Призначені на 31 жовтня поточного року місцеві вибори вже зараз спровокували неабиякий ажіотаж. Більшість експертів схиляються до думки, що нинішній виборчий процес буде сфальсифікований, як кажуть, від і до.
Немає особливої впевненості у тому, що нинішні вибори будуть «об'єктивними, демократичними і прозорими», і в першого заступника ЦВК Андрія Магери. Про це та інше він розповів в ексклюзивному інтерв'ю кореспондентові ForUm’у.
- Андрію Йосиповичу, практично на носі місцеві вибори. У зв'язку з цим – традиційне запитання: Центрвиборчком готовий до них?
- На сьогоднішній день можу сказати, що, всупереч всім існуючим складнощам, зокрема, законодавчого характеру, пов'язаного з визначеними нормами закону, що суперечать собі, деякі з яких здаються мені недемократичними, Центральна виборча комісія готова до виборчого процесу.
Вже прийняті всі необхідні документи, також затверджені календарний план і порядки денні окремих положень закону. Ми працюємо, так що ніхто не зможе сказати, що з боку ЦВК у цьому відношенні є якісь затримки.
- З фінансуванням також все гаразд?
- Ви чудово знаєте, що в законі про державний бюджет на 2010 рік на фінансування виборчого процесу передбачені кошти в розмірі трохи більше одного мільярда гривень. І оскільки ця сума є достатньою для проведення нинішніх виборів, віднесемо питання до розряду вторинних.
Звичайно, хотілося б, щоб витратне наповнення було повноцінним, проте ми чудово розуміємо, що реально отримати більше навряд чи вдасться. Тому ми розраховуємо, що в деяких випадках, наприклад, на проведенні передвиборної агітації, можна буде заощадити.
Крім того, реальна економія, приблизно 15 мільйонів гривень, вже висвітилася у зв'язку з відміною виборів у районні ради м. Києва.
- Ви, як і більшість експертів, також прогнозуєте на нинішніх виборах неабияке загострення пристрастей?
- Дуже хочеться сподіватися, що ці вибори будуть такими ж чистими, демократичними й об'єктивними, якими були попередні загальнонаціональні парламентські вибори 2006-2007 рр. і президентські вибори 2010 року. Проте у мене немає такої впевненості.
- А конкретніше?
- Дуже хотілося б, щоб у членів виборчої комісії було однаково рівне ставлення до суб'єктів виборчого процесу, щоб не було втручання у виборчий процес з боку органів державної влади і місцевого самоврядування.
Мені б дуже цього хотілося, але... Побачимо, якою буде ситуація і чи збудуться мої прогнози.
- Буквально днями глава ЦВК заявив, що – цитую: «Якщо Партія регіонів не виграє місцеві вибори, виникне багато розмов». Як, по-вашому, чи потрібно розцінювати ці слова Шаповала як натяк на можливі, а точніше, вірогідні порушення? Чи має намір Центрвиборчком контролювати ситуацію, і яким чином?
- Мені складно коментувати слова мого колеги і старшого товариша, але, разом з тим, і хотілося б зазначити, що більшість засобів масової інформації, на жаль, невірно зрозуміли слова Шаповала, розцінивши це як якесь підігравання.
Насправді ж, все було зовсім не так. Насправді, сенс цих слів у тому, що главі Комісії, як і мені, дуже хочеться, щоб цей виборчий процес був об'єктивним. Ніякого іншого додаткового змісту в словах Шаповала, я думаю, шукати не варто.
- Відомо, що під час засідання, на якому обговорювався персональний склад ТВК, Усенко-Чорна внесла пропозицію про заміну складу обласної ТВК Київської області на підставі махінацій. Чому пропозиція не була підтримана?
- Минулої середи, коли ми ухвалювали рішення про формування складу територіальних виборчих комісій, ми зіткнулися з фактом, так званого, рейдерського захоплення певними політичними партіями місцевих організацій.
Я не акцентуватиму увагу на тому, хто має рацію, хто не має рації. З цим повинні розбиратися судові органи. Скажу тільки, що, мабуть, сумно відоме в Україні рейдерство тепер, на жаль, перекинулося і на виборчий процес. І зараз ми пожинаємо «плоди» цього.
В Європі існує безліч держав, але, жодна з них, навіть Білорусь, не опустилися до створення клонів політичних партій своїх первинних опонентів. Нас ця практика не прикрашає.
Ми завжди були на хорошому рахунку в Євросоюзу і Ради Європи в частині проведення виборчого процесу і наявності свободи слова в засобах масової інформації. Це єдине, за що нас хвалили. І дуже не хочеться, щоб тепер, після цього виборчого процесу, від тих похвал не залишилося нічого.
Лєра Нєжина
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом