Опозиція впевнена – влада тисне на неї за допомогою правоохоронних органів України, поставивши перед собою мету «обеззброїти» Юлію Тимошенко. Про перспективи справи проти лідера БЮТ та ситуації зі злочинністю в Україні в інтерв'ю ForUm'у розповів нардеп від НУ-НС, опозиційний міністр МВС, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Геннадій Москаль.
- Геннадію Геннадійовичу, зараз багато говорять про спробу властей натиснути на опозицію через правоохоронні органи. Що Ви думаєте про це?
- Що тиснуть, це видно неозброєним оком. Сьогодні всі - і Міністерство внутрішніх справ, і Генпрокуратура, й інші правоохоронні органи - працюють проти опозиції, не помічаючи проблем у власних лавах. Найсвіжіший приклад тиску - реанімація справи щодо Юлії Тимошенко від 2003 року.
У мене є питання: як сталося, що вища наглядова інстанція (Генпрокуратура, - авт.), яка стежить за дотриманням закону, не бачила у себе під носом закриту без достатніх доказів справу? Що, Генпрокуратура сім років перебувала у комі? Що ж тоді відбувається у районних прокуратурах?
Якщо були порушення, то навіщо викликати Тимошенко, якщо треба покарати того слідчого, який виніс постанову, яка є, на думку ГПУ, необгрунтованою? Якщо реанімуються справи семирічної давності, то, імовірно, вже і «вуйко з полонини» розуміє, що тут немає простого бажання ГПУ...
- Чим завершиться кримінальна справа проти Тимошенко? Її просто лякатимуть чи посадять?
- Думаю, що у них є бажання дати Тимошенко хоч би умовний термін або штраф. Вони прагнуть зробити все, щоб її не було у парламенті. Українське виборче законодавство говорить, що до виборів не може бути допущена особа з непогашеною судимістю. Але це бажання нічим реальним не закінчиться.
Посадити Тимошенко за грати не так просто. Перше - на президентських виборах за неї віддала голос майже половина України. Друге - вона відома у світі. Третє - нема за що закривати Тимошенко!
Самі подивіться на цю справу, на чому вона будується. Там хтось щось говорив, якийсь провокатор чи то від МВС, чи то від СБУ, із бригади, яка працювала «по Тимошенко» ще за часів Кучми. Це тільки якісь його свідчення, що нібито вона йому пропонувала якийсь хабар.
Знову ж таки, чи є сьогодні суддя Верховного суду, який визнав, що брав хабарі? Ну, знаєте, пропонувати можна все що завгодно. На ринку кожен із продавців вам пропонуватиме щось купити, але це не означає, що все буде куплено.
Справу правильно було закрито. Хабарництво не розслідується на рівні розмов. Ось сьогодні багато людей і ЗМІ говорять, що вся країна корумпована, всі чиновники беруть хабарі. Це ж не означає, що всіх чиновників треба взяти і «закрити».
Мають бути конкретні докази. Кишенькових злодіїв і хабарників, як правило, беруть на місці злочину. До розкриття цього злочину готуються, мітять купюри і так далі. А тут у Тимошенко «замах на дачу хабара»... Це із області фантастики.
Кримінальний кодекс говорить, що склад цього злочину вважається закінченим у момент давання хабара. Якщо ж цього моменту не було, то не було і злочину. До того ж тут порушені терміни давності притягнення до кримінальної відповідальності. Як можна це розслідувати? Раджу почитати Кримінальний кодекс України.
- У ПР тим часом говорять, що якщо Тимошенко «розгойдуватиме» людей і щось трапиться, то їй доведеться відповідати не тільки за українськими законами, але і перед міжнародним трибуналом ...
- Який міжнародний трибунал! Є тільки один Міжнародний Гаазький трибунал щодо злочинів, скоєних у Югославії. Він судить за злочини при Мілошевичу у Боснії і Герцеговині, Сербії, Хорватії.
- Давайте поговоримо про Міністерство внутрішніх справ. Ви зверталися до прем'єр-міністра України Миколи Азарова з проханням звільнити Анатолія Могильова з посади міністра МВС за грубе і систематичне порушення ним Закону України «Про Кабінет Міністрів України». Є якась реакція?
- Ніякої. Мені навіть ніхто не відповів. Хоча закон про Кабмін чітко прописує вимоги до членів Кабінету міністрів. Зачитую статтю 7: «Членами Кабінету міністрів України можуть бути громадяни України, які мають право голосу, вищу освіту і володіють державною мовою».
У Конституції написано, що всі посадові особи повинні діяти тільки у рамках Конституції і законів. Для чого ми тоді прийняли цей закон?
Коли я працював у Криму, то побачив, що на міліційних машинах написано «Милиция». Я тоді сказав, що спілкуватися російською ніхто не забороняє, але українська міліція пишеться через «і».
Так повинно бути і тут. Якщо людина не володіє державною мовою, значить, вона не повинна була висуватися, або повинна була взяти самовідвід, або сказати: «Дайте мені час, і я вивчу українську». А якщо всі прес-конференції, наради, команди тільки російською мовою - то тоді це хіба український член уряду? Давайте тоді назвемо цей уряд Кабінетом міністрів РФ, а не України.
- Нещодавно Ви заявили, що хоч населення в Україні різко скорочується, злочинність, навпаки, стрімко росте. Чому так відбувається?
- Це тому, що нічого не робиться. Всі професіонали пішли, тому у новій команді такий менеджмент. Звичайно, можна говорити, як це робить міністр: «Дивіться, як я сумлінно всі злочини реєструю». Але хочу нагадати, що і раніше все реєструвалося. Більше того, інакше й бути не могло, оскільки за цим спостерігає прокуратура. Тому не треба говорити, що раніше щось приховували, а зараз викривають.
Хоча ... Не виключено, що приховував якраз сам Могильов. Він свого часу був заступником міністра МВС Василя Цушка. Виходить, він киває на себе.
Зараз в Україні різке збільшення злочинності. Кількість деяких злочинів виросла у 2-2,5 рази. Щоб не бути голослівним, я просто покажу вам державну статистику, надану мені Міністерством внутрішніх справ.
Минулого року на цей період - за чотири місяці - було зареєстровано 128 855 злочинів, а на сьогодні їх зареєстровано на 30% більше - 166907! А зростання тяжких і особливо тяжких злочинів, які не приховували навіть за часів СРСР, на 34,5%. Рівень злочинності на 10 000 населення з 28,8% різко зріс до 35,2%, а у деяких регіонах до 50-57%.
Ось подивіться, у нас люди абсолютно беззахисні перед злочинністю: у січні динаміка щодо реєстрації злочинів була 17.8%, у лютому вже - 23.1%, у березні - 34.6%, у квітні - 41.2%. Це зростання крадіжок у 2,5 рази, квартирних пограбувань на 72%.
У той час, як крива злочинності росте, професіоналізм тих, хто повинен з нею боротися, падає. Це теж виразно видно за статистикою. Якщо торік було виявлено 14 фактів бандитизму (а щоб виявити банду, потрібно мати високе вміння), то зараз тільки 5.
А яке зростання злочинів з використанням зброї і вибухових речовин? Люди добрі, їх усього за 4 місяці вже 120! Але у нас же не Ірак! А яке зростання скоювання злочинів раніше судимими людьми? Та просто слів нема!
А наркотики? Європа говорить, що ми за темпами наркотизації – на першому місці. А у нас, виявляється, на 13% зменшилася кількість злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотиків. А на обліку в органах внутрішніх справ лише 159 000 наркоманів. А їх в одному Кривому Розі стільки, якщо не більше.
Можна ще довго зачитувати цифри. Міністерство внутрішніх справ повинне розкривати, а не реєструвати злочини. А що ми маємо? У Криму торік не був розкритий 761 злочин, а цього року – 2 346. Полтава, яка є спокійним регіоном, має зростання нерозкритих справ майже на 130%.
Знаєте, що ще дуже непокоїть? Кількість осіб, які потерпіли від злочинів, збільшилася на 48%. І найбільше потерпають пенсіонери. Проти них скоєно на 113,1% більше злочинів, ніж торік.
Коли ми цю статистику розглядали у Комітеті ВР, то люди жахнулися, не могли зрозуміти, як таке може бути. Це непрофесіоналізм! Такого не було за всю історію України!
Тому ми і б'ємо тривогу. Ці факти не можна замовчувати. Держава повинна гарантувати безпеку громадян. Це конституційне право кожного - жити у безпечній країні. А наша держава стає небезпечною для проживання.
- Прокуратура разом з МВС розробляють зміни у законодавство - хочуть підняти суму мінімальної крадіжки, за яку наступає кримінальна відповідальність, приблизно до 300 грн. У відомствах стверджують, що сума у 62 грн. веде до криміналізації суспільства.
- Та 300 гривень - це половина пенсії. Звичайно, у тих, хто їздить на дорогих іномарках, хто має квартири під охороною, не крадуть. Крадуть сьогодні у найбільш незахищених. Вкрадуть козу-годувальницю у бабусі, і що, за це не карати? Підвищення суми - це квиток на крадіжки. Хай прокуратура і міліція почитали хоч би Біблію, основні заповіді, одна із яких - «не вкради».
Неможливо зрозуміти, чому можна красти на одну суму, а на іншу - ні. Може, злодій підходитиме і питатиме: «Скільки у тебе коштує телефон? 299? Так, давай його сюди!»
Або, скажімо, сім'я має отару овець, кожна із яких коштує до трьохсот гривень. Група осіб йде і краде по одній вівці, і скоро вкраде цілу отару, а відповідальності немає.
Це дурість. Ми через це вже пройшли. Це просто Могильов хоче показати, що з його приходом різко впала злочинність. Але цей спад буде досягнутий за рахунок нереагування органів внутрішніх справ.
- Може, просто варто не відправляти у в'язницю за перший незначний злочин?
- Так. Для цього є вибір покарання: штраф, громадські та виправні роботи, обмеження свободи. Ніхто ж не каже, що за перший випадок треба всіх садити у в'язницю. Але покарання повинне бути. Якщо його не буде за перший злочин, то злочинець ніколи не одумається.
Розумієте, пройти весь шлях через слідство, дізнання, міліцію і суд… Для нормальної людини це – урок на все життя. Конкретного громадянина судять не стільки для того, щоб покарати, а щоб попередити решту: «Подивіться, підете на злочин – з вами буде те ж саме, як з ним».
А збільшивши суму крадіжки, ГПУ і МВС власними руками дадуть злочинцям право на безкарність.
Юлія Артамощенко,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом