, опозиційним силам виявилося вкрай складно проконтролювати підрахунок голосів, адже у багатьох виборчих комісіях ми не отримали своїх представників.

Друга технологія – заборона виборчих блоків. Ця технологія була спрямована на те, щоб опозиційні сили пішли на вибори багатьма колонами, і не мали змоги об’єднатись напередодні виборів. Розрахунок простий – у боротьбі за спільний електорат опозиційні сили мали розпочати нещадну боротьбу між собою, замість того, щоб протистояти владі. Прикро, але багато хто піддався на запропоновані владою правила гри. Найслабші місця патріотичного табору були використані сповна.

Ще один розрахунок – велика кількість партій у виборчому бюлетені, що, вочевидь, ускладнювало вибір людей. Натомість у всіх виборчих списках під № 1 йшла Партія регіонів. В усіх регіонах перед головами місцевих адміністрацій було поставлене завдання – забезпечити для ПР перший номер у списку. Хто не виконав – у відставку! Хіба може бути яскравіший приклад тотального впливу адміністративної президентської вертикалі на виборчі комісії?

У законі ще є багато нюансів, які дозволяли владі досягти бажаний для себе результат. Але описані технології мали найбільший вплив на виборчий процес. І, наголошую, ці технології будуть знову застосовані на виборах до Верховної Ради України незалежно від того, коли вони відбудуться.

Наслідки такої політики:

– встановлення монопольної влади однієї політичної партії та руйнування конкурентної демократії в Україні;

– кардинальний відхід від європейських стандартів проведення виборів, які були встановлені в Україні за попередні п’ять років;

– керування органами місцевого самоврядування в ручному режимі командою Януковича. Фактично місцеві громади будуть усунуті від прийняття рішень щодо життя громади. Усе будуть вирішувати призначені «комісари».

А найстрашніше те, що фактично на наших очах впроваджується псевдодемократія путінського зразка – воля громади і позиція громадянина не матиме жодного значення. З країни вільних людей та вільних громад нас хочуть перетворити у «казарму». Таким чином вони хочуть загнати нас у простір, де панує тоталітаризм та рабство. Простір, де панує Москва!

Андрій Парубій

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1080