Згідно новому закону про місцеві вибори, який 27 липня підписав Віктор Янукович, в Україні 11 вересня стартує виборча кампанія. Нові правила висунення кандидатів, формування комісій і терміни на агітацію суттєво знижують шанси «непарламентських» партій на присутність в органах місцевого самоврядування.

По-перше, вибори в місцеві ради пройдуть за добре забутою змішаною системою, тобто, виборці голосуватимуть і за представників партій, включених до списку, і за окремих кандидатів-мажоритарників.

По-друге, новий закон забороняє партіям блокуватися для походу на вибори. Таким чином, у бюлетенях для голосування ми не знайдемо звичних БЮТ, Блоку Литвина і тому подібне. Не зможуть претендувати на мандати представники громадських рухів і організацій. Самовисування кандидатів по одномандатних округах дозволено тільки на рівні сільради.

По-третє, партії, які зареєстровані менш ніж за 365 днів до дня виборів, взагалі не можуть брати в них участь. Таким чином, фіктивні партії, які існують тільки на папері, і були створені для забезпечення права «йти у владу», залишилися поза грою. Правда юристи новоутворених «фронтів», «рухів» і «об'єднань» знайшли вихід із ситуації і почали масово перейменовувати «старі партії». Після такого ребрендинга Соціал-Національна партія України отримала горде ім'я «Свобода», Партія Приватної Власності стала «Єдиним Центром», політична партія «ВОЛЯ» змінила колір і стала партією «Зелені», а Трудова партія України – «Сильною Україною». Примітно, що партія Арсенія Яценюка вже кілька разів міняла свою назву. Складається враження, що його маркетологи намагаються знайти відгук у серцях виборця за допомогою назви партії. Судіть самі: спочатку була «Народна трудова партія», яка потім перетворилася на «Демократичний фронт». Але, напевно, слово «демократичний» здалося дуже «заїждженим», тому почали розкручувати «Фронт змін». Наскільки вгадали з цією назвою, стане зрозуміло вже наприкінці жовтня. Вибори – найкраще соціологічне дослідження якості політкреативу.

Крім того, у новому законі передбачений ще один фільтр для фіктивних суб'єктів політичної діяльності – осередки, які зареєстровані менш ніж за рік до виборів, не можуть висувати кандидатів у депутати місцевих рад. Ось цей пункт засмутив багатьох, хто не особливо утруднявся розвивати свою партію, або почав реєструвати місцеві організації надто пізно. Звичайно, в першу чергу це нововведення вдарить по молодих політичних проектах Гриценка, Яценюка, Прогнимака, Тігіпка. А ось комуністи, соціалісти і навіть соціал-демократи можуть надолужити упущені позиції. Не дарма кажуть - не май сто рублів, а май юридично оформлені осередки в кожному селі з партійцями радянського зразка!

По-четверте, у нас, як відомо, не важливо - як голосують, а важливо - хто рахує. Тому ще одним нововведенням став пункт про формування територіальних виборчих комісій лише представленими в Раді партіями. Згідно цьому пункту, ТВК будуть сформовані з представників: Партії регіонів, ВО «Батьківщина», партії Реформи і порядок, Української соціал-демократичної партії, партії Наша Україна, Народного руху України, УРП Собор, Християнсько-Демократичного союзу, ГП «Пора», Української народної партії, партії «Вперед, Україно!», Європейської партії України, Партії захисників вітчизни, Комуністичної партії, Народної партії і Трудової партії України (тепер «Сильна Україна»).

Очевидно, що новий закон написаний для нищівної перемоги партії влади в цьому «бліц кригу» районного масштабу. Експерти оцінюють шанси регіоналів на рівні 40 %, екс-бютівців у районі 12-16%, представники лівих сил традиційно займуть 3-5% місць у місцевих радах.

«Партія «Сильна Україна» планує висувати кандидатів у депутати місцевих рад приблизно від 400 організацій і отримати від 10% до 30 % мандатів, залежно від регіону. За словами керівника секретаріату Київської організації ПП «Сильна Україна» Дмитра Разумкова, вони планують взяти участь у виборах у всіх районах столиці і, як мінімум, повторити результат президентської кампанії.

А ось лідер «Фронту Змін», мабуть, не такий упевнений в перемозі. Уже в день підписання нового закону Арсеній Яценюк заявив, що звертатиметься до КСУ, оскільки така редакція закону позбавляє мільйонів людей права вибирати і бути вибраними, зупиняє демократичні процеси в Україні. «Підписанням закону Президент заборонив самовисування кандидатів у мери і депутати на виборах, і закрив шлях до місцевої влади новим політичним силам», - прокоментував він, - «Дотримуючись логіки, наступним кроком повинне стати внесення змін до Конституції про те, що Партія регіонів є єдиною керівною і направляючою політичною партією в Україні», - заявив парламентарій.

У Литвина і його «Народної партії» непогані шанси зміцнитися в регіонах завдяки кандидатам-мажоритарникам, адже в рядах «Народної партії» багато впливових осіб регіонального рівня.

Як складеться ситуація в штабах «помаранчевих», прогнозувати складно. Фінансові труднощі, які спровокували гучні скандали серед персоналу офісу партії «Наша Україна», внутрішні суперечки всередині фракції ВР і відсутність ідеологічної складової у багатьох партій цього спектру викликають професійний інтерес, насамперед, у криза-менеджерів: хто піде, куди і за які гроші – поки не ясно навіть героям Майдану. Єдині, кому прогнозують непогані результати в західному регіоні – це радикально права «Свобода». Але, прогнози – справа невдячна. Як мовиться, курчат восени рахують.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

2995