НАЕК «Енергоатом України» має намір закуповувати паливо компанії «Westinghouse» на комерційних умовах, незважаючи на відсутність ліцензії на його промислову експлуатацію, повідомляє сьогодні «Київський Телеграф» у статті «Економіка і політика диверсифікації».
«Ми вже багато разів говорили, що контракт з Westinghouse Electric Company на постачання палива у 2011-2015 роках не піддається ні ревізіям, ні сумнівам», - наводить видання слова заступника міністра палива та енергетики Наталі Шумкової.
Між тим, пише видання, до якості американського палива багатьма фахівцями пред'являються претензії з огляду на його несумісність з реакторами радянської (російської) зборки, які досі функціонують в Україні.
На думку експерта Національної комісії радіаційного захисту України Володимира Усатенка, у разі використання ядерного палива Westinghouse на українських реакторах буде потрібно змінити цілий ряд технологічних систем. «А це додаткові й досить суттєві витрати. Зрозуміло, що фінансувати всі ці роботи американські партнери НАЕК не мають наміру. Як, утім, не мають наміру вивозити із країни для переробки та зберігання відпрацьоване ядерне паливо власного виробництва», - говорить Усатенко.
Видання також повідомляє, що ціна паливних зборок Westinghouse на 25-40% перевищує вартість російських аналогів виробництва компанії ТВЕЛ. Більшість експертів впевнені, що причина диверсифікації постачань палива в Україні криється у виключній залежності НАЕК від так званого «політичного чинника», для якого другорядним є проблема безпеки. Втім, зазначає видання, йдеться не тільки про безпеку, але й про збереження галузі у цілому. Головне питання полягає у тому, чи зможе Україна зберегти свій атомний енергетичний комплекс, балансуючи між двома великими компаніями.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом