На початку минулого року українські ЗМІ писали про те, що вже незабаром над Києвом вільно кружлятимуть вертольоти. І не просто так – щоб можна було прокататися заради розваги, а з добрими намірами: щоб медики і рятувальники могли оперативно реагувати на виклики постраждалих під час великих ДТП, пожеж й інших бід.

Повідомлялося також, що столична мерія нібито вже підібрала декілька ділянок для майбутнього будівництва злітно-посадкових майданчиків розміром мінімум 20x16 метрів з урахуванням відстані до найближчих висоток не менше 150 метрів. Правда, фахівці стверджують, що навіть найдосвідченішому екіпажу для приземлення потрібна територія не менше 30х30 метрів, але, як кажуть в Україні, «маємо те, що маємо».

Примітно також, що адреси майбутніх об'єктів у КМДА «за сіма печатями» не приховували, навпаки – був навіть представлений схемний графік, у якому чорним по білому намалювали місця базування «залізних рятувальників».
 
 
 

Зрозуміло, що першими ідею підтримали українські медики, оскільки, саме їм, як нікому іншому, добре відомо, скільки дорогоцінного часу, що так потрібний для порятунку людини, втрачається у пробках. Тим більше, що у всьому світі вертольоти – для медиків – норма життя. Плюс, враховуючи, що до того моменту «сталеві горобці» вже були у градоначальника Леоніда Черновецького і його найближчого соратника Євгена Червоненка, які майже в один голос стверджували, що вертоліт - «не іграшка для багатих дурнів і олігархів, це просто зручно», хотілося сподіватися, що ідея повітряної медицини не повисне в повітрі.

Проте, як з'ясував ForUm, на сьогоднішній день цей проект КМДА все-таки виявився «прожектом». Наприклад, за однією адресою, із вказаних у «вертолітному релізі», а саме проспект Бажана 12-А, де мешкає приватна клініка, єдине можливе місце, на якому реально розвернутися вертольоту, віддали під автомобільний паркінг.
 

«Нас, звичайно, у всі нюанси не посвячують, але я свого часу працював з вертольотами, і точно знаю, що для постійного майданчика необхідне хоч би спеціальне освітлення. Тут цього, як бачите, немає. Та і якби наші лікарі літали на вертольотах, ми б про це знали», - розповів ForUm’y один з охоронців клініки.
 
 
Приблизно така ж картина очікувала нас і за іншою адресою – вулиця Шолуденка, 26-28/4, дезнаходиться стадіон «Старт». Там, як і за рештою координат, не те, що самих майданчиків, навіть натяків на розмітки під них немає. На прилеглій до стадіону території з одного боку розбитий невеликий парк, у центрі якого пам'ятник сумно відомому матчу «Динамо»-«Люфтваффе» 1942 року. З іншого боку – не дуже облаштований дитячий майданчик, на якому «молодший склад» ганяв у футбол, поглядаючи на старших хлопців, що тренуються на стадіоні.
 
«Чутки про майданчик, на який збиралися садити вертольоти, ходили ще минулого року. Наші активісти навіть намагалися збирати підписи на знак протесту проти будівництва. Але поговорили-поговорили і, слава Богу, забули», - поділився з ForUm’ом місцевий житель Костянтин, що «вигулює» двох дочок у парку при стадіоні.
 

До речі, ідея будувати в Києві спеціальні майданчики, на які могли б сідати вертольоти, виникла ще тоді, коли мером був Олександр Омельченко. У 2005 році відбулася розширена колегія КМДА, яка обговорила розвиток міського транспорту на 15 років заздалегідь. У планах значилися: пуск метро на Троєщину, продовження вже існуючих ліній «підземки», а також створення 9 вертолітних майданчиків.

Тоді ідея багатьом сподобалася, і наступного року комунальний «Центр містобудування й архітектури», пропонуючи проект готельно-офісного комплексу на бульварі Дружби народів, 44—46, передбачив на даху 40-поверхової висотки «парковку» для гвинтокрилих машин.

Проект, правда, відправили на доопрацювання і тоді архітектори знизили будівлю на шість поверхів, а вертолітний майданчик ліквідували, вирішивши, мабуть, що чотирьохрівневого паркінгу буде достатньо.

Сьогодні, за інфофрмацією, яку надало ForUm’y компетентне джерело з КМДА, будівництво вертолітних майданчиків «заморожене» і «забуте» як мінімум до 2012 року.

«Наразі дуже багато інших проблем. Можливо, до Євро-2012 щось і побудують, але навряд чи. Зараз дійсно не час думати про це», - сказало джерело.

До речі, у Києві, незважаючи на достатньо інтенсивний розвиток приватної авіації, лише декілька дозволених вертолітних майданчиків: зокрема, у Гідропарку й Інституті Амосова. Але кажуть, що в останньому, за наявності стаціонарного майданчика, немає жодного вертольота.

Разом з тим, ще у 2002 році Кабмін України прийняв постанову, згідно якій повітряним судам літати над Києвом заборонено, і яку до цих пір начебто ніхто не відміняв. А якщо вже без прольоту над столицею обійтися ну ніяк не можна, то необхідно отримати дозвіл від військових, МВС і Державіаадміністрації.

І ось тут виникає резонне питання: а чи не є багатоцільовий повітряний проект КМДА черговою казкою, цього разу «про Карлсона», що існує для дітей, але ніяк не для дорослих?

Для довідки: згідно даним Київської асоціації аеронавтики, в Україні експлуатується не більше 150 вертольотів, тоді як у ЄС приватних або корпоративних легких повітряних засобів числиться не менше 300 тис., а у США – понад 600 тис.

На початку 90-х рр. парк цивільних вертольотів України складав близько 400 Мі-2, до 100 Ка-26 і близько 80 Мі-8. На початку цього десятиліття придатних до експлуатації в цивільній авіації України машин числилося всього 106.
 

Щоб повністю провести необхідне оновлення вертолітного парку на аналогічні машини європейського виробництва, потрібно не менше $1,3-1,7 млрд. Якщо ж орієнтуватися на американські машини, то до $2 млрд.

Найдешевші вертольоти коштують від $23 до $130 тис. Наприклад, полтавський легкий вертоліт АК-1 доступний за ціною $60–100 тис. Уживаний Мі-2 можна знайти всього за $150 тис., хоча ціна нового вертольота цієї моделі – в районі $1,5-2 млн.
 

Проте, такі вертольоти поступаються сучасним моделям іноземних компаній і класом, і комфортабельністю, і маневреністю. Одним з таких є американський Robinson R22 (від $400 тис.). Для польотів же над населеними пунктами необхідні вертольоти з двома двигунами, ціна на яких стартує від ?1 млн. Наприклад, ціна Eurocopter EC120B - від ?1,2 млн.
 
 

Наземний майданчик коштує в районі $0,3–1 млн. Спорудити ж посадковий майданчик на даху висотної будівлі буде дешевше. Для повноцінної станції необхідні радіотехнічна і метеорологічна апаратура, джерела електроенергії, а також сховище для пального.

У Нью-Йорку посадкові майданчики для вертольотів розміщені більш ніж на 300 будівлях. У Москві таких місць понад двадцять. Києву ж поки до «парковок» для вертольотів як до неба...

Лєра Нєжина

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

3231