![Новий пенсійний закон. Служитимуть резервісти?](https://for-ua.com/static/images/previews/41/414819-2.jpg)
Нещодавно Кабінет міністрів України зобов'язав профільні відомства вивчити можливість для військовослужбовців замість «пенсії за вислугу років» запровадити поняття «пенсії за віком на пільгових умовах», яка нараховуватиметься тільки після досягнення певного віку. Вже навіть створено законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо питань пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб», підпис під яким поставив віце-прем'єр Сергій Тігіпко.
Зазначимо, що цей законопроект передбачає скасування права військовослужбовців отримувати пенсію вже після 20 років вислуги. Пропонується встановити можливість отримання пенсії винятково після досягнення чоловіками-військовослужбовцями 55-річного віку, жінками-військовослужбовцями - 50-річного (у разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу не менше 20 років).
Окрім цього, пропонується вивчити можливість запровадити обмеження на виплати працюючим пенсіонерам і максимальну пенсію, припинення виплат дострокових пенсій до досягнення пенсійного віку, а також заморозити спеціальні та пільгові пенсії, які нараховуються із Держбюджету. В уряді вважають, що ці заходи потрібні для наповнення Пенсійного фонду України і зниження його дефіциту.
Цей проект уряд розіслав усім силовим структурам України і зобов'язав їх підготувати свої пропозиції стосовно змін, які плануються . Як стало відомо ForUm'у, законопроект з правками КМУ планує направити у Верховну Раду України вже 26 квітня.
І хоча чиновники поки тільки прописують свої нововведення на папері, військові вже почали діяти.
Дізнавшись про законоініціативу Кабміну, військовослужбовці з вислугою 25 років і більше, які поки що мають право на пенсію, активно намагаються звільнятися. Дослужувати до 55 років і чогось чекати від держави далі їм немає сенсу: житлом не забезпечують, соціальні гарантії у жалюгідному стані, про рівень зарплат взагалі говорити не доводитися – він просто принизливий.
Але це стосується не тільки «стариків». Молодь також прагне швидше піти. Молоді офіцери, у яких немає і 20 років вислуги, отримавши можливість працювати на громадянці, притому непогано заробляти, теж не прагнуть залишатися в армії. Погодьтеся, в нашій країні їм немає сенсу дослужувати до 55 років, щоб тільки потім почати заробляти.
У масових звільненнях, які почалися в армії, є ще одна важлива причина – розмір вихідної допомоги. Проектом закону його передбачається зменшити приблизно у чотири рази. Різниця суттєва!
І ще одне. Як стало відомо ForUm'у із компетентного джерела у МОУ, міністром оборони… заборонено звільнятися із армії! Заяви про звільнення до 26-го числа, поки законопроект не опиниться у ВР, взагалі не розглядаються. Документи просто елементарно не підписуються – і все. Крім того, негласно всім медичним установам, які мають право звільняти за станом здоров'я, дано вказівку не робити цього. Таким чином, наразі в армії у нас усі здорові! А у ЗСУ панує паніка.
У разі ухвалення нового закону існує небезпека втратити «середній прошарок» кадрів у силових відомствах України. Служити Батьківщині залишаться тільки літні люди та молодь, яка підписала перший контракт. Молодим лейтенантам, яким по 25-30 років і які служать першу-другу п'ятирічку на зарплату приблизно 2 тис. грн., немає сенсу паритися до «полтиника з п'ятаком». Вони відкриють трудову, відслужать зобов’язайлівку, і вперед - підкорювати громадянку!
Екс-командувач Сухопутних військ Збройних сил України, генерал-полковник Микола Петрук, який зараз є опозиційним міністром оборони, розділяє побоювання військових. Більше того, коментуючи паніку силовиків, викликану можливим нововведенням, він сказав в інтерв'ю ForUm'у, що законопроект від КМУ спрямований на повне знищення професійного кадрового потенціалу Збройних сил України: «У разі його ухвалення буде страшний відтік кадрів. Залишаться тільки молоді й недосвідчені та ті, кому вже треба дослужити. Всі решта – підуть. У нас і так усього було мало, зарплати жебрацькі та й усе інше. А зараз все уріжуть до того, що офіцерів 30-45 років просто не залишиться».
Також, за словами Петрука, дійсно є спроби утримати людей на службі банальним непідписанням документів: «Мені зараз ідуть тисячі дзвінків. Але що я можу порадити, якщо не знаю, яка перспектива людей чекає після звільнення. Я також чув не від одного офіцера, що документи на звільнення не підписують. Але утримати людей таким чином товариш міністр оборони (Михайло Єжель, - авт.) не зможе. Хай він іде у Кабмін і вирішує питання, захищає права і долі офіцерського корпусу. Це його пряме завдання. До того ж він дуже добре знає всі проблеми зсередини. Але я не можу вам сказати, чи піде він відстоювати інтереси військових. Якщо ні – залишиться без офіцерського корпусу. От і все».
А ось керівник наукових програм Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння, експерт Сергій Згурець попереджає, що у разі ухвалення нового закону українські суди будуть завалені позовами від військовослужбовців.
«Збільшення пенсійного віку для військовослужбовців насправді суперечить існуючому законодавству України, яке передбачає, що нові закони не повинні погіршувати стандарти, вже запроваджені раніше. Де-юре існує можливість такі закони опротестовувати у судах безпосередньо військовослужбовцями», - сказав він ForUm'у і додав, що зараз багато офіцерів хочуть піти із армії, але навряд чи вони це зможуть зробити у 2010 році.
Експерт пояснив, що фактично цього року ще залишаються чинними контракти щодо кожного із військових, які були підписані п'ять років тому, в часи, коли міністром оборони був Анатолій Гриценко. Ці контракти поширюються у тому числі й на офіцерів. Вони передбачають, що якщо упродовж чинності контракту офіцер звільняється за власним бажанням, то втрачає право на низку пільг. «А левова частина цих контрактів закінчується наступного року. Тому тотальне звільнення можна прогнозувати у 2011-му. І зараз склалася така ситуація, що всі знають про ризики, які існують, але ніхто не знає, коли саме потрібно починати активно діяти», - зазначив Згурець.
Також він повідомив, що наразі в Україні є запасний план на випадок масового відтоку офіцерів: «Є пропозиція призивати людей із запасу на службу терміном 18 місяців. Якщо стане зрозуміло, що у Збройних силах формується гострий брак у кадрових офіцерах, призиватимуть із запасу».
Що стосується можливості відстоювати пенсійні права військових у судах, то адвокат Тетяна Монтян пояснила ForUm'у: «Звертатися до суду у нас може кожен, кому тільки не ліньки. Але це зовсім не факт, що буде задоволений чийсь позов. До того ж, маловірогідно, що звернуться відразу всі і бігом. Але у будь-якому разі виграш у часі вийде».
У свою чергу, голова підкомітету з питань законодавства у сфері пенсійного забезпечення і пенсійної реформи Комітету ВРУ у справах пенсіонерів, нардеп Микола Кульчинський (НУ-НС) заявив ForUm'у, що кабмінівський законопроект може бути прийнятий, оскільки у КМУ є підтримка коаліції. Парламентарій вважає, що «це були б і виправдані кроки, але тільки у разі, якби були зроблені у комплексі».
«Зрозуміло, що це дуже б'є по бажанню служити в армії і руйнує її як фактор національної безпеки. Так, справді, на пенсію військові йдуть рано, але у них не такі вже і високі зарплати і дуже багато проблем. Значить, треба все це враховувати, підвищувати зарплати, покращувати забезпечення і тоді збільшувати пенсійний вік. А що стосується пенсійного віку взагалі, то тут треба вести чесну широку публічну дискусію, тому що наша пенсійна система дуже несправедлива. До того ж у нас дуже багато категорій отримують пенсії на порядок вищі. У нас є спецпенсії 10-50 тисяч гривень, а то і більше», - підкреслив Кульчинський.
Тим часом замголови Комітету ВР з питань національної безпеки, нардеп Сергій Гриневецький (Блок Литвина) сказав ForUm'у, що про цей законопроект знає тільки із розмов: «Я чув про це, але ми ще не бачили навіть намірів із цього приводу. Якщо немає документа, то які можуть бути застереження? Хочу нагадати, що на сьогоднішній день прийнято у першому читанні майже 300 голосами інший законопроект, у якому, до речі, ми поліпшуємо цю ситуацію. Зараз нам уже надходять пропозиції від депутатів і міністерств. І скоро ми його виноситимемо у цілому на друге читання. Іншої законоініціативи у ВР немає. Думаю, військовим не варто тікати».
З тим, що до надходження законопроекту у ВРУ його рано обговорювати, згоден і член парламентського Комітету з питань правосуддя нардеп-регіонал Вадим Колесніченко: «Я не можу обговорювати цей законопроект. Потрібно знати, які прописані механізми захисту, підтримки і розвитку, щодо кого вони діятимуть. Мені як юристові важко коментувати те, що ще ніхто не бачив. Хоча чутки про підвищення пенсійного віку ходять. До мене звертається багато людей із Генштабу, регулярних частин, МВС. Люди стурбовані. Дійсно, йдуть масові рапорти».
Парламентарій вважає, що інформація про нове законодавство змусила військових бігти зі служби з кількох причин: «По-перше, ті, хто близький до пенсійного віку, не хочуть нічого втрачати. Ніхто не знає напевно, який саме закон буде прийнято. А із армії чи міліції звільнитися в один день не можна. Люди цілком обгрунтовано припускають, що раз буде прийнятий закон, то краще сьогодні піти. Служити справді важко, і матеріально-технічне забезпечення не таке вже і високе. Людей також лякає невідомість».
Але водночас представник пропрезидентської більшості запевнив, що «завдання у правлячої коаліції - підвищення ролі військових у житті нашої держави та підняття їхнього статусу».
«Це саме собою зрозуміло», - сказав він, і додав: «Але питання контрактної армії – питання не сьогоднішнього дня, а декількох років. Так само, як і питання матеріально-технічного забезпечення. Ми це все вирішуватимемо».
Як бачимо, думки про перспективи військових у нашій державі дуже різні і схожі одночасно. Сподіватимемося, що державні мужі перестануть перевіряти військових і членів їхніх сімей на виживання. Але, судячи з усього, сподіватися на краще життя поки зарано. Виникає питання: а не чи вчинять українські можновладці, як у старій армійській приказці: «Спочатку зроби гірше, а потім поверни, як було, і всі будуть задоволені»?..
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом