Спікер Верховної Ради України Володимир Литвин вважає, що підписані у середу президентами України і Росії угоди про нові терміни базування Чорноморського флоту РФ у Криму були неминучими, і вони не виходять за рамки правового поля, визначеного Конституцією України.
«Це треба сприймати, як об'єктивну даність, як неминучість», - сказав Литвин в інтерв'ю агентству «Інтерфакс-Україна» у середу, коментуючи домовленості Віктора Януковича і Дмитра Медведєва про продовження перебування Чорноморського флоту Російської Федерації у Севастополі до 2042 року.
«Я беру на себе відповідальність стверджувати, що в правовому плані Україна нікому не віддавала свої площі, щоб вони обладнали там свої військові бази, я маю на увазі, іноземним державам», - заявив Литвин, коментуючи заяви представників опозиції про невідповідність підписаного рішення ст.7, ч.17 Конституції, якою не допускається розміщення іноземних військових баз на території України.
Разом з тим, спікер нагадав, що в п.14 Перехідних положень Конституції чітко зафіксовано, що використання існуючих військових баз на території України для тимчасового перебування іноземних військових формувань можливе на умовах оренди в порядку, визначеному міжнародними договорами України, ратифікованими Верховною Радою України. «Я так читаю ці два положення Конституції, що українська влада не має права віддавати території або міста, щоб там іноземні держави облаштовували бази своїх військ. Разом з тим, я розумію Конституцію так, що Україна може на умовах оренди і на підставі міжнародного договору передавати власні військові бази для тимчасового перебування на цих базах іноземних військових формувань», - підкреслив Литвин.
Литвин нагадав про документи, прийняті у 1991 році, за якими всі військові формування, майно і бази колишнього СРСР, що знаходилися на території України, перейшли у власність української держави. «Україна, як держава, будучи власником, зокрема, всіх військових баз, має право на правах оренди вирішувати тимчасове перебування іноземних військ», - вважає спікер.
Кажучи про позитивні сторони підписаного договору, Литвин заявив: «Є й економічний аспект цієї проблеми, що десь років за 10 Україна отримає приблизно $ 40 млрд. – я вважаю, у цьому плані, це позитив для України. Є морально-психологічний аспект – я маю на увазі, насамперед, людей, які проживають у Криму, які матимуть роботу, коли буде забезпечений розвиток інфраструктури».
«Звичайно, є і політичний аспект, який дозволить політикам говорити про продаж національних інтересів, але при такій постановці питання я радив би дивитися попередні норми і читати їх у комплексі, і читати їх правильно», - сказав глава українського парламенту.
Він також акцентував увагу на економічному аспекті договору: «Україна сьогодні за перебування Чорноморського флоту щорічно номінально, символічно отримує $ 97,7 млн. у рахунок погашення боргу, а сума цього боргу - $ 2,3 млрд. А якщо зробити розрахунок, то десь $ 1,2 млрд. Україна отримуватиме щорічно за тимчасове перебування Чорноморського флоту на військових базах України.»
«Або ми нічого не отримуватимемо, і тут займатимуться політичними змаганнями, або у нас буде здоровий якийсь реалізм в оцінці того, що відбувається, і того, що відбулося», - резюмував Литвин.
Як повідомляв ForUm, у середу, 21 квітня, президенти України і Росії Віктор Янукович і Дмитро Медведєв підписали угоду з питання перебування Чорноморського флоту РФ на території України. Згідно домовленостям, Чорноморський флот РФ залишається у Криму ще на 25 років з можливістю продовження перебування флоту ще на 5 років.
Народний депутат України, комуніст Леонід Грач назвав пролонгацію Чорноморського Флоту Росії у Севастополі строком до 2042 року – рішенням, якому слід аплодувати.
У свою чергу депутат фракції «Наша Україна - Народна самооборона» Андрій Парубій заявив, що парламент повинен відреагувати на такі дії Януковича, оскільки він «вийшов за межі своєї компетенції і увійшов у межі компетенції українського парламенту». Парубій підкреслив, що фракція НУ-НС робитиме все можливе, щоб на найближчому засіданні парламенту це питання було обговорене.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом