![Віртуальний Кабмін – реальні проблеми?](https://for-ua.com/static/images/previews/41/412888-2.jpg)
Після тривалих переговорів у парламенті створений новий, уже третій за історію незалежної України, тіньовий уряд. Прем'єр-міністром його призначено заступника голови фракції БЮТ у ВР Сергія Соболєва, а главою, безперечно, Юлію Тимошенко особисто. До складу опозиційного Кабміну увійшли 18 депутатів з БЮТ і НУ-НС. Країна отримала навіть «запасних» опозиційних начальників в особі чотирьох віце-прем'єр-міністрів. Це лідер Християнсько-демократичного союзу Володимир Стретович, лідер Партії захисників Вітчизни Юрій Кармазін, Олесь Доній (безпартійний), а також лідер Народного Руху України Борис Тарасюк (він же і глава опозиційного МЗС).
Роман Зварич, який є членом «Батьківщини», а входить при цьому до фракції НУ-НС, отримав посаду міністра тіньового Кабінету міністрів, а міністром регіональної політики і розвитку, і ЖКГ став Володимир Бондаренко (ПРП). Мінекономіки й інфраструктури, включаючи ФДМУ, «очолює» Олександр Бондар (партія «Собор»), Мінохоронздоров'я - Сергій Шевчук («Батьківщина»), Міністерство освіти - Володимир Полохало («Батьківщина», Міністерство сільського господарства «отримав» лідер фракції БЮТ Іван Кириленко.
Опозиційне Міноборони очолив Микола Петрук (безпартійний), Мінкульт - Ігор Гринів (ПРП). Міністром праці і соціальної політики призначили Андрія Павловського («Батьківщина»), а міністром енергетики – Олександра Гудиму («Батьківщина»). Також Остап Семерак (ПРП) став міністром спорту, туризму, молоді і Євро-2012, член фракції НУ-НС Геннадій Москаль (безпартійний) – дістав МВС. Юрій Гримчак («Уперед, Україно!») став міністром з питань надзвичайних ситуацій, екології і природних ресурсів. Міністром юстиції призначено Олену Шустик (УСДП), міністром фінансів - Андрія Сенченка («Батьківщина»).
Розклад, звичайно, цікавий, хоч і викликає сумніви щодо сили і міцності тіньового кабміну, який, за словами Тимошенко, повинен бути ефективним наглядачем над чинною владою. Частково список виглядає, як прагнення роздати всім сестрам по сережках. Проте, як виявилося, деякі «сестри» залишилися незадоволені. У БЮТ назріває обурення через те, що Юлія Володимирівна обділила старих і відданних однопартійців, підпустивши ближче до тіла ПРПістів і «Самбістів». На диктофони і камери такі думки поки не висловлюються, проте, в кулуарах образи нардепи активно обговорюють.
«Бунт незадоволених» у БЮТ може перерости і в справжній розкол. Нардепи зі «старої гвардії» кажуть, що після програшу ЮВТ на президентських виборах і її перерозподілу віртуальних портфелів багато «вірних» хочуть піти услід за не дуже вірними, які вже перебігли на сторону переможця, захищаючи свої бізнес-інтереси. А окремі бійці Тимошенко і зовсім вважають себе здатними створити свою партію, взяти 3% бар'єр і увійти до ВР як лідер своєї особистої фракції. У Раді курсують чутки про те, що такі плани є в Андрія Портнова, Андрія Шкіля і багатьох інших.
Кажуть, сама Юлія Володимирівна навіть не намагається зберегти БЮТ у старому складі, більш того, як скривджено обурився один зі «старожилів» з БЮТ, «вона своєю туфелькою сама все топче». «Причина незрозуміла. Можливо, вона не відійшла від програшу, - говорить депутат. - Можливо, розраховує на дострокові вибори і планує «підсилити» Блок «самбістами». Хоча тут також конфуз, у «Самооборони» рейтинг 0,1%. Дивно якось, ми стали «зрадниками», а ПРПісти «наближеними».
Експерти давно кажуть, що політичні мега-сили України приречені на розвал, питання лише в тому, коли це трапиться.
ForUm поцікавився у бютівців, які перспективи опозиційного Кабміну вони бачать і чи реальний розвал БЮТ?
Прем'єр-міністр опозиційного уряду, народний депутат від БЮТ (Партія «Реформи і порядок») Сергій Соболєв в ексклюзивному інтерв'ю ForUm'у заявив, що, «якщо проаналізувати наш уряд, то видно, що там немає ніякого розподілу за квотами партій». «Ми ухвалили абсолютно зважене рішення - максимально обмежити участь голів комітетів в уряді, оскільки не можна, щоб одна людина посідала десяток посад у парламенті і ще декілька за його межами, не маючи часу і сил працювати на повну, - говорить тіньовий прем'єр. - Практично одноголосне голосування на фракції за склад уряду знімає всі питання. Що стосується якісного наповнення Кабміну, то думаю, що наш уряд у змозі набагато краще виконувати повноваження, ніж чинний. Звичайно ж, кожній окремій людині можна буде дати оцінку лише в роботі. Але сьогодні наші стартові можливості чудові».
У свою чергу, віце-прем'єр-міністр з гуманітарних питань опозиційного уряду, член фракції НУ-НС («Народна самооборона») Олесь Доній у бесіді з кореспондентом ForUm'у зазначив, що він «не в курсі про ревнощі і не брав участь у формуванні уряду». «Мене дивує вірогідна боротьба за віртуальні посади, - говорить Доній. - Це діяльність, а не реальна посада. Тут головне, щоб, якщо хтось хоче працювати і може працювати. Мені ніколи не заважала відсутність формальних посад, щоб чимось займатися. А якщо хтось хоче створювати свою політичну силу – це їхнє право. Україні потрібні альтернативні проекти, але не для проходження у ВР, а для внесення нових політичних сенсів».
Віце-прем'єр-міністр, міністр закордонних справ опозиційного уряду, лідер Народного Руху України, народний депутат від НУ-НС Борис Тарасюк не був багатослівний. Його, питання про реальну силу тіньового кабміну в даному складі, обурило: «У когось є сумніви, що опозиційний уряд буде дієвим? У вас? Та можемо ми!».
Остап Семерак, тіньовий міністр спорту, туризму, молоді і Євро-2012, член фракції НУ-НС (Партія «Реформи і порядок») у свою чергу розповів ForUm'у, що «всі затверджені кандидатури пройшли обговорення на фракції». «Хтось відмовлявся, хтось просився, але це рішення не було спонтанним, - говорить Семерак. - Неправда, що між ПРПістамі і бютівцями виник конфлікт. Його немає». Якщо хтось хоче увійти до уряду, то до цих пір є вакансії, зокрема, міністерство економіки, і стосовно міністра фінансів була дискусія. Так, там є чотири представники від ПРП, але є і вакансії».
Семерак оптимістично переконаний, що БЮТ «не посиплеться». «Кожен, звичайно, має право створювати свою політсилу, але, в той же час, дати відповідь, коли вони були щирими - агітуючи за БЮТ, чи зараз, - говорить депутат. - Це процес викристалізації нової політичної культури. Але боротися за подолання 3% на виборах це важко. Знову ж таки, що потім? Бігати за парламентськими «гігантами» зі своїми 15 депутатами і просити: візьміть нас, дайте нам посаду в «Укрмолоці», або в «Укркорові»?»
А ось Володимир Яворівський, народний депутат України від БЮТ («Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина») вважає, що конфлікт у БЮТ можливий, оскільки «ревнощі – це дуже природний процес». «Я переконаний, що, коли формувався тіньовий уряд ПР, так само були незадоволені, адже люди тут амбітні, кожен депутат вважає, що він тримає Бога, якщо не за бороду, то хоч би за мізинець, - сказав депутат ForUm'у. - Тому природно, що хтось з БЮТ незадоволений складом цього уряду, оскільки бачив на якійсь посаді себе. Але сказати, що саме ця тема є детонатором для БЮТ, не можна. Є інші теми, які можуть розхитувати БЮТ. Це якісь меркантильні інтереси і реальна влада. Я хотів би, щоб міністром освіти була людина публічніша, енергійніша, більш задириста, ніж мій колега, мій товариш, якого я глибоко поважаю, - Володимир Полохало. Але, якщо вже він, то хай так і буде».
Кажучи про створення окремими нардепами з БЮТ своїх партій, Яворівський розвