Уряд України розраховує отримати від Міжнародного валютного фонду впродовж найближчих двох з половиною років $19-20 млрд., заявив віце-прем'єр Сергій Тігіпко в інтерв'ю газеті «Економічні вісті».

«Проте це наші «хотілки», цифра ще не узгоджена. МВФ поки не дав чіткої відповіді», - сказав віце-прем'єр, хоча 21 квітня він же повідомив, що розмір фінансування в цей період може скласти $12 млрд.

Тігіпко додав, що Україна хотіла б отримані від Фонду кошти порівну розподіляти між Національним банком і урядом, але цей сценарій нереалістичний. «На погашення дефіциту в майбутньому, у міру виходу світової економіки з кризи, фонд надаватиме все менше і менше коштів» – пояснив він.

За його прогнозами, після завершення 26 квітня його візиту до Вашингтона вдасться повністю пропрацювати технічну частину проекту нового меморандуму і розширити блок, присвячений реформам, повідомляє «Інтерфакс-Україна».

Віце-прем'єр також чекає, що МВФ погодиться на виділення в поточному році 20 млрд. грн. на капіталізацію банків, що дозволить завершити цю програму для націоналізованих минулого року трьох банків і, можливо, розширити її на банк проблемний «Надра».

Крім того Тігіпко сподівається, що зможе переконати Фонд передбачити в держбюджеті-2010 додаткові 26 млрд. грн., або 2,5% ВВП на підвищення соціальних стандартів, утримуючи дефіцит у рамках 6% ВВП: 5% ВВП – дефіцит бюджету і 1% ВВП – дефіцит «Нафтогазу». Він уточнив, що газові домовленості з Росією пом'якшили питання підвищення тарифів.

«Проте я вважаю, що уряд зобов'язаний піти на непопулярні заходи – і підвищити тарифи», – сказав віце-прем'єр.

Серед інших домовленостей з Фондом Тігіпко назвав рішення перевести всіх спрощенців на загальну систему оподаткування і зберегти пільги з податку на додану вартість для аграріїв.

Віце-прем'єр підкреслив, що у разі домовленості з МВФ уряд розраховує отримати близько $800 млн. від Всесвітнього банку на покриття бюджетного дефіциту і фінансування деяких інвестиційних проектів у сфері енергозбереження і близько EUR650 млн. від Євросоюзу також на фінансування дефіциту держбюджету.

Як повідомляв ForUm, МВФ восени 2008 року вирішив виділити Україні кредит близько $17 млрд. у рамках дворічної програми stand-by. Усього було виділено три транші на загальну суму $11 млрд. Виділення четвертого траншу у розмірі $3,8 млрд. було заплановане на листопад 2009 року за підсумками третього перегляду програми, проте місія Фонду не зробила позитивної заяви про завершення перегляду. МВФ неодноразово публічно зазначав, що чекає формування консолідованої позиції українських властей у питанні реалізації антикризових дій і ухвалення держбюджету на 2010 рік.

За час після отримання третього траншу уряд України також використав близько $2,1 млрд. за рахунок конвертації отриманих від Фонду в кінці серпня–початку вересня спеціальних прав запозичення у рамках розподілах їх між усіма членами МВФ.

Новий уряд заявив про намір відновити співпрацю з Фондом і привернути черговий транш за програмою stand by $5 млрд. Для обговорення умов відновлення фінансування в Києві наприкінці березня прибула місія МВФ. У кінці своєї роботи вона заявила про значний прогрес у переговорах з Україною, проте вказала на низку ще невирішених питань, зокрема, що стосуються фіскальної політики і вимагають проведення подальших дискусій. У результаті було вирішено відмовитися від старої програми і почати розробку нової.

Минулого тижня уряд оприлюднив прогноз платіжного балансу, що припускає фінансування його дефіциту в 2010 році переважно за рахунок ресурсів МВФ, – $4,94 млрд. з $5,94 млрд. Кабмін нагадує, що минулого року дефіцит у розмірі $13,73 млрд. був також профінансований, в основному, за рахунок коштів Фонду - $8,08 млрд. Ще роком раніше $3,06 млрд. від МВФ повністю покрили дефіцит платіжного балансу країни.

Зараз Україна є третім за величиною позичальником Фонду, поступаючись лише Угорщині і Румунії, які отримали відповідно $11,6 млрд. і $12,5 млрд.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

599