Як відомо, у п'ятницю, 2 квітня, Донецький окружний адміністративний суд визнав протиправним указ екс-президента Віктора Ющенка про присвоєння Степану Бандері звання Героя України.

Позивач у справі, місцевий адвокат Володимир Оленцевич у своєму позові взагалі не торкався оцінки особи або мотивації нагородження лідера ОУН, але поставив під сумнів законність нагородження з формальної причини: Степан Бандера не був громадянином незалежної України.

Справді, за Статутом таке звання може отримати лише людина, що прийняла українське громадянство згідно закону від 1991 року. Втім, незважаючи на таку норму, на практиці звання Героя присвоювалися і людям, які померли до отримання Україною незалежності.

Виходить, що рішення суду фактично відкриває можливість переглядати статус Героїв, присвоєний людям, які померли до 1991 року. Таких, крім Бандери, шістнадцять:

Роман Шухевич, головнокомандуючий Українською повстанською армією

Григорій Китастий, видатний композитор, диригент, бандурист родом із Кобеляк, що емігрував до США

Володимир Івасюк, співак, композитор, автор «Червоної рути»

Василь Стус, поет, дисидент

Августин Волошин, політичний, культурний і релігійний діяч Закарпаття, прем'єр-міністр уряду Карпатської України

Микола Ващук, Василь Ігнатенко, Віктор Кібенок, Володимир Правик, Микола Тітенок, Володимир Тишура – легендарні пожежники-чорнобильці, які першими прибули на станцію, щоб ліквідувати пожежу на четвертому енергоблоці. Усі померли від радіоактивної поразки того ж 1986 року.

Героями України стали радянські воїни, що відрізнилися під час Другої світової. Михайло Василішин (кулеметник, загинув у боях за звільнення Польщі), Кузьма Дерев’янко (генерал-лейтенант, який від імені Радянського Союзу приймав капітуляцію Японії), Анатолій Шапіро (учасник звільнення концтабору Аушвіц). І, нарешті, Олексій Берест, лейтенант Червоної Армії, який 30 квітня 1945 року разом з Єгоровим і Кантарією встановив Прапор Перемоги над Рейхстагом, пише «Газета по-киевски».

Зараз, як бачимо, законність їх нагородження також може бути оскаржена у будь-який момент. А що стосується Бандери – то навряд чи присвоєння або відміна президентського указу щось змінить у поглядах людей, які розглядають Степана Андрійовича як національного героя. Та і в поглядах їхніх опонентів теж. А ось ворожості в суспільстві додасть, це точно.

Нагадаємо, 22 січня 2010 року Віктор Ющенко присвоїв Степану Бандері звання Героя України.

25 лютого депутати Європарламенту схвалили резолюцію про ситуацію в Україні, в якій, серед іншого, засудили рішення Ющенка присвоїти звання Героя України Бандері і закликали нового Главу держави Віктора Януковича переглянути це рішення.

5 березня Янукович під час візиту до Москви пообіцяв до дня Перемоги відмінити укази про присвоєння Степану Бандері і Роману Шухевичу звань Героя України.

2 квітня Донецький окружний адміністративний суд, у п'ятницю, визнав протиправним і таким, що підлягає відміні, указ Президента Віктора Ющенка від 20 січня 2010 року про присвоєння Степану Бандері звання Героя України.

Екс-президент України Віктор Ющенко вважає, що рішення Донецького окружного адміністративного суду про неправомірність присвоєння звання Героя України Степану Бандері показало курс чинної влади на посилення протистояння в суспільстві.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

536