СБУ до цих пір не повернула музею «В'язниця на Лонцького» вилучені комп'ютери, які належать членам Наглядової ради музею, і робочі матеріали, підготовлені до наступної експозиції.
Директор музею Руслан Забілий сказав, що це зупинило роботу над виставкою, яку присвячено дисидентам. Він зазначив, що проти нього порушено кримінальну справу «за фактом». «Справу відкрито за фактом, але я до цих пір не ознайомлений з постановою про відкриття справи, не знаю, як я проходжу в ній - чи то як підозрюваний, чи то як свідок», - сказав Забілий.
«Ніяких викликів для роз'яснень, пояснень, допиту не було з дня затримання. Ситуація виглядає більш ніж дивною», - додав він. На думку Забілого, «це зроблено, щоб налякати істориків, щоб вони собі зробили відповідні висновки, якими темами не слід займатися».
Нагадаємо, раніше Служба безпеки України вилучила декілька жорстких дисків з інформацією і деякі документи у працівників львівського музею «В'язниця на Лонцького» під приводом того, що історики нібито планують розсекретити державну таємницю. За даними СБУ, слідчі проводять експертизу вилученого.
Президент Віктор Янукович напередодні візиту до США доручив передати Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «В'язниця на Лонцького» у Львові з підпорядкування СБУ в управління Інституту національної пам'яті.
Працівники музею позитивно оцінюють цю ідею, оскільки про це йшла мова, ще коли створювали меморіал. Але Забілий повідомив, що ще ніхто не спілкувався з ученими про передачу меморіалу і крім заяви Януковича реальні кроки в цьому напрямі ще не зроблені.
«Ми лише чули із ЗМІ слова Президента - і все. Думаю, що це буде тривалий процес, особливо, коли йдеться про фінансуванні», - сказав він.
«Скільки в бюджеті буде передбачено коштів, чи запланують їх взагалі, покаже, наскільки музей відчуватиме себе упевнено, наскільки питання збереження національної пам'яті цікаве і важливе для влади», - додав Забілий.
За його словами, ще в минулому році Кабміну була представлена програма про музей, яка повинна була бути включена до бюджету, «але цього не відбулося, оскільки прийшов уряд Азарова і зупинив процес передачі», а «сьогодні повернулися знову до цього питання під тиском громадськості». «Ми не змінюватимемо формат музею, наші орієнтири визначені спочатку: розкрити суть тоталітарних режимів на території України, весь механізм використання людей різних національностей цими тоталітарними режимами, показати, що разом з українцями жертвами були поляки, євреї, інші національності, які сиділи ось тут, у тих камерах», - сказав Забілий.
«Ми повинні переосмислити минуле, повинні мати доступ до документів, а влада хоче затерти злочини тоталітарного минулого», - упевнений він.
Зараз музей працює за звичайним графіком. Після скандалу з СБУ кількість відвідувачів навіть збільшилася: у буденний день вже до обіду в музеї побували 40 чоловік.
За матеріалами «Українська правда», «Радіо Свобода»
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом