Венеціанська комісія дала свій висновок щодо законопроекту стосовно проведення мирних зібрань, який знаходиться зараз на розгляді Верховної Ради. Проти ухвалення документа виступають багато правозахисників і громадських організацій України, які вважають, що він порушує право громадян на свободу зібрань. У Венеціанській комісії також вважають, що проект потребує доопрацювання.
Нагадаємо, скандальний законопроект № 2450 «Про порядок організації і проведення мирних зборів» був прийнятий у першому читанні 3 червня 2009 року. Документ зобов'язує організаторів зборів повідомляти про їхнє проведення органи місцевої влади не пізніше, ніж за п'ять календарних днів. У низці громадських організацій вважають, що ця норма може стати приводом для заборони акцій і не відповідає європейській практиці, яка передбачає проведення так званих «спонтанних зібрань».
При підготовці документа до другого читання поняття «спонтанне зібрання» було внесене у текст, однак і нова редакція не влаштувала представників 30 громадських організацій. Вони звернулися до голови Верховної ради Володимира Литвина з проханням узгодити текст з Венеціанською комісією.
Висновки Венеціанської комісії оприлюднив голова громадської організації Інститут «Республіка» Володимир Чемерис. У висновку Комісії пропонується внести у документ положення про те, що невчасне повідомлення щодо проведення зборів не повинне означати їхньої автоматичної заборони. Недосконалою названа і ст. 9 законопроекту, яка надає занадто широкі підстави для заборони зібрань. Зокрема, вона передбачає заборону на використання звукопідсилюючої апаратури у певний час і на проведення акції, якщо раніше заявку на збори у цьому ж місці подала інша організація. У комісії вважають, що влада повинна розробити чіткий список місць, де заборонено проводити акції, а судові процедури повинні бути досить оперативними, щоб організатори вчасно дізнавалися про прийняті рішення.
Правозахисники позитивно поставилися до висновків комісії. Однак Чемерис разом з колегами продовжує виступати проти його прийняття в існуючому вигляді. «Якщо раніше акції забороняли під надуманими приводами, то у разі прийняття проекту зможуть забороняти відповідно до цього закону. Наші вимоги залишилися у силі - відсутність повідомлення про збори не може бути підставою для їхньої заборони, а процедура повідомлення не має ускладнюватися », - пояснив свою позицію Чемерис.
У комітеті Верховної Ради з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин обіцяють врахувати висновки Венеціанської комісії.
Чи варто вірити депутатам? Чи буде відкорегований скандальний законопроект? Чи ж опозиції варто боятися гіршого?
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом