Виверження вулкану в Ісландії змусило світ зрозуміти, що лава, яка ллється, і попелові хмари – це не тільки картинки із підручників, але й жорстока реальність, яка близька всім, хто живе на цій планеті.

За різними підрахунками, зараз на Землі налічується від 1000 до 1500 активних вулканів. Прогнозування вулканічних вивержень - наука складна. Вона вимагає ретельного і тривалого спостереження за кожним окремим вулканом, дослідження кожної ознаки його поведінки окремо та у сукупності.

Якщо вже говорити про вулкани, то Україні у цьому плані пощастило. Наша країна розташована у безпечному місці. Як розповів ForUm'у декан геологічного факультету КНУ ім. Т.Шевченка, доктор геологічних наук, професор Сергій Вижва, країна наша стоїть «у дуже хорошому стратегічному місці». «У нас і кліматичні і небезпечні географічні процеси – нижче середнього рівня, ніж у цілому по планеті, - каже експерт. - Враховуючи те, що велика частина України на сьогоднішній день розташована на стародавній платформі, яка утворилася ще мільярди років тому, у нас вулканічної діяльності бути не може».

Втім, за словами фахівця, вулкани в Україні є. «Це дуже давні вулкани, як наприклад, Карадаг у Криму – кальдера стародавнього вулкана, - говорить Вижва. - Половина її вже пішла у море, обвалилася. Цей вулкан уже сотні мільйонів років як згас. І найближчим часом ніякої активізації не передбачається. Ще у нас є грязьові вулкани, наприклад, поблизу Керченської протоки. Піднімається із дна вода, мул і так далі, що проявляється на поверхні моря».

Що ж, Україні пощастило. Однак, як показала практика, і вулкан за тисячі кілометрів може рикошетом ударити по нас!

Будь-який із діючих вулканів може влаштувати по-справжньому гарячу зустріч для оточуючих. Виверження багатьох мають локальний характер, але окремі екземпляри можуть «запалити» так, що мало не здасться!

Підтвердженням цього є пробудження покритого льодовиками ісландського вулкана зі складною для вимови назвою Ейяф’ядлаєкюдль, висота якого 1666 метра, а діаметр кратера 3-4 кв.км. За останнє тисячоліття він вступав у активну фазу чотири рази. У XIX столітті виверження обмежувалися викидами попелу, який, втім, був досить отруйний через високий вміст фтору. Ейяф’ядлаєкюдль довго вважався сплячим, оскільки попереднє його виверження було зареєстроване у 1821 році і ніяких особливо серйозних руйнувань не завдав, не дивлячись на близьке сусідство (200 км.) зі столицею Ісландії Рейк'явіком.

Але гарненько виспавшись майже за 200 років, Ейяф’ядлайєкюдль гахнув так, що надовго запам'ятається людству!

Сейсмічна активність у районі вулкана почалася після минулого Різдва. До березня цього року на глибині 7-10 км. під вулканом сталомя приблизно тисячу підземних поштовхів силою в 1-2 бали.

26 лютого цього року було зафіксоване переміщення земної кори на 3 см у південному напрямку. Сейсмічна активність продовжувала зростати. З 3 по 5 березня сталося три тисячі підземних поштовхів.

25 березня 2010 року вибухнула пара у кратері. Причиною стало попадання у нього води з льодовика, який розтанув. Після цього виверження перейшло у більш стабільну фазу.

Уже 14 квітня телеканали всього світу показували «картинку» вулкана, який бушує, а диктори намагалися вимовити страшне слово «Ейяф’ядлаєкюдль». Виверження призвело до утворення великої хмари вулканічного попелу, яка відноситься на схід. Багато європейців, сидячи на дивані, у ту годину подумали: «Жах, але не наш, адже де Ісландія, а де ми!»

А ось і дзуськи! Ейяф’ядлаєкюдль нагадав усім, що Земля – планета славна, але маленька, і всі ми зв'язані один з одним.

Уже 15 квітня авіасполучення у північній Швеції, Данії, Норвегії та у північних районах Великобританії було припинено. Причина - велика інтенсивність виверження і викидів попелу. Попільна хмара піднялася на висоту 6-10 км. і з полудня припинила роботу всіх аеропортів Великобританії. Увечері того ж дня закрилися авіавокзали Данії. Пізніше хмара добралася і до Прибалтики, Польщі, Росії, Білорусі, України та деяких інших країн. Були скасовані перельоти через Атлантичний океан і навіть до Австралії та Нової Зеландії.

Востаннє з таким масовим скасуванням рейсів Європа і весь світ загалом стикалися тільки у 2001 році, коли 11 вересня терористи захопили літаки і зруйнували Башти-близнята у Нью-Йорку.

Варто зазначити, що вулканічний попіл не несе небезпеку людям. Принаймні – в Україні. За словами керівника Гідрометцентру України Миколи Кульбіди, вулканічна хмара піднялася дуже високо і була небезпечна тільки для літаків.

Наразі вчені не беруться з точністю сказати, коли Ейяф’ядлаєкюдль повністю заспокоїться. Ісландські вчені вже було обрадували світ, зафіксувавши значне зниження активності вулкану. Вони заявили, що стовп попелу над його жерлом уже не піднімається вище трьох кілометрів. Але гігант, який прокинувся, перепочив і… знову «запрацював».

У прогнозі поширення вулканічного попелу, який опублікований на сайті британської метеослужби, зазначається: «Вулкан раніше практично припинив вивергатися, але тепер виверження знову триває, вулканічний попіл викидається на висоту від 10 до 15 тисяч футів (від 3 до 4,5 тисячі метрів)». У даний час метеослужба, як і раніше, не має даних щодо проникнення попелу на висоту, яка перевищує 10,6 тисячі метрів.

За даними прогнозу, у вівторок хмара вулканічного попелу над північчю Євразії та Атлантикою не зазнає значних змін і не рухатиметься далі на захід. Одна із плям, яка розташована на висоті нижче 6 тисяч метрів, протягнеться вузькою смугою від східного узбережжя Канади через південь Гренландії і Європу до центру Західного Сибіру. Інша хмара, яка знаходиться на висоті від 6 до 10 тисяч метрів, протягнеться дугою від гирла Обі через Ямал і Нову Землю навколо Таймиру до регіонів російського Далекого Сходу.

Міністри транспорту країн-членів Європейського Союзу домовилися про поетапне і скоординоване відкриття повітряного простору над Європою, починаючи з 08:00 вівторка, 20 квітня.

Іспанія, зі свого боку, запропонувала стати центром координації і перерозподілу рейсів, насамперед міжконтинентальних, які не можуть безпосередньо долетіти до кінцевого місця призначення. Ці літаки пропонується садити в іспанських аеропортах, а потім, якщо не буде відкрито повітряний простір над кінцевими пунктами, доставляти пасажирів до місця наземним транспортом і поромами.

Втім, навіть якщо небо і відкриють, потрапити додому всі охочі однаково зможуть далеко не відразу. У Парижі, визнаній столиці туризму, авіаційна криза вже, схоже, перетворюється на гуманітарну. Мандрівників, які залишилися без грошей і даху над головою, починає розміщувати у наметах Міжнародний Червоний Хрест.

Європейське агентство з безпеки аеронавігації («Євроконтроль») вирішило, що уряди країн ЄС повинні скоротити площі повітряного простору, де діє заборона на комерційне авіасполучення, після того, як тотальне закриття повітряного простору викликало жорстку критику з боку європейських авіаперевізників.

«Євроконтроль» виступив за створення так званої «гібридної моделі» оцінювання ризиків польотів у Європі, за моделлю, яка діє у США, де комбінується відповідальність за здійснення польотів між держслужбами і авіакомпаніями. Він запропонував дозволити авіакомпаніям самим вирішувати, чи варто здійснювати польоти в менш забрудненій попелом зоні повітряного простору, за межами найбільш насиченої попелом «червоної зони».

Разом з тим авіакомпанії повинні будуть провести серію льотних перевірок, щоб переконатися, що умови польоту відповідатимуть нормам безпеки.

Поки ж Європейський Союз зробив виняток із шенгенських візових правил для пасажирів із третіх країн, які застрягли в аеропортах Євросоюзу у зв'язку хмарою вулканічного попелу». У цій безпрецедентній ситуації з перебоями повітряних перевезень випробувані нові візові правила. Багато іноземців, які опинилися у ЄС, не могли повернутися на батьківщину. Ось вони, проблеми глобалізації!

Пізнавально, що такого роду «сюрприз» людству можуть піднести ще чимало активних, або діючих, вулканів. Наприклад, такі.

Етна - найвищий і найактивніший вулкан Європи заввишки приблизно 3380 метрів. Розташований він на острові Сицилія.
 

Ключевська сопка - найвищий вулкан на території РФ, один із найпродуктивніших базальтових вулканів у світі.

Фудзіяма - слабо активний, останнє виверження було у 1707 році. Розташований він на японському острові Хонсю за 150 кілометрів на захід від Токіо.

Санта Марія - стратовулкан розташувався на заході Гватемали, неподалік від міста Кесальтенанго. Він не подавав ознак життя понад 500 років, але виверження 1902 було чути за 800 кілометрів, у Коста-Ріці, а шар попелу завтовшки до 20 сантиметрів покрив понад 320 тисяч квадратних кілометрів. Тоді загинуло п'ять тисяч людей. Це було одне із трьох найкрупніших вивержень ХХ століття після Аляски і Філіппін. Останні десятиліття Санта-Марія поводилася мирно, але у 1922 році у неї з'явився новий купол із лави - дочірній вулкан Сантьягіто, який встиг зруйнувати кілька сіл, доріг і мостів в окрузі.

Невадо-дель-Руїс - найвищий вулкан в Андах. Через нього день 11 листопада 1985 року став чорним в історії Колумбії. Велику частину похованих живцем міст і сіл не вдалося відкопати і досі, а число людських жертв перевалило за 25 тисяч.

Везувій донині називають бомбою на Європейському континенті. Крім того, що у 79 році н.е. він, за повідомленнями Плінія Старшого, знищив Помпею, Стабії і Геркуланум, поховавши їх під 8 метрами попелу та вбивши десять тисяч жителів, жертвами виверження у 1631-му стали 6,000 чоловік. Останні виверження у 1906 і 1944 роках пройшли відносно спокійно, однак вулканологи вважають Везувій найнебезпечнішим у Європі. За їхніми відомостями, за 15 хвилин великого виверження він здатен зруйнувати все у радіусі 6 кілометрів. Сьогодні у цій зоні проживає майже мільйон чоловік і ще два - у найближчих околицях.
 

Якщо Везувій поводиться в останні роки досить миро і зберігає спокій, то наймолодший гавайський вулкан Кілауеа вивергається з 1983 року до сьогоднішнього дня. Дослідники його називають найактивнішим на планеті, а аборигени свято вірять, що в ньому живе богиня вулканів Пеле.

Вулкани ж в Ісландії прокидаються з періодичністю приблизно 50-80 років. Піднести людству сюрприз можуть, наприклад, такі гори:

Лакі – вулкан в Ісландії, на території якого розташована 25-кілометрове пасмо зі 110-115 кратерів заввишки до 800 метрів. «Найбуйнішим» із них тривалий час вважався Лакі, який у 1783 році став винуватцем масштабної світової геологічної, кліматичної і соціальної катастрофи, наслідки якої відчула половина Євразії. Єгипет тоді ледь вимер від жахливої засухи, а в Японії літо було таким холодним, що 1783-й рік у літописах був визначений як «рік без літа». Виверження Лакі тривало 8 місяців, за цей час із тріщини витекло понад 15 кубічних кілометрів базальтової лави, бруду і розтопленої води. Це виверження досі залишається одним із наймасштабніших в історії людства.

Аскья – діючий стратовулкан у центральній частині ісландського плато, розташований над лавовим плато Оудаудахруйн на території національного парку Ватнайукюдль. висота вулкану — 1510 м над рівнем моря. Під час виверження вулкану, яке почалося 29 березня 1875 року, у його кальдері площею приблизно 45 кв.км. утворилися два великі озера.

Гекла - стратовулкан, розташований на півдні Ісландії. Висота 1488 метрів. З 874 року вивергався понад 20 разів і вважається найбільш активним вулканом Ісландії. У середньовіччі ісландці називали його «Ворота у пекло». Вивчення відкладень вулканічного попелу показали, що вулкан був активним принаймні впродовж останніх 6600 років. Останнє виверження сталося 28 лютого 2000 року.
 

Хенгідль є вулканічною системою, до якої входять 2 вулкани, із яких одним є сам Хенгідль, а іншим - Хромандутіндур. Площа вулканічної системи складає приблизько 100 кв.кв. Вулканічний район тягнеться від Сельвотура до льодовика Лаундукудль і лежить на південному заході від озера Тінгвадлаватн. Хегідль є однією із високих гір у районі столиці Ісландії — Рейк'явіка, його висота дорівнює 803 метрам. Останнє виверження Хенгідля сталося понад 2000 років тому. Зараз на південь і на північ від вулканів можна побачити поля із застиглої лави. Складається Хенгідль із туфу. Район цей вулканічно активний і у наш час, про що свідчать численні гарячі мінеральні джерела, які розташовані тут, і розпечена пара, яка виходить на земну поверхню.

Хофсйекюдль - третій за площею льодовик в Ісландії, а також найбільший активний вулкан на острові. Розташований у центральній частині острова, у західній частині Ісландського плато та на північний схід від гірського хребта Кудлінгарфьудль. Має площу 923 кв.км. Вища точка льодовика розташовується на 1765 м над рівнем моря. Льодовиковий купол правильної овальної форми (діаметр майже 40 км.), перекриває вулкан щитового типу. Вулкан розташований на стику рифтових зон Ісландії, має кальдеру розміром приблизно 7 11 км. під західною частиною льодовика, також є кілька інших вулканічних виходів. Фумарольна активність, яка сконцентрована у середній частині комплексу, — найсильніша на острові.

Вулкан Ельдфетль розташований на острові Хеймаей архіпелагу Вестманнаейяр, на південь від власне Ісландії. Утворився 23 січня 1973 року внаслідок виверження на околиці міста Хеймаей. Виверження Ельдфетля було і для вчених і для місцевих жителів повною несподіванкою. Викиди із вулкана тривали до липня 1974 року, після чого Ельдфетль втратив активність. Нові виверження, на думку фахівців, маловірогідні. Висота Ельдфетля складає приблизно 200 метрів.Під час виверження 23 січня 1973 року місто Хеймаей, яке розташоване по сусідству, було практично засипане чорним вулканічним попелом, багато будинків зруйновані. Розжарена лава, яка стікала у морі, загрожувала існуванню риболовецького і транспортного порту Хеймаей. Все населення острова (4227 чоловік) було терміново евакуйоване судами риболовецького флоту острова. Після закінчення активної фази виверження і відновлення будинків переважна частина місцевих жителів повернулася на острів. Охолоджена за допомогою морської води лава, яка стікала в океан і поступово затверділа, збільшила площу острова. На цій новій території було побудовано 200 нових будівель.

Покритий льодом Ерайваєкюдль географічно належить до льодовика Ватнайокуль, який розташований на території національного парку Скафтафель. В історії зафіксовано два його виверження. У 1362 році вибухове виверження Ерайваєкюдля викинуло величезні об'єми тефри, район Litla-Hera був знищений повенями і засипаний попелом та перебував у запустінні понад 40 років. Друге сталося у серпні 1727 року і було не таким сильним. З того часу вулкан принишк.
 

Але найбільше число діючих вулканів у світі знаходиться в Індонезії. Вони формують так зване Кільце вогню. Найбільший із них - Кракатау, який наводить жах на місцеве населення з 1680 року: його катастрофічне виверження у 1883 знищило велику частину острова і 36 тисяч чоловік. Встановлено, що повітряна хвиля від вибуху Кракатау обійшла планету від 7 до 11 разів. Після цього він вивергався ще 5 чи 7 разів, але не так масштабно. Зате після чергового виходу зі сплячки у 1927-му поряд з Кракатау з'явився новий вулкан Раката, або Анак Кракатау, що означає «Дитя Кракатау».

Однак ні Невадо-дель-Руїс, ні Везувій, ні Лакі та навіть Кракатау не змогли встановити абсолютного рекорду за своїми руйнуваннями. Трагічну пальму першості тут з 1815 року тримає індонезійський Тамбора. За загальною енергією виверження Тамбори перевершило виверження Кракатау. Було викинуто майже 180 кубічних кілометрів матеріалу, утворилася кальдера діаметром 7 км. і завглибшки до 700 м.

Викинуті у повітря величезні маси вулканічного попелу упродовж трьох діб сховали від сонячного світла територію у радіусі до 500 км. від вулкана. За свідченням представника британських властей в Індонезії, у мороці не можна було розгледіти нічого навіть на відстані витягнутої руки. Велика частина острова Сумбава, площа якого перевищує 13 000 кв. км., була покрита шаром попелу більше 1 метра завтовшки. Сусідній острів Ломбок був засипаний шаром попелу у 60 см, бо він знаходився на відстані 150-200 км. від вулкана. Наслідки виверження зачепили Молуккські острови, острів Ява, частково Сулавесі, Суматру та Борнео. Як і будь-який інший вулкан із цього списку, Тамбора все ще є діючим.

Юлія Артамощенко,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

3760