Не випадково для визначення сьогоднішніх роздумів я вибрав цитату Шекспіра із його знаменитого «Річарда III».
У стародавні часи смертна кара була поширена вельми широко. Страчували з найрізноманітніших приводів: Христа - за інакомислення, Пеньковського та подружжя Розенберг - за шпигунство, за часів Середньовіччя, як утім і в Радянському Союзі, смертна кара була звичайною справою. Але зараз у світі вже налічується 130 країн, які її скасували, і тільки 68 продовжують застосовувати. Першою скасувала смертну кару Португалія ще у 1868 році, потім Швейцарія, а зараз смертна кара у Європі застосовується лише у Білорусі.
Одна італійська організація з цікавою назвою Hands Off Cain (Не чіпайте Каїна) нещодавно презентувала звіт, згідно з яким Китай є країною, у якій 2009-го року було здійснено найбільшу кількість смертних вироків у світі. Зі звіту, який має назву The Death Penalty Worldwide і охоплює 2009-ий і першу половину 2010-го року, у Китаї їх було приведено до виконання майже 5 тисяч. Оскільки у даний час чисельність населення Китаю становить 1,38 млрд людей, ця цифра означає одного страченого на 276000 китайських громадян. Такий підхід дозволяє точніше оцінити кровожерливість влади і рівень злочинності. На наш погляд, це ліпше за просту кількість страчених, що пропонує Hands Off Cain.
Оскільки у звіті наголошується, що загальна кількість страт в усьому світі склала 5679, то ми отримали одного страченого на 1160260 чоловік, що у п'ять разів менше, ніж у Китаї.
На другому місці за кількістю страт знаходиться Іран, де найвища міра покарання була застосована 402 рази - одна страта на 184000 осіб. Як бачимо, іранський режим жорсткіший за китайський, незважаючи на меншу кількість убитих державою. Слідом йде Ірак. Там число страт склало 75 і, хоча зросло більше ніж удвічі у порівнянні з попередніми роками, але це – один страчений на 330000 чоловік.
У США, які продовжують зберігати у деяких штатах смертну кару, були страчені 52 злочинці, тобто одна страта на 5 млн. чоловік! Це у п'ять разів менше, ніж у середньому по світу. Хоча число винесених смертних вироків в країні і досягло 106, але у США, як відомо, засуджені чекають страти по 10, 15 і навіть 30 років. Так що звинувачувати США у кровожерливості навряд чи доречно. У юриспруденції давно точиться дискусія щодо справедливості застосування смерті для порятунку суспільства. Причому різні дослідники наводять діаметрально протилежні результати. Так, деякі американських вчені визнали, що смертна кара є стримуючим чинником убивства. У той же час спеціальна державна комісія, організована у Нью-Джерсі, заявила, що застосування смертної кари не стримує число вбивств.
Однак безперечним є те, що судові помилки неминуче призводять до страт невинних. І кара не стільки карає злочинця, скільки задовольняє суспільство, яке вимагає жертвоприношення.
Автори звіту визнають, що наведені у ньому дані мають приблизний характер, бо грунтуються на повідомленнях ЗМІ та правозахисних організацій, оскільки у багатьох країнах офіційна інформація про смертне покарання недоступна публіці.
Так, наприклад, за даними «Amnesty International» («Міжнародна Амністія»), у 2008 році найбільша кількість страт мала місце у Китаї, але це тільки 1718 чоловік. В Ірані ж число страчених склало 346, у Саудівській Аравії - 102, у США - 37, у Пакистані - 36, в Іраку - 34. А всього 2008-го року були страчені 2 тис. 390 осіб у 25 країнах. Ну, а що стосується Китаю, то там, як повідомляє державне агентство «Сіньхуа», скоро буде скасовано смертну кару за економічні злочини.
Світ стає добрішим.
Юрій Гребенчук