Реклама із закликом «Кохаймося! Нас має бути 52 мільйони!» ще не так давно веселила українців. Вона зникла, а ось надія збільшити населення України хоча б до 50-мільйонної позначки - залишилася. Влада обіцяє, що саме стільки нас буде вже через 10 років. Дай Боже, звісно. Але для поліпшення демографічної ситуації необхідно вирішити з бідністю, високою смертністю, і т.д. і т.п. Знову ж таки, в сучасному світі багато що залежить від лікарів, звертатися до яких часом страшно. Про те, як вирішити ці та низку інших проблем, в інтерв'ю ForUm'у розповіла народний депутат України від фракції ПР, голова парламентського комітету з питань охорони здоров'я Тетяна Бахтєєва.

- Тетяно Дмитрівно, парламент скоро почне працювати. Скажіть, чи буде відправлений у відставку міністр охорони здоров'я України Зіновій Митник, який нібито ризикує опинитися фігурантом вельми гучної кримінальної справи?
 
- Поки питання так не стоїть. У комітету поки немає аргументів про зняття з посади особисто Митника.

На даний час у нас є постанова про створення тимчасової слідчої комісії (ТСК) із закупівель Міністерством охорони здоров'я України в 2008-09 рр. .. А в той час Митник був головою тендерного комітету.
 
Комісію буде створено в перших числах вересня. До неї увійде 10 нардепів-авторів постанови, і 15 від усіх парламентських фракцій. ТСК проведе роботу і зробить відповідні висновки. Тоді буде видно, як вирішиться питання.

Але вже можу вам сказати, що рахункова палата і КРУ надали нам результати перевірок. Вони дуже негативні, свідчать про нераціональне використання мільйонів гривень.

- Зараз в Україні намагаються повернути довіру населення до імунізації. Буквально вчора на цю тему в мене була розмова з двома мамами, які дізнавшись, що я «прищеплюю» своїх дочок, були в жаху і нагадали мені про смерть дитини від неякісної вакцини. Чи потрібно вакцинувати дітей, чи є чого боятися?

- Відповім вам як лікар, що має досвід: більше надійного способу захистити дітей та дорослих від ряду дуже небезпечних інфекційних захворювань, ніж вакцинопрофілактика, на сьогоднішній день немає. Це однозначно. Завдяки їй у світі, вже практично переможені туляремія, чума і дифтерія.
 
- З одного боку є розуміння цього, з іншого - страх за здоров'я і життя дитини ...

- Сьогодні ситуація з вакцинопрофілактики в Україні знаходиться не на належному рівні. Дійсно, після смерті дитини люди бояться вакцинації. Також факт, що практично в кожному регіоні ми маємо ряд ускладнень у новонароджених після вакцинації БЦЖ. Цю вакцину проти туберкульозу дитина на 3-7 день життя отримує в пологовому будинку.

- БЦЖ використовують десятиліттями і раніше про її небезпеку не говорили ...

- Раніше впродовж десятиліть використовувалася вакцина БЦЖ російського виробництва. Ми до неї вже адаптувалися. А потім почали закуповувати іншу, більш реактогенну вакцину датського виробництва.
 
Сьогодні зростає кількість вакцин. Ось, наприклад, введена нова вакцинація від гемофільної інфекції для дітей віком 2 роки. Наш комітет наполягає, що потрібно вивчити епідеміологічну обстановку. Може, в одному регіоні України є ця інфекція, а в іншому - немає, і поголовно всіх дітей не можна щепити, оскільки часто трапляється так, що діти після вакцини потрапляють до реанімації, і дай Бог, щоб вони виходили звідти здоровими.

А згадайте ту вакцинацію від кору і краснухи, коли помер 17-річний хлопець? Однозначно - неякісна вакцина до смерті призвела і призупинення подальшої вакцинації.
Тому не дивно, що у нас значний спад добровільної вакцинації дітей від імені їхніх батьків. Вона сьогодні становить 60-70%, у той час як раніше було 92%. Про що це говорить? Та про те, що впала довіра.

 
Знаєте, наш комітет упродовж уже трьох років наполягає на перегляді нового календаря щеплень. Нам потрібно враховувати, що сьогодні діти ослаблені і використовувати індивідуальний підхід.

- Кому варто сказати «спасибі» за це?

 
- Уся відповідальність лежить на Міністерстві охорони здоров'я України. Саме воно відповідає за держзакупівлі. Я переконана, що нам необхідно децентралізувати цей процес: віддати регіонам закупівлю, відповідальність і складання календаря щеплень.
Для цього є низка причин. По-перше, в регіонах, обласні, міські охорони здоров'я краще знають, що їм потрібно. Зараз МОЗ витрачає на закупівлю вакцин мільйони, в той час, як багато хто відмовляється від неї. І причина не тільки страх. Зараз почастішали алергічні проблеми, хронічні захворювання й інші протипоказання до вакцинації.
По-друге, де гарантія, що вакцина не буде зіпсована по дорозі з Києва від складу «Укрвакцина» в регіон. От сьогодні, коли ми маємо такі високі температурні режими, хто може гарантувати 100% справну роботу холодильних установок?

А Міністерству охорони здоров'я та головному санітарному лікарю є чим займатися. Проблем у галузі багато. Необхідні реформи, перегляд кадрової політики та багато іншого.
- Як же зараз бути батькам?

 
- Треба пам'ятати, що вакцинація - це дуже відповідальна процедура. Якщо ставитися до неї несерйозно, вона не вбереже, а навпаки, завдасть великої шкоди здоров'ю.
Щоб уникнути поганих наслідків, потрібно дотримуватися декількох жорстких, але досить простих правил. Перше - два тижні до вакцинації дитина не повинна хворіти. Друге - перед процедурою дитину має оглянути педіатр! Не можна, щоб було так: медсестра запросила в кабінет, і гоп-шльоп, і зробили вакцину. Третє - після щеплення повинно бути двотижневе спостереження лікарів.

Також кожен із батьків повинен знати - якщо сьогодні прищепили дитину, то завтра везти її на море категорично заборонено. У літній період дуже багато інфекцій. І на морі, і в річках багато вірусів.

- А вакцинація у дитсадках і школах?

- Там так само повинен бути огляд діток. Потрібно також дивитися, як зберігається вакцина, чи працюють холодильні установки. Адже вона дуже чутлива, змінює колір від перепадів температури, а це значить - там іде не той процес, що треба.
 
- Скажіть, а що Ви думаєте про українські державні поліклінікі, потрапивши до яких, людям доводиться пройти всі кола пекла, щоб отримати допомогу лікаря, відкрити / закрити лікарняний лист і т.д. Напевно, тому українці так люблять самолікування.
- Так. Справді, падає довіра до отримання медичної допомоги в лікувальних установах. Причин багато. Зокрема це черги і поганий стан матеріально-технічної бази. Більше вам скажу, технічним нормам сьогодні відповідає тільки 30% медобладнання, а решта 70% - зношене.
Але, що стосується самолікування, то воно призводить до жахливих наслідків. Через нього ми маємо втрату, як працездатного населення, так і людей пенсійного віку.

- А що скажете про рекламу ліків у мас-медіа? Вона має право на життя? 
 
- Ні. Однозначно, нам необхідно заборонити рекламу всіх без винятку лікарських препаратів та біологічно-активних добавок (БАДів). Така торгівля веде до великої кількості ускладнень, до хронічних необоротних наслідків.

У всьому цивілізованому світі діє категорична заборона на таку рекламу. Більш того, там медикаменти відпускаються за рецептом у 80% випадків.

- Уже тривалий час в Україні багато говорять про сімейну медицину. Вона може змінити ситуацію в цілому?

- Вона не є панацеєю для нашої охорони здоров'я, хоча дійсно, є регіони, де добре працює сімейна медицина. Але говорити, що сімейний лікар закриє всі проблеми охорони здоров'я у великих містах - такого просто не може бути.

Розумієте, сімейний лікар може охопити 1,5-3 тисячі людей, не більше. Знову ж таки, такий лікар повинен бути відповідно забезпечений комп'ютерами, Інтернетом. І, звичайно ж, у лікаря повинен бути автомобіль, а не так як зараз - велосипедом по 20 км об'їжджати. У нього також повинні бути хоча б мінімальні можливості проведення рентгена, УЗД. Але! Він не є світилом медицини з усіх захворювань.

- А до ідеї медстрахування як Ви ставитеся?

- Його нам обов'язково потрібно ввести. Це додаткове джерело фінансування.

- ПР поставила собі за мету домогтися збільшення населення України до 50 млн. за десять років. Це реально?

- Це складне завдання, яке можна вирішити тільки спільними зусиллями Президента, ВР і уряду. Тут потрібно враховувати соціальні та економічні аспекти, створювати і нарощувати держпрограми.
Але сьогодні в країні є солідарність. Будемо сподіватися - мета буде досягнута.


Юлія Артамощенко,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

2888