Енергетичний експерт Богдан Соколовський назвав приєднання України до Енергетичного Співтовариства позитивним моментом. Про це він заявив у коментарі кореспондентові ForUm’у.
«Це добре і в контексті євроінтеграції, і в цілому. Насамперед, мова йде про імплементацію європейського законодавства у сфері енергетики. Варто нагадати, що переговори про вступ України до цього євросуспільства велися фактично з моменту його заснування. І ще в минулому році був підписаний дуже важливий документ – рішення ради міністрів ЄС про те, що Україну до нього приймають», - сказав він.
Коментуючи заяву міністра палива і енергетики Юрія Бойка про те, що ЄС може вплинути на припинення будівництва «Південного потоку», Соколовський заявив: «У нашій ситуації, думаю, нам не слід звертати велику увагу на «Південний потік». Це суверенна справа Росії і країн Європи, які готові приєднатися до цього проекту.
Потрібно собі поставити чітке питання: а що ми виграємо, якщо не буде «Південного потоку», якщо потоки підуть і далі через Україну? Без сумнівів, це позитив. Але тільки в тому випадку, якщо ці транзитні потоки обслуговуватимуться виключно українською стороною, й іншого варіанту бути не може. Крапка».
За його словами, якщо об'єми транзиту по Україні будуть збільшені, «але наша країна поділиться ГТС з РФ, то шкірка вироблення не варта».
«Ми сьогодні на транзиті заробляємо 1,2-1,3 млрд. дол. за рік. Якби транзитна ставка була справедливою, то заробіток складав би приблизно 4 млрд. дол. за рік. І якщо ГТС буде поділена, то доходи також ділитимуться. Тоді заради чого все це робити?», - зазначив він і додав: «Звичайно, боротися треба. «Південний потік» - абсурдний з погляду економіки. Але завжди потрібно пам'ятати одне: українська ГТС, насамперед, потрібна Україні. Категорично не можна допускати сюди співвласника».
На думку експерта, якщо Україна не буде транзитною державою, то це порівняльно невелика біда. «Адже втрата доходів 1,2-1,3 млрд. дол. за рік не еквівалентна Незалежності держави. Тому неприпустимо ділити її власність. Але, навіть якщо функціонуватимуть «Південний» і «Північний» потоки, то значущість ГТС України для нашої держави неоцінима», - підкреслив Соколовський.
Крім того, експерт заявив, що українські підземні сховища не мають альтернативи в Європі.
«Вони особливо цінні в пікові режими навантаження на постачання газу зі сходу на захід. Тому, нам краще мати свою модернізовану ГТС, бути її 100-процентним господарем. І, рано чи пізно, до нас звернуться за послугами, як мінімум щодо сховищ.
А наміри влади захистити український інтерес я тільки вітаю. Але не потрібно впадати у відчаї, якщо задекларовані наміри не реалізуються в повному об'ємі», - підсумував Соколовський.
Як повідомляв ForUm, міністр палива і енергетики України Юрій Бойко заявив про те, що приєднання України до Енергетичного співтовариства може вплинути на ситуацію з «Південним потоком». «Офіційна позиція Європейського Союзу, Європейської Комісії, і ми вдячливі за те, що вони підтримують проект «Nabucco», а проект «Південний потік» не є для них стратегічною ініціативою», - уточнив Бойко.
Він нагадав, що Україна намагається переконати партнерів і в Європі, і в Росії в тому, що наша ГТС - економічно вигідніша і є безпечнішим шляхом для транспортування російського газу до Європи, ніж прокладення нового маршруту через Чорне море.
Нагадаємо, 14 вересня Україна стала повноправним учасником Енергетичного співтовариства.
Юлія Артамощенко,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом