Нова владна команда вже повністю освоїлася і веде Україну своїм запланованим шляхом. Опозиція заявляє, що ця дорога не обіцяє нашій країні нічого хорошого, оскільки передбачає здачу національних інтересів на користь Кремля. Про те, чому в Україні все частіше говорять про різного роду загрози, політичні репресії, тиск на пресу, а також чим закінчиться справа «яєчно-кулачного бою», в інтерв'ю ForUm'у розповів голова фракції Партії регіонів у Верховній Раді України Олександр Єфремов.
- Олександре Сергійовичу, багато експертів стверджують, що після зміни влади в Україні у зовнішній політиці спостерігається дуже серйозний крен, і наша країна орієнтується винятково на Російську Федерацію, а шлях до Європи просто забутий. Це так?
- Я роблю оцінки тільки за результатами роботи. Майже двадцять років тому товарообіг з Російською Федерацією у нас був 40 млрд. доларів. Сьогодні, коли прийшли абсолютно інші ціни, він складає лише 15 млрд. доларів, хоча нинішній товарообіг має складати приблизно 100 млрд. Значить, ми погано працювали всі останні роки, що негативно позначилося на економіці нашої держави.
Відновлювати відносини з РФ, кооперацію, співпрацю з усією конфедерацією необхідно і дуже вигідно для економіки України і, відповідно, наших громадян.
Що стосується «перекосів», то хочу нагадати, що зараз паралельно з РФ нашою державою ведеться дуже активна робота з Європейським Союзом. Також, думаю, ви знаєте, що відбудеться вже друга поїздка на державному рівні Президента України Віктора Януковича у Китайську Народну Республіку.
Тому ті, хто займається цією критикою, не мають рації. Це більше схоже на просте критиканство.
- Ніхто не сперечається, що Ваша команда сильна в економіці. Але є ще і гуманітарні питання. Багато хто із наших співгромадян побоюється, що відбудеться русифікація України, і наша країна з незалежної держави перетвориться на апендикс Російської Федерації.
- Можу з упевненістю сказати, що у вирішенні гуманітарних питань ми дотримуватимемося світової практики.
Вирішувати гуманітарні питання необхідно. Річ у тім, що коли наші фахівці приїжджають до Європи, то у них питають, чому в Україні не звертають ніякої уваги на те, що деякі народи не мають можливості ідентифікувати себе на території України? На ці питання потрібні відповіді.
Але всі дії, які необхідні для ухвалення відповідних законопроектів з цих питань, проходитимуть Венеціанську комісію, і міжнародні експерти даватимуть свою оцінку законам, які приймаються в Україні.
А якщо деякі наші колеги хочуть, щоб Україна була поза розвитком світового простору, хочуть створити на території України якусь резервацію відповідно до думки тільки окремо взятих політиків, то такого не буде.
Ми хочемо створити державу, у якій би вільно і дуже комфортно себе почували всі народи і національності, які тут проживають. Вони є громадянами України. Це наші громадяни. І ніхто з них не може бути ні в чому скривджений.
- Територіальна цілісність України – також важливе питання у сучасному політичному порядку денному. Нещодавно були заяви опозиції, що з РФ укладені договори, які передбачають можливість приєднання Придністров'я до України. Також багатьох непокоїть той факт, що після «харківських» домовленостей президентів України і РФ Крим може бути видавлений з України. Також говорять, що нас можуть чекати ще договори-«сюрпризи».
- В останній місяць наша опозиція висуває якісь домисли щодо підписання угод з РФ. Я розумію це так: йде нагнітання обстановки за неіснуючими фактами, а потім заяви, що, мовляв, «ми добилися, щоб цього не сталося».
По-перше, це примітивно з погляду політики. По-друге, це образливо по відношенню до наших людей. Думаю, деяким представникам опозиції не варто думати, що люди в нашій державі дурніші, ніж вони.
- Здасте Росії газотранспортну систему України?..
- (Сміється, - авт.)… Ніхто нічого здавати не збирається. З цього питання, як мені видається, дуже добре висловився наш колега Рінат Ахметов. Він сказав, що об'єднання 1+1=3 – це добре, а об'єднання 1+1=1,5 – погано.
Тому той формат, у якому мислить наша опозиція або який хотіли б бачити багато хто і в Російській Федерації, просто неможливий. І це підкреслив наш Президент вже неодноразово.
- А що скажете про політичні репресії і свободу слова в Україні?
- Наші колеги із опозиції, не маючи можливості критикувати владу за дії у рамках економіки, наведення ладу в Україні і так далі, намагаються придумати хоч щось.
Найбільш популярною темою, правдивість якої найскладніше перевірити, є тема про порушення прав людини, свободи слова і так далі. Але, зверніть увагу, при цьому ніхто не наводить ніяких фактів, які свідчать про те, що влада у цій справі якимось чином замішана.
Думаю, що і надалі не буде таких фактів. І Президент, і Кабінет міністрів України, і, тим більше, Верховна Рада працюють у повністю відкритому режимі. Останнім часом все керівництво нашої країни демонструє відвертість, яка дозволяє говорити, що це просто надумані речі.
- Коли буде поставлена крапка у яєчно-кулачному побоїщі, яке сталося 27 квітня у парламенті? Знову ж таки, там були не тільки опозиціонери. Ваші депутати теж дуже завзято «захищали парламент», скажемо чесно, били міцно і з задоволенням.
- У бійці правих не буває. Але ми повинні говорити про те, хто і для чого почав цю всю справу. Також повинна бути дана відповідь на питання, хто приніс спецзасоби (димові шашки, - авт.) і де він їх узяв.
Від перекладання справи у площину «хто кому набив фізіономію» толку не буде. Такий розвиток ситуації сьогодні потрібен тим людям, які стоять за межами Верховної Ради, і дозволили собі добути ці спецзасоби, і режисирували цей процес у парламенті.
Те, що окремі наші колеги вчинили безглуздо, коли пішли на поводу і кидали ці димові шашки. Ці їхні дії співвідносяться зі злочином. Я не знаю, про що вони тоді думали. Може, вони хотіли спалити Верховну Раду України і ввійти в історії, отримавши лаври Герострата? Але це їхня справа…
Однак я думаю, що тут було грубе порушення закону. Зрештою, ми у нашій державі повинні почати застосовувати практику, що кожен повинен відповідати згідно з законом, незалежно від посади.
- Значить, когось та посадять?
- Давати характеристику діям – не наша тема. Ми говоримо про те, що перед законом повинні бути всі рівні. А як слідчі органи проводитимуть свою роботу і яке рішення прийме суд – це не прерогатива ВРУ. Цим займається інша гілка влади. За це несуть відповідальність інші люди.
- Юрій Гримчак потрапив до лікарні. У нього інфаркт.
- Я не знав. Якщо це так, то я співчуваю нашому колезі. Видно, він узяв на себе непідйомну роботу.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом