Сьогодні, на відміну від попереднього політичного циклу, пов'язаного з Ющенком, відбувається сильне звуження майданчиків, на яких різні політичні та економічні групи могли б висловити свою точку зору або вести діалог з владою.
Зараз відносини між населенням, владою та опозицією і мають якийсь абсолютно закритий характер. З одного боку, у соціальному плані влада начебто достатньо багато робить, але вона, на жаль, не пояснює при цьому своїх вчинків, а тим більше – їхніх наслідків. І дуже ображається, коли їй пропонують якесь обговорення. А коли мова заходить про критику, взагалі шаленіє.
Хоча ця критика зовсім не означає висловлення незадоволеності роботою прем'єра Азарова чи Президента Януковича. Це всього-навсього лише українська практика, яка склалася за двадцять років, критикувати всіх підряд, що б вони не робили. Нова влада дуже сильно ображається на це і робить все, щоб приглушити цей голос. Звідси і жорсткий тиск на засоби масової інформації, залякування журналістів, спілкування з економічними структурами, що працювали з опозицією, і так далі, і так далі. І зрозуміло, що це – прагнення змусити всіх замовкнути «заради стабільності і щасливого майбутнього України».
Але все це ми вже проходили двадцять років тому при КПРС. І саме тому на сьогоднішній день парламент досі залишається єдиним майданчиком, де артикулюють, пояснюються і прямо на наших очах стикаються інтереси влади, опозиції та різних політичних груп.
Я кажу «різних політичних груп», маючи на увазі той найголовніший, дуже болісний процес, який висить зараз над українською елітою, - процес конституційних змін.
Так, з одного боку, нова влада Президента Януковича пропонує нам стабільність, але, з іншого, наполягає на конституційних змінах, а це, між іншим, протилежні політичні стратегії. Однак сподіватимемося, що «регіоналам» вдасться якось сумістити несумісне, однак, так чи інакше, без парламенту їм не обійтися.
І ось тут якраз починається найцікавіше: виявляється, частина прихильників Партії регіонів в особі деяких депутатських груп не бажає конституційних змін. Не бажає тому, що розуміє: у такій ситуації парламент втратить свою впливову роль і перетвориться на театралізовану виставу, при якій банальне знущання – найліпша традиція.
При такому розкладі у разі конституційних змін можна ні хвилини не сумніватися у тому, що ті, хто прийматимуть ці зміни, першими позбудуться своїх депутатських мандатів, кулею вилетівши зі своїх депутатських крісел. Інакше кажучи, отримавши колосальну владу, Янукович тут же знайде якийсь «миловидний» привід для того, щоб з тріском розігнати нинішній парламент, а замість нього набрати людей, які складуть керований парламент, який розуміє і сприймає його з півслова .
І тут, як це не пікантно, співпадають інтереси частини опозиції в особі БЮТ, частини комуністів, які чудово розуміють, що ніколи не вплинуть на президентську владу, і частини Партії регіонів. Тому всі знамениті скандали, які ми зараз бачимо, це якоюсь мірою гра проти Януковича.
Сьогодні Партія регіонів, приїхавши до нього у Межигір'я, не буде просто скаржитися на нахабство, хамство і непристойність БЮТ, а наполягатиме на тому, що у них украй погані умови для проведення конституційної реформи, намагаючись у такий спосіб її загальмувати.
Мені бачиться тут якась подвійна гра з боку приблизно 50% депутатів-«регіоналів», які дуже не хочуть, щоб зміни у Конституцію давали владу Адміністрації Президента, формуючи в Україні посаду фаворита – віце-президента, у той час, як Янукович, подібно до Леніна у Горках, осяде у Межигір'ї, а від його імені штампуватимуться укази і закони. (До речі, ми і це теж уже проходили – на прикладі «пізнього» Кучми, який насправді своїх радників слухав більше, ніж себе. До речі, така позиція, як ми пам'ятаємо, закінчилася його поразкою).
Найбільш далекоглядна група Партії регіонів, розуміючи це, конфліктує у парламенті, викидає під час голосування злі терористичні картинки, і таким чином неначе готує Януковича до того, що ось саме у такому парламенті провести конституційну реформу буде ну дуже тяжко. Майже неможливо.
Віктор Небоженко
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом