В найближчий час, під завісу роботи VI сесії Верховної Ради планується прийняття в другому читанні нового Житлового Кодексу України. Основним дискусійним питанням проекту Кодексу є питання обов'язковості створення юридичної особи в кожному будинку у вигляді об’єднань співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ). На жаль, депутати не передбачають альтернативи для населення країни, оскільки:
Вирішуючи проблему держави, перекладаючи відповідальність на населення з обслуговування та утримання житлового фонду, не береться до уваги той факт, що на проведення капітального ремонту стандартного дев'ятиповерхового будинку необхідно 3-5 млн. гривень, яких немає у населення, втім, так як і у держави, яка як пряник використовує обіцянки проведення капітальних ремонтів будинкам, що створюють ОСББ (при обов'язковому створенні ОСББ кожен будинок зажадає від держави проведення ремонту). Я впевнений, далі за порожні обіцянки справа не піде, люди, що проживають у стандартних п'яти та дев'ятиповерхових будинках, соціалістичного періоду, залишаться наодинці зі своїми проблемами, а держава умиє руки.
Сьогодні для обслуговування житлового фонду у стандартному ЖЕКу, який обслуговує 200 будинків, працює в середньому 20-25 чоловік адміністративно - управлінського персоналу. В разі створення ОСББ в кожному будинку кількість фахівців яким населення вимушене буде платити зарплату, зросте для аналогічної кількості будинків у декілька разів!!! Де взяти стільки кваліфікованих фахівців, та головне - за які гроші?
На сьогоднішній день стандартна житлова організація обслуговує від 200 до 400 багатоповерхових будинків. У випадку введення норм щодо обов’язкового створення ОСББ це буде 400 окремих суб’єктів господарювання. Таким чином, для залучення інвестиційних ресурсів буде необхідно укласти 400 окремих інвестиційних договорів. Укладання яких, в умовах коли відсутня законодавча база щодо захисту прав інвесторів не є можливим.
ОСББ є неприбутковою організацією, вона не зможе відповідати по своїх зобов'язаннях, тим самим ставиться крапка на перспективі залучення до житлового фонду необхідних інвестицій для скорочення енергетичних втрат у середині дома, і, як наслідок, зниження витрат на утримання будинку і платежів населення за житлово-комунальні послуги.
У зв’язку з досягненням мети щодо створення стовідсоткового суб’єктивного складу житлових організацій виключно з ОСББ потрібно відповісти: Хто буде нести відповідальність за прибирання внутрібудинкових шляхів та територій? Хто буде нести відповідальність за вивезення багато габаритного сміття? Хто буде нести відповідальність за підрізання дерев, вивезення гілок та сушняку? Але для проведення даних видів робіт потрібні техніка та спеціальні механізми. Зрозуміло, що неможливо вкладання коштів для закупівлі машин або механізмів для обслуговування прибудинкової територій окремого багатоквартирного будинку. Тобто повертаємося до укрупнення суб’єктів господарювання, що здійснюють обслуговування житлового фонду, не менше окремих районів або кварталів.
При існуючому низькому рівні самоорганізації населення необхідно визначення термінів для проведення заходів по створенню ОСББ. Повинно бути законодавчо визначено, що у випадку не прийняття рішення багатоквартирним будинком у встановлений термін, органом місцевого самоврядування зобов’язані провести конкурс на право обслуговування групи багатоквартирних будинків. Повинен діяти принцип формальної логіки: « У випадку коли ні, тоді …». Тільки таким чином можливо забезпечити комфортні та безпечні умови для мешканців.
Так, стараннями депутатів, існує загроза того, що в цілому збалансований документ – проект Житлового Кодексу, потрапить норма, яка змінить суть всієї реформи. Вірніше реформа ЖКГ закінчиться не почавшись, населення відразу залишиться наодинці зі своїми проблемами не маючи ні можливості ні досвіду самостійного управління своїми будинками, статистика аварій в житловому фонді зросте в сотні разів. Дане питання стосується практично кожного громадянина країни, необхідно запобігти прийняттю подібних норм.
Свої коментарі, пропозиції і міркування направляйте за адресою.: 01601, м. Київ, пл. Спортивна, 3, каб. 204, т.ф.(+38044)4940417, (+38044)4940418
E-mail: info@fgkh.com.ua, http://fgkh.com.ua
Голова Федерації роботодавців ЖКГ України
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом