Вибори до місцевих органів влади мали відбутися у травні цього року. Але парламентарії вирішили інакше: 16 лютого ВРУ скасувала свою постанову «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів у 2010 році». Відтоді називалася не одна дата їх проведення. Офіційна дата виборів поки не названа, але вже зрозуміло, що, швидше за все, обирати місцеву владу українці будуть восени 2010 року.
Сумнівів у тому, що буде саме так, майже не залишилося, оскільки Президент України Віктор Янукович і політрада Партії регіонів вирішили провести ці вибори саме восени, швидше за все, 31 жовтня. Думаю, буде саме так, оскільки поки, все, що у ПР вирішували, виконувалося.
Звичайно, партнери по коаліції можуть і мають повне право висловлювати інші пропозиції. Наприклад, Володимир Литвин уже сказав, що, на його переконання, наступні місцеві вибори повинні відбутися 27 березня 2011. Але… Це – політичне рішення влади, і воно буде підкріплене юридичними механізмами.
До речі, реакція опозиції на рішення була панічною, вони дуже не хочуть проводити вибори 31 жовтня. Це показало повну неготовність опозиції до місцевих виборів і додало впевненості Партії регіонів - їх потрібно проводити саме восени. Але при цьому я впевнений, що результати місцевих виборів восени будуть не такими переможними, як їх бачить зараз Віктор Янукович.
Думаю, з місцевими виборами не варто поспішати. Хочу нагадати про обіцянку Партії регіонів і Віктора Януковича, яку треба буде виконати до виборів. А саме - провести зміни до Конституції хоч би у частині врегулювання повноважень органів самоврядування, надавши їм більше прав, у тому числі й бюджетних. Обрати нові місцеві ради оптимальніше було б уже після проведення цих змін, під нові повноваження.
При проведенні виборів 31 жовтня 2010 відкритим залишиться питання, на який термін обиратимуться мери, на які терміни обиратимуться ради. Всі спікери ПР говорять, що необхідно уніфікувати терміни повноважень. Це правильно. Але якщо вибори відбудуться у жовтні, то навіть якщо відповідні зміни будуть прийняті, вони набудуть чинності у самий розпал виборчої кампанії, і це буде повна маячня.
Що стосується виборчого законодавства, то я впевнений, що воно буде змінене. Новий закон про місцеві вибори не вимагає багато часу. Прогнозую, що у першому читанні його можуть прийняти 14-18 червня. Друге ж читання цілком може відбутися відразу після 29 червня, на наступному пленарному тижні.
Раніше не вийде. Не читаючи закон про місцеві вибори, ніхто не голосуватиме. Кожен депутат повинен зважити всі норми закону, переконатися, що ніщо не заважає реалізації його корпоративно-політичних інтересів у закріпленому за ним районі чи області. Це ж перерозподіл місцевої влади, який цікавий дуже багатьом народним депутатам України.
Що стосується безпосередніх виборців, то вони прийдуть голосувати. Люди дуже раді тому, що у них знову з'являться мажоритарні кандидати. Виборці в Україні вже скучили за мажоритарними депутатами, які допомагають вирішити якісь побутові питання: будують дитячі майданчики, встановлюють двері у під'їздах і так далі.
Варто також згадати і про оновлення політичної еліти. Дуже добре, що серед мажоритарщиків буде кілька справді яскравих людей, адже партійна система закритих списків, яка діє нині, законсервувала ротацію політичним еліт. А зараз по мажоритарних округах пройде багато цікавих людей, які можуть надалі ставати і мерами, і депутатами ВРУ.
Я також переконаний, що й у списках політичних партій з'явиться чимало нових людей, які раніше ніколи не працювали в радах. Але саме вони будуть дуже активними і ефективними депутатами.
Ігор Попов