Мабуть, хіба що дуже лінивий журналіст не згадував цьогоріч про сумні наслідки адміністрування вступної кампанії з боку Міносвіти. Скорочення термінів прийому документів на два тижні, відсутність достовірної інформації на сайтах вишів та Вступ.інфо, нетримання МОН листів-роз’яснень, що суперечили одне одному, нереальна плутанина в рішеннях приймальних комісій – все це на тлі спеки, кілометрових черг, штовханини, паніки і стресу.
Між хвилями абітурієнтів
На гребені масових обурень громадськості пан Табачник хоробро відкинув адекватну вимогу безпосереднього шефа щодо подовження термінів прийому вступної компанії і вніс власний, «інноваційний» елемент у поліпшення адміністрування процесу – розбив потоки вступників на дві хвилі.
Перша мала рухатися за раніше встановленим розкладом, а друга – за подовженим. Відповідно для кожної з них було передбачено окремі терміни й алгоритми руху.
В експертів одразу виникли запитання щодо рівності прав абітурієнтів обох хвиль. Першій надавалося 5 днів, аби зорієнтуватися і донести до потрібного вишу оригінали документів після оприлюднення списку рекомендованих до зарахування. Для другої подібний термін не встановлювався. Щоправда вказувалася фінальна дата – 15 серпня (наказ МОН №735 від 23.07.2010р.), але в дуже слизькому контексті «не пізніше».
Абітурієнт не дуже замислювався на формулюваннями до тих пір, доки з ним не зіштовхнувся на практиці. Ті самі граблі, тільки довші
За логікою речей виші мали опублікувати відкориговані списки рекомендованих до зарахування з урахуванням отриманих оригіналів документів у середу – 11 серпня, адже 10-го минав 5-й день після оприлюднення перших списків (6 серпня). На ще 5 днів – до 15 серпня розраховували вступники другої хвилі.
Але трапилося інакше. Як завжди… Частина вишів «закрила» списки зарахованих, не чекаючи на підвезення відповідних документів. І цілком на законних підставах, керуючись отим «не пізніше», прописаним у наказі.
А решту «підібрали» з тих абітурієнтів, що мали менший рейтинговий бал, але «кому встигли додзвонитися». Вгадайте з 12 разів, кому саме…
У відповідь – практично навздогін проблемі – 10 серпня керівник Міносвіти відіслав ще один лист-роз’яснення, де суворо застеріг приймальні комісії вишів: «необхідно дотримуватись п’ятиденного терміну подання оригіналів документів після оприлюднення списків осіб, рекомендованих до зарахування та послідовності формування списку». І підкреслив: «не допускається зарахування осіб з нижньої частини списку лише тому, що вони вже подали оригінали документів».
Як добрий лицар – прилетів на коні і виручив абітурієнта з пастки, встановленої власноруч. Але от чи виручив?
А що далі?
Найбільш сумним у цій ситуації є те, що з огляду на наші правові реалії виші можуть ігнорувати останній лист Міносвіти. Адже вони мають на руках наказі МОН №735 від 23.07.2010р., котрим легалізується їх рішення щодо терміну зарахування вступників. І його ніхто не скасовував.
Адже в нашій системі судочинства суди не кваліфікують листи міністерств і відомств як нормативні акти. Інша річ – накази, які можна оскаржити в судовому порядку. Тобто захистити власні права тим, кого «адміністративний талант» Дмитра Табачника позбавив «законного» бюджетного місця, буде не так просто.
Найбільше, звичайно, шкода вступників із віддалених регіонів. За відсутності адекватної і достовірної інформації в електронному режимі такий фінал вступної кампанії виявився для них, м’яко кажучи, несподіваним і без перебільшення трагічним.
Леся Оробець
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом