У середу Київ погодився натомість 30-процентного зниження цін на газ продовжити договір оренди бази Чорноморського флоту РФ, повідомляють європейські ЗМІ, називаючи цю «операцію» другою за місяць зовнішньополітичною перемогою Москви на пострадянському просторі - услід за скиданням «неслухняного» Бакієва у Киргизії. Новина, безумовно, викличе роздратування у Вашингтона і НАТО, а також у Грузії і Польщі.

У середу Україна погодилася натомість великого зниження цін на газ продовжити договір про оренду бази Чорноморського флоту РФ, повідомляє The Wall Street Journal. Ця довгострокова домовленість за принципом «послуга за послугу» багато в чому відновлює вплив Москви на Україну, вважають кореспонденти газети. Янукович зближує свою країну з Москвою, тоді як деякі з прозахідних лідерів «помаранчевої революції» заявили, що в наявності торгівля суверенітетом України. «Продовження оренди бази здобуде наслідки для інших колишніх республік СРСР», - пише газета, нагадуючи, що в ході війни з Грузією Чорноморський флот підтримував з моря російські війська. За оцінками Dragon Capital (Київ), нова угода дасть Україні економію в поточному році у розмірі 1,5 млрд. доларів. Це дозволить новому уряду прийняти бюджет на нинішній рік і домовитися про розморожування кредиту МВФ, заявили офіційні особи.

«Виграють усі: «Газпром» зберігає свої вигідні позиції, Україна отримує знижку, а Кремль демонструє, що в цій частині світу укладає операції і керує геополітикою», - приводить видання коментар Меттью Седжерса з Cambridge Energy Research Associates.

Друга за поточний місяць зовнішньополітична перемога Москви на пострадянському просторі - так характеризує продовження оренди бази ВМФ РФ у Севастополі Washington Post. Уклавши цю угоду, Янукович усунув джерело давнього тертя і кардинально змінив курс Ющенка. Спроба ратифікації угоди в Раді, призначена на вівторок, стане першим серйозним іспитом для правлячої коаліції Януковича, пише газета. «Ми частково поступилися нашими інтересами заради Росії, щоб звільнитися від цього вантажу», - сказав про угоду щодо газу, укладену з Росією минулого року, якийсь високопоставлений український чиновник, що побажав залишитися анонімним.

Росія і Україна повертаються до повномасштабної співпраці, пише Астріт Даклі в італійському виданні Il Manifesto. Зважаючи на той факт, що надання бази ЧФ РФ Києву нічого не коштує, «по суті мова йде про серйозну допомогу з боку Росії розореній сусідці (за оцінками, 40 млрд. доларів за весь період) в обмін на втрату останньої суверенітету», - пише автор статті.

Договір повинен бути ратифікований двома парламентами, продовжує видання: жодних проблем не виникне в Державній Думі, чого не можна сказати про Верховну Раду, де питання про Севастополь є предметом гострих дебатів. І в «Партії регіонів» Президента є чимало націоналістів, яким не подобається ідея поступок з питання про територіальний суверенітет. Залишається тільки дочекатися того, щоб дізнатися, чи є передвиборне гасло Януковича про нейтральну Україну, що підтримує дружні відносини з усіма сусідами, таким же переконливим для депутатів Ради, яким він став для виборців.

Автор статті не сумнівається, що новина про підписання договору Україна-Росія викличе роздратування у Вашингтона і НАТО, які спостерігають за тим, як рушиться їхній проект включення України в західний антиросійський військовий табір. Негативно відреагують на подію Грузія Михайла Саакашвілі, яка відчуває загрозу з боку Чорноморського флоту, і, мабуть, Польща, яка ніколи не приховувала своїх гегемоністських амбіцій відносно Києва, принаймні, бажання відокремити Україну від Росії.

Як повідомляв ForUm, 21 квітня «Газпром» і «Нафтогаз України» підписали доповнення до контрактів, що стосуються об'ємів і умов транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 роки, а також про купівлю-продаж природного газу в 2009-2019 роках. Ці зміни в газові угоди підписані за підсумками переговорів президентів Росії і України Дмитра Медведєва і Віктора Януковича.

За матеріалами «Інопреса»

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

648