У БЮТ стверджують, що влада тероризує опозицію і всіляко перешкоджає роботі як у Києві, так і на місцях. Там розцінюють як провокацію те, що нардепам-«тимошенківцям» заборонили перейменовуватися в «Бют-«Батьківщина». Соратники Юлії Тимошенко також стверджують, що, незважаючи ні на що, продовжать вимагати від ВР ухвалення деяких мораторіїв, направлених на соціальний захист громадян України, і зроблять усе, щоб ПР не узурпувала всю владу в країні. У свою чергу, ПР для того, щоб звільняти/призначати суддів, голосувати за свої законопроекти і так далі вимушена працювати на випередження – завчасно займати всі зручні для блокади у ВР місця. Своє бачення політичної ситуації в країні і шляхи вирішення проблемних питань в експрес-інтерв'ю ForUm'у відкрив голова парламентської фракції Партії регіонів Олександр Єфремов.
- Олександре Сергійовичу, на минулому пленарному тижні фракція «БЮТ» блокувала ВРУ. Відомо, «тимошенківці» і надалі мають намір удаватися до такого популярного методу парламентської боротьби, наполягти на розгляді низки соціальних мораторіїв. Перед початком пленарного засідання 21 вересня депутати фракції Партії регіонів з самого ранку оточили трибуну і президію парламенту. Скажіть, ви будете і надалі стерегти ВР від блокади?
- Ми не стерегли трибуну, а забезпечували роботу Верховної Ради. Як бачите, все пройшло дуже ефективно.
Усе, що було заплановано зробити – зроблено. Ми прийняли низку дуже важливих законопроектів. Зокрема Верховна Рада прийняла нову редакцію Закону «Про державний реєстр виборців» (N6669).
Також відбулося затвердження суддів Конституційного суду. Члени Вищої ради юстиції прийняли присягу.
Одним словом, все пройшло без перешкод. Отже, наші дії виправдали себе.
- Ви так і далі робитимете?
- Ми діятимемо за обставинами.
Не хотілося б і надалі так поступати. Але якщо нам потрібно буде забезпечувати роботу Верховної Ради – ми її забезпечимо.
- Раніше було чимало критики в адресу Реєстру виборців. Який він зараз?
- Над ним працювало багато фахівців. Внесені зміни. Він допрацьований таким чином, що сьогодні цей документ – кращий варіант з того, що було.
- Він життєздатний?
- Так.
- Можна ще у Вас запитати, чому «тимошенківцям» не дозволили перейменуватися, хоча 8 вересня голова ВРУ Володимир Литвин оголосив, що у парламенті тепер є фракція «Бют-«Батьківщина»? «Бютівці» розцінюють це як провокацію.
- Провокація?.. Та це неправда. Заборона перейменовувати фракцію відповідає Регламенту роботи ВРУ. А це закон.
І тут були можливі тільки два варіанти дій: або міняти закон, або ухвалювати антизаконне рішення.
Литвин привів все у відповідність із законом. Перше рішення було неправильним.
- Сергій Соболєв заявив, що на минулі парламентські вибори БЮТ йшов під назвою «Блок Юлії Тимошенко – партія «Батьківщина», ПРП, УСДП». Цитата: «якщо до цієї передвиборної назви потрібно додати ще дві абревіатури, ми згодні».
- Вони зареєструвалися, йшли на вибори і працювали декілька років під лейблом «БЮТ». А зараз вони захотіли додати сюди ще й назву своєї політичної сили. Ще раз повторюю, вони не були так зареєстровані. Є чітка норма Регламенту. Перейменовуючись, вони порушують закон.
- Наприкінці минулого тижня лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко зробила низку резонансних заяв. Зокрема вона розповіла про погрози в свою адресу і про те, як власті тероризують соратників. Також «бютівець» Роман Забзалюк повідомив нашому виданню, що у них є підтвердження безлічі фактів того, як безпосередньо за прямою вказівкою, наприклад, міністра внутрішніх справ України, СБУ, Податкової адміністрації чиняться «прямі і латентні переслідування лідерів опозиції на місцях».
- Ви знаєте, виходячи з інформації, яка до мене поступає з усіх регіонів, – БЮТ втрачає контроль. Вони, заздалегідь припускаючи свій програш на місцевих виборах, ініціюють такі речі.
