![Литвин направив Януковичу скарги на закон про місцеві вибори](https://for-ua.com/static/images/previews/42/425580-2.jpg)
Голова парламенту Володимир Литвин направив Президентові України Віктору Януковичу висновок юридичного управління ВР з критикою деяких норм закону про місцеві вибори.
Про це пише газета «Комерсант-Україна», у розпорядженні якої знаходиться відповідний висновок юруправління ВР.
«Разом із законом Литвин прислав і довідку юридичного управління», – розповіло джерело в Адміністрації Президента.
Документ на 14 сторінках містить низку критичних зауважень до прийнятого закону.
Його стиль витриманий не в юридичному, а в політичному ключі.
Зокрема, юруправління Ради критикує одну з основних норм закону, відповідно до якої 50% місць у радах будуть розподілені шляхом голосування за закриті виборчі списки.
«На наш погляд, такий законодавчий підхід не забезпечить рівності представництва територіальних общин у цих органах...– мовиться в документі.– До того ж ПАРЄ і ОБСЄ неодноразово звертали увагу на неприпустимість пропорційної виборчої системи із закритими партійними списками, яка приводить до появи слабких партійних корпорацій в молодому українському суспільстві, що розвивається».
У політичному ключі витримана і критика положення закону, відповідно до якого сільські, селищні і міські голови, як і зараз, обираються за мажоритарною системою простою більшістю голосів.
«Використання такої системи у багатьох випадках привело до конфліктів голів з відповідними місцевими радами» – стверджують у Головному юридичному управлінні парламенту.
За інформацією юристів Верховної Ради, такі конфлікти часто виникають, коли за голову ради голосує незначна кількість виборців або він перемагає з невеликим відривом від свого конкурента.
Парламентські юристи піддали критиці і норму закону, що дозволяє кандидатам у депутати місцевих рад балотуватися виключно від місцевих партійних організацій.
«На наш погляд, це не відповідає Конституції, оскільки звужує гарантоване основним законом право громадянина бути вибраним в органи місцевого самоврядування і ставить реалізацію цього права в залежність від рішень місцевих організацій партій», – мовиться в довідці.
Норма про те, що висуватися від партій в обов'язковому порядку повинні і кандидати в мери, на думку членів юруправління, також не відповідає основному закону, але вже з іншої причини. «Оскільки відповідно до чинного закону допускається самовисування на посаду міського голови, положення прийнятого закону не відповідають вимогам ст. 22 Конституції, в якій мовиться, що при ухваленні нових законів не допускається звуження існуючих прав і свобод», - мовиться в документі.
Автори документа вважають, що державним службовцям необхідно повністю заборонити участь у передвиборній агітації (у прийнятому законі агітація держслужбовцями заборонена тільки в робочий час – ред.): «Вважаємо, що ця категорія громадян взагалі не повинна брати участь у передвиборній агітації. По-перше, тому що у них робочий час є ненормованим, а по-друге – зважаючи на силу впливу деяких з них на свідомість виборців».
Одним з останніх юристи Верховної Ради розкритикували положення закону, що передбачає одночасне проведення місцевих виборів і всеукраїнського референдуму.
У документі вказується, що це може «суттєво ускладнити процес свідомого волевиявлення громадян і надзвичайно політизувати процес місцевих виборів». Дане зауваження позитивно оцінили в Центральній виборчій комісії.
Як раніше писав ForUm, 22 липня голова Верховної Ради Володимир Литвин підписав закон про проведення місцевих виборів і направив його на підпис Президентові.
10 липня Верховна Рада прийняла закон про проведення виборів у Верховну Раду АР Крим, місцевих рад і сільських, селищних, міських голів за мажоритарно-пропорційною виборчою системою.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом