Про нещодавню трагедію під Смоленськом сказано чимало. І стільки ж буде сказано, коли схлине так званий «психологічний шок». Коли емоції відійдуть на другий план, поступившись місцем здоровому глузду і професійному розслідуванню.

Поки експерти схиляються до версії погодних умов, помилки диспетчерів/пілотів, несправності літака. Хоча про останню причину якраз говорять мало, оскільки відомо, що президентський ТУ-154 Качиньського недавно пройшов капремонт, і при вильоті ніяких очевидних несправностей у ньому не було.

Хоча злі язики не забули пройтися і по «престижності» лайнера загиблого польського президента, стверджуючи, що літати на такій давній машині, яку сама країна-виробник - Росія - перестала випускати, президентові «великої» країни принаймні убого.

Як з'ясувалося, практично всі «небожителі», зважаючи на неможливість придбати «обнову», літають на «залізних птахах» солідного віку. Так, наприклад, нинішнього главу Білого дому Барака Обаму перевозять два Boeing VC-25A (747-2G4B), побудовані у 1987 році. Канцлер Німеччини Ангела Меркель для польотів використовує Airbus A310-304 1989 року, а також Canadair CL-600-2A12 Challenger 601 1986 року. Президент Ірану Махмуд Ахмадінежад користується для польотів Boeing 747SP-86 1979 року випуску.

Авіапарк вищого політичного ешелону України складається із п'яти повітряних суден. Із них Ту-134 мав бути списаний цього року, Іл-62 - у наступному (обидва побудовані на початку 1980-х). Ще один літак вітчизняного виробництва, Ан-74, не може піднятися у повітря — для його ремонту немає запчастин. Але ці незручності порівняно з тим, що англійську королеву для економії пересадили на регулярні рейси і чартери, їй-Богу, справжні дрібнички. Щоправда, до цього списку «ветеранів» повітряного простору не дуже вписуються літаки російського президента – Дмитро Медведєв у своєму розпорядженні має два літаки Іл-96-300 1995 і 2004 років випуску.

Згідно з сумною статистикою, з літаками перших осіб різних країн катастрофи стаються не набагато рідше, ніж з авіалайнерами, які обслуговують регулярні рейси. За останні сорок років у авіакатастрофах загинули 12 глав держав, серед яких – Генеральний секретар ООН швед Даг Яльмар Агне Карл Хаммаршельд, президент Болівії Рене Барьєнтос Ортуньо, фактичний керівник Панами генерал Омар Торріхос, президент Еквадору Хайме Рольдос Агілера та інші. До Качиньського останнім у цьому страшному списку був президент Македонії Борис Трайковський. Він розбився 26 лютого 2004 року у горах на півдні Боснії і Герцеговини.

Нерідко різні НП ставалися з літаками американських президентів. Наприклад, останній із випадків, про який стало відомо публіці, стався 6 лютого 2004 року. Того дня Boeing з главою Білого дому Джорджем Бушем не зумів з першої спроби приземлитися на авіабазі Ендрюс через інший лайнер, який у той момент перегородив злітно-посадочну смугу.

Роком раніше, 28 лютого 2003-го, у легкий двомоторний літак брата Джорджа Буша, губернатора Флоріди Джеба Буша, вцілила блискавка. Не можуть похвалитися відсутністю надзвичайних подій і льотчики, які обслуговують авіалайнери російських президентів. Найсерйозніший інцидент стався у травні 1990 року, коли Борис Єльцин по дорозі до Барселони отримав травму спини внаслідок жорсткої посадки в Іспанії. Главу Росії Володимира Путіна також підводили літаки. Наприклад, у серпні 2005 року через несправності основного борту президентові довелося повертатися із Фінляндії на резервному судні.

На сьогоднішній день найбільш аварійними за всю історію цивільної авіації є літаки компанії Воєing, за ними слідує Іл-76, ТУ-154, ТУ-134, Airbus, McDonnell-Douglas. Статистика надзвичайних подій в авіації – інформація відкрита. Збирають її відразу кілька міжнародних організацій, за даними яких, у середині ХХ століття подій, які призвели до загибелі людей, було приблизно у чотири рази більше, ніж останніми роками.

Однак саме Airbus, який входить у п'ятірку найнебезпечніших літаків у світі, збираються купити українському президентові. Airbus A-319 CJ до кінця року повинен надійти у розпорядження України.

Властям залишилося заплатити за нього більше 100 млн. грн.. Загальна вартість лайнера - $68 млн. Ще у 2007 році Кабінет міністрів прем'єра Віктора Януковича видав потсанову про виділення коштів на закупівлю двох зарубіжних літаків. Для порівняння: Вірменія заплатила за аналогічну машину $45 млн. Заощадити вдалося завдяки позиції вірменських властей, які придбали чотирирічний, а не новий лайнер.

Залежно від комплектації, «сталева пташка» може перевозити до 124 осіб, у VIP-модифікаціях зазвичай від 16 до 75 місць. Лайнер може розвивати максимальну швидкість до 950 км/год при максимальній дальності польоту 11,6 тисячі км. А це, між іншим, дозволяє літати нон-стопом без дозаправки до Північної Америки, Південно-Східної Азії та інших куточків Земної кулі. Розмах крила літака складає 43,9 м, довжина - 46,65 м.

Примітно, що цей лайнер свого часу мав дістатися колишньому Президентові Віктору Ющенку. Екс-голова Державного управління справами Ігор Тарасюк повідомляв, що на літак A-319 очікували у державіапарку ще у 2008 році. Але заплатити за нього так і не встигли.

Цікаво, що свого часу, коли президент Бразилії Лула да Сильва придбав такий же точно «Аеробус А-319», це спричинило скандал. Бразильська преса звинуватила президента у невиправданих витратах на лайнер в умовах бідності країни. Ще пару років тому опозиція наполягала на скороченні витрат на оновлення авіапарку Президента.

Та й зараз незрозуміло, чи отримає Янукович новий літак і коли саме. За словами віце-прем'єра Андрія Клюєва, оновленням літаків, призначених для переміщення вищих персон держави, потрібно займатися після виходу країни із кризи.

«Все, що стосується літаків… Їх, звичайно, давно пора міняти, але у нас криза в країні, тому це питання треба буде розглянути. Але після того, як наша країна вийде із кризи», - вважає він.

Однак враховуючи, що для України криза – стан постійний, чи не буде надто пізно? Примітно, що після трагедії з літаком Качиньського польські ЗМІ писали про те, що президента вбили… журналісти, які соромили польського лідера за намір придбати новий літак.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

3246