Повинен вам сказати, що по деяких територіях, здається, у них взагалі робота не ведеться. Їм потрібно серйозно зайнятися організаторською роботою, а замість цього всі свої сили вони розтрачують на недоречні речі, демарші, спроби когось зганьбити, і так далі, і тому подібне.
- А що Ви скажете про конфлікти в Центральній виборчій комісії під час формування персонального складу територіальних виборчих комісій на вибори в органи місцевого самоврядування?
- Що конкретно?
- Під час засідання заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна внесла пропозицію замінити склад обласної ТВК Київської і Львівської областей, оскільки там є екс-бютівці. Її зусилля були марні. Після цього Усенко-Чорна заявила про політичну заангажованість у рядах ЦВК.
- Жанна Усенко-Чорна – креатура Тимошенко. Тут нічого нового не було. Демарші ні до чого нормального не приводять.
Будь ласка, якщо є якісь питання, ми готові їх розглядати. Якщо якісь рішення ухвалені з порушенням – є процедура оскарження в судах. Тут немає жодних проблем.
І я не бачу, щоб хтось на когось десь чинив тиск. Навпаки, у мене зустрічне запитання. У чому полягає тиск? У тому, що в деяких регіонах у керівному складі дев'ятнадцять представників від БЮТ і два від ПР. У цьому?
- А як почувається зараз фракція ПР у ВРУ? Кажуть, що у Вас розкол.
- Щоб говорити про розкол у нашій партії або фракції – треба мати хворобливу уяву. Люди із здоровою уявою такого не скажуть.
- Коли парламент побачить пропозиції Президента Віктора Януковича щодо конституційної реформи?
- Не знаю. Цього ніхто не може сказати.
Думаю, що до моменту ухвалення Конституційним судом України відповідного рішення не може бути реалізовано ніяких пропозицій. (Коаліція оскаржила в КСУ політреформу-2004, - авт.)
- Чому?
- Ну, ми ж не знаємо, яким буде рішення КСУ.
- Скажіть, а коли парламентська коаліція матиме конституційну більшість, тобто 300 і більше нардепів?
- Ми не ставимо це за свою мету, відповідно – не збираємося цього досягати.
Ми не форсуємо ситуацію. Наше завдання - мати достатню більшість у залі для ухвалення рішень. Це ми зараз реалізовуємо.
А якщо необхідно буде вирішувати конституційні питання, значить, ми домовлятимемося з різними політичними силами в залі парламенту. І це буде найправильніше рішення.
- Ви сказали «домовлятися». Фракція БЮТ і далі вимагатиме ухвалення рішень про мораторії на підвищення цін на житлово-комунальні послуги, газ і підвищення пенсійного віку. Скажіть, Ви не поміняли позицію? Все ще проти?
- Ні. Не поміняли. Мораторії на те, чого немає – безглуздо вводити. А мораторій на заборону чогось – ще безглуздіше.
Ми знаємо, до чого ведуть мораторії, наприклад, коли вводять заборону на підвищення цін, і в магазинах залишаються лише голі прилавки. Це неправильний шлях. Скажу так - сьогодні нам потрібно працювати, наповнювати прилавки для зниження цін, а не сидіти на місці, вводити мораторії.
- Реально домовитися?
- Ми, будучи в опозиції, пропонували розмовляти, шукати варіант вирішення проблемних питань.
Сьогодні ми налаштовані на конструктивну роботу, готові розглядати всі пропозиції. Але! Якщо нам пропонують погіршити ситуацію в країні, то, звичайно, на це ми піти не можемо.
А поки нам пропонують: «давайте ми щось розвалимо», «давайте ми щось зупинимо», «давайте ми будемо проти». Ну, і що далі?
- Перед кожними виборами ВР непокоїться. До 31 жовтня залишилося не так багато часу. Як Ви думаєте, у листопаді в парламенті стане тихіше?
- Вибори пройдуть – почнуться інші проблеми. Адже між виборами життя не зупиняється.
Ми повинні бути завжди налаштовані на те, що необхідно дуже активно працювати. А якщо ми будемо просто сидіти, нічого не робити, лише розповідати про щось, то країна ніколи не просунеться вперед.
Юлія Артамощенко,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом