ПАРЄ в середу розгляне доповідь щодо голоду на початку минулого століття на території колишнього СРСР. Серед депутатів Асамблеї немає єдиної думки, чи визнавати Голодомор в Україні геноцидом українського народу.
Розгляд доповіді в ПАРЕ відбудеться на тлі заяви, яку зробив у вівторок український Президент Віктор Янукович, який сказав, що визнавати Голодомор 1930-х років минулого століття геноцидом українців буде несправедливо і неправильно по відношенню до інших народів колишнього СРСР.
До основної доповіді щодо Голодомору, який підготував президент ПАРЄ Мевлют Чавушоглу, існують радикальні доповнення, напрацьовані юридичною комісією Асамблеї. У цьому документі зміни торкнулися навіть назви документа, де пропонується назвати його «Вшанування пам'яті жертв Голодомору в Україні і великого голоду в Казахстані та інших регіонах колишнього Радянського Союзу».
Доповідь президента ПАРЄ містить пояснення, що Асамблея не може стати на ту чи іншу сторону дискусії, яка продовжується з цього питання, а також інтерпретувати історичні факти. Але найбільш сильною позицією доповнення є пропозиція змінити п'ятий параграф резолюції. Зокрема, пропонується фразу «Ці трагічні події називають Голодомором і визнані українським законом актом геноциду проти українців» читати таким чином: «Ці трагічні події називають Голодомором і повинні бути визнані актом геноциду проти українців», повідомляє «Німецька хвиля».
Коментуючи заяву Віктора Януковича, депутат Європарламенту від Литви Леонідас Донскіс висловив думку, що швидше за все, це той випадок, коли Президент став заручником свого оточення або рекомендацій своїх радників. «Я вважаю, що, якщо це - проблема кон'юнктури, коли така заява стає частиною того пакету, яким та або інша сторона сприяє поліпшенню взаємин, у цьому випадку між Україною і Росією, то я побоююся, що це незіставні речі».
Євродепутат також вважає, що така заява українського президента стане причиною дуже гарячих дискусій в Україні, а також може спричинити розчарування. «Багато хто вважав, і, мабуть, небезпідставно, Януковича людиною прагматичною, достатньо гнучкою, вони можуть дуже сильно розчаруватися, тому що, я розумію, і люди розуміють, що іноді часто доводиться йти на компроміси, але тільки не щодо історичної і моральної правди. Я вважаю, що в цьому сенсі Янукович просто поспішив, швидше за все», - сказав Леонідас Донскіс.
Як раніше писав ForUm, у партії «Наша Україна» вважають, що заява Президента України Віктора Януковича про несправедливість визнання Голодомору 1930-х років геноцидом українського народу порушує закон про Голодомор.
Янукович на сесії ПАРЄ у Страсбурзі заявив, що вважає несправедливим називати Голодомор 1930-х років геноцидом українського народу.
«Визнавати голодомор як факт геноциду по відношенню до того, або іншому народу ми вважаємо, це буде неправильно, це буде несправедливо. Це була загальна трагедія народів, що колись входили до єдиного Радянського Союзу», - сказав він.
28 листопада 2006 року Верховна Рада України прийняла президентський закон про Голодомор з поправками, запропонованими спікером парламенту Олександром Морозом. Парламент визнав Голодомор 1932-1933 років актом геноциду українського народу.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом