![Вертолітні майданчики у Києві: казка, яка не стала бувальщиною](https://for-ua.com/static/images/previews/41/415065-2.jpg)
На початку минулого року українські ЗМІ писали про те, що вже незабаром над Києвом вільно кружлятимуть вертольоти. І не просто так – щоб можна було прокататися заради розваги, а з добрими намірами: щоб медики і рятувальники могли оперативно реагувати на виклики постраждалих під час великих ДТП, пожеж й інших бід.
Повідомлялося також, що столична мерія нібито вже підібрала декілька ділянок для майбутнього будівництва злітно-посадкових майданчиків розміром мінімум 20x16 метрів з урахуванням відстані до найближчих висоток не менше 150 метрів. Правда, фахівці стверджують, що навіть найдосвідченішому екіпажу для приземлення потрібна територія не менше 30х30 метрів, але, як кажуть в Україні, «маємо те, що маємо».
![](http://for-ua.com/files/04_2010/14ba164730ee.jpg)
Зрозуміло, що першими ідею підтримали українські медики, оскільки, саме їм, як нікому іншому, добре відомо, скільки дорогоцінного часу, що так потрібний для порятунку людини, втрачається у пробках. Тим більше, що у всьому світі вертольоти – для медиків – норма життя. Плюс, враховуючи, що до того моменту «сталеві горобці» вже були у градоначальника Леоніда Черновецького і його найближчого соратника Євгена Червоненка, які майже в один голос стверджували, що вертоліт - «не іграшка для багатих дурнів і олігархів, це просто зручно», хотілося сподіватися, що ідея повітряної медицини не повисне в повітрі.
![](http://for-ua.com/files/04_2010/boris1.jpg)
![](http://for-ua.com/files/04_2010/boris2.jpg)
![](http://for-ua.com/files/04_2010/start1.jpg)
![](http://for-ua.com/files/04_2010/start2.jpg)
До речі, ідея будувати в Києві спеціальні майданчики, на які могли б сідати вертольоти, виникла ще тоді, коли мером був Олександр Омельченко. У 2005 році відбулася розширена колегія КМДА, яка обговорила розвиток міського транспорту на 15 років заздалегідь. У планах значилися: пуск метро на Троєщину, продовження вже існуючих ліній «підземки», а також створення 9 вертолітних майданчиків.
Тоді ідея багатьом сподобалася, і наступного року комунальний «Центр містобудування й архітектури», пропонуючи проект готельно-офісного комплексу на бульварі Дружби народів, 44—46, передбачив на даху 40-поверхової висотки «парковку» для гвинтокрилих машин.
Проект, правда, відправили на доопрацювання і тоді архітектори знизили будівлю на шість поверхів, а вертолітний майданчик ліквідували, вирішивши, мабуть, що чотирьохрівневого паркінгу буде достатньо.
Сьогодні, за інфофрмацією, яку надало ForUm’y компетентне джерело з КМДА, будівництво вертолітних майданчиків «заморожене» і «забуте» як мінімум до 2012 року.
«Наразі дуже багато інших проблем. Можливо, до Євро-2012 щось і побудують, але навряд чи. Зараз дійсно не час думати про це», - сказало джерело.
До речі, у Києві, незважаючи на достатньо інтенсивний розвиток приватної авіації, лише декілька дозволених вертолітних майданчиків: зокрема, у Гідропарку й Інституті Амосова. Але кажуть, що в останньому, за наявності стаціонарного майданчика, немає жодного вертольота.
Разом з тим, ще у 2002 році Кабмін України прийняв постанову, згідно якій повітряним судам літати над Києвом заборонено, і яку до цих пір начебто ніхто не відміняв. А якщо вже без прольоту над столицею обійтися ну ніяк не можна, то необхідно отримати дозвіл від військових, МВС і Державіаадміністрації.
І ось тут виникає резонне питання: а чи не є багатоцільовий повітряний проект КМДА черговою казкою, цього разу «про Карлсона», що існує для дітей, але ніяк не для дорослих?
Для довідки: згідно даним Київської асоціації аеронавтики, в Україні експлуатується не більше 150 вертольотів, тоді як у ЄС приватних або корпоративних легких повітряних засобів числиться не менше 300 тис., а у США – понад 600 тис.
![](http://for-ua.com/files/04_2010/KA-26.jpg)
Щоб повністю провести необхідне оновлення вертолітного парку на аналогічні машини європейського виробництва, потрібно не менше $1,3-1,7 млрд. Якщо ж орієнтуватися на американські машини, то до $2 млрд.
![](http://for-ua.com/files/04_2010/MI2.jpg)
![](http://for-ua.com/files/04_2010/EurocopterEC120B.jpg)
Наземний майданчик коштує в районі $0,3–1 млн. Спорудити ж посадковий майданчик на даху висотної будівлі буде дешевше. Для повноцінної станції необхідні радіотехнічна і метеорологічна апаратура, джерела електроенергії, а також сховище для пального.
У Нью-Йорку посадкові майданчики для вертольотів розміщені більш ніж на 300 будівлях. У Москві таких місць понад двадцять. Києву ж поки до «парковок» для вертольотів як до неба...
Лєра Нєжина
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом