У здоровому тілі, як правило, здоровий дух. Проте сьогодні багато українців, особливо – жінок, віддаючи дань моді, буквально «збожеволіли» на різних способах оздоровлення, забуваючи при цьому важливу заповідь: «Не нашкодь!»

Про шкоду самолікування та про те, яким чином змусити українців перестати займатися ним в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у розповів головний імунолог столичного Центру клінічної імунології Олег Назар.

- Олеже Володимировичу, відомо, що весна не тільки період пробудження природи від сплячки, але і сезон загострення певних хронічних захворювань. Розкажіть, як правильно зустріти весну?

- Потенційно навесні, як правило, загострюються захворювання нервової системи. Наприклад, розсіяний склероз, розсіяний енцефаломієліт. І тут самостійно весну ну ніяк правильно не зустріти, оскільки у даному випадку необхідна тільки медикаментозна профілактика.

Під номером «два» у списку загострень ідуть болячки, пов'язані з органами травлення: загострюється сонце, а разом з ним – гастрити і виразкова хвороба. У цьому випадку насамперед важливе правильне харчування, головною умовою якого є повільне, ретельне пережовування їжі.

Усім шанувальникам гостренького я порекомендував би у цей період відмовитися від вживання спецій. Але якщо без них зовсім ніяк, то потрібно спробувати хоч би звести ароматні порції до мінімуму.

Основний упор навесні найкраще зробити на кисломолочні продукти – сир, кефір, кисле молоко. Загалом, на все те, де білок уже розщеплений. Це необхідно тому, що кисломолочний продукт – це продукт, який пройшов процес гідролізу, руйнування білка, він найменш алергенний і прекрасно засвоюється організмом.

Далі за списком – профілактика серцевосудинних захворювань. Тут без допомоги фахівця не обійтися. За консультацією до кардіолога потрібно звернутися хоч би за тим, щоб визначитися з правильною дозою гіпотензивних препаратів.

Навесні також можливе загострення простудних захворювань, пов'язане з перепадами температур. Щоб максимально уникнути цього, рекомендується провести невеликий курс імунозміцнюючої терапії. І головні помічники тут, як правило, препарати-адаптогени – настоянки женьшеню, елеутерококка чи радіоли рожевої. Вони не тільки тонізують організм, але і підсилюють роботу імунної системи. Однак тут є одне невелике «але» - потрібно уважно стежити за тиском.

Можна також пройти курс вітамінотерапії.

Харчування у цей період повинне бути збагачене різними овочами і фруктами. Єдине що – зараз у сирому вигляді овочі мало «підуть», тому я рекомендую обов'язкову термічну обробку – запікання, тушіння. Річ у тім, що процес теплової обробки розпушує клітковину і, відповідно, легше засвоюються усі вітаміни. Знову ж таки – клітковина прекрасно виводить із організму токсини. У даному разі ідеальний вітамінний набір міститься у знайомому всім з дитинства вінегреті. Отже, будь ласка, їжте його у будь-яких кількостях. Це – тільки на здоров'я.

- Олеже Володимирович,у весна – це ще і сезон дощів. Як правильно загартовуватися, щоб після кожної зливи не бігати до лікаря?

- Гартування насамперед передбачає обливання холодною водою. Проте зрозуміло, що відразу на себе виливати відро крижаної води не варто. Починати загартовуватися треба з температури, рівній температурі людського тіла – 36,6. Обливаючись вперше, людина взагалі не повинна відчувати – холодна вода чи тепла. Це потрібно для того, щоб організм не отримав стрес. Знижувати температуру на півградуса необхідно кожну другу подальшу процедуру обливання, доводячи її таким чином потихеньку до нуля градусів.

- А що робити з сезонною депресією і мігренню?

- А для цього існують антидепресанти. Ці депресії і мігрені обумовлені або раннім проявом алергічної реакції на цвітіння, або низькою активністю імунної системи. І ось якраз ті адаптогенні імуностимулятори, які я назвав вище, стануть дуже у нагоді – вони заблокують депресивні процеси. Та і, взагалі, невелика імуностимуляція йде людині тільки на благо.

- Усім відомо, що українців хлібом не годуй – дай зайнятися самолікуванням. По-Вашому, як з цим боротися?

- У плані самолікування все, що може зробити людина, це приймати фітопрепарати жовчогінної дії та вітаміни. З «травичок» це, наприклад, кукурудзяні рильця, шипшина, з пігулок – «Хофітол», «Холосас», «Алохол». Вони не завадять нікому.

При кишкових розладах, стомлюваності дуже непогано пройти курс сорбентної терапії. Для цього підійдуть будь-які енетеросорбенти, починаючи від активованого вугілля і закінчуючи «Ентеросгелем»». Але все решта – тільки через консультацію лікаря

- Ну, а як змусити українців ходити до лікарів?

- Складно змусити: нелюбов до лікарів у нас у крові. Можна пояснити, що самолікування чревате погіршенням здоров'я. Наприклад, захворіла людина, у неї піднялася температура, вона почав приймати антибіотик без розпорядження лікаря. Так, запальний процес як такий зникне, але за рахунок того, що імунна система перестане працювати.

- На жаль, такі пояснення мало хто послухає...

- Я розумію. У нас же як – у поліклініку зайдеш, там черги кілометрові. Люди «шугаються» і готові робити все, що завгодно, аби їх ніхто не чіпав.

- Олеже Володимировичу, сьогодні Всесвітній день здоров'я, однак у нашій країні, на жаль, до нього дуже мало уваги. Як, по-Вашому, що потрібно зробити, щоб змусити нашу державу про нас піклуватися і навпаки?

- Держава про нас піклувалася при Радянському Союзі, тому що у той час девізом було: «Здоров'я нації – багатство країни». Зараз, мені здається, потрібно змушувати українців піклуватися про своє здоров'я буржуазними методами – батогом і пряником.

В Америці, наприклад, якщо людина не вживає вітаміни, які їй порекомендував лікар, вона позбавляється права на безкоштовне медичне обслуговування. Якби наші люди хоч би раз заплатили дикі гроші зі своєї кишені за «медикал», як це робиться в Америці, вони б зрозуміли, що лікарських рекомендацій ліпше дотримуватися.

- А «пряник» у такому разі що?

- Припустімо, якщо людина упродовж року жодного разу не захворіла, їй слід виписати премію. Іншими словами, нашу людину можна привчити піклуватися про своє здоров'я, тільки зацікавивши фінансово. Методи пропаганди на нас більше не діють.

Коли люди зрозуміють, що, менше хворіючи, вони більше працюють, а, відповідно, більше заробляють, тоді вони почнуть стежити за своїм здоров'ям. Зараз нашу людину можна привабити тільки «рублем».

Лєра Нєжина

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

2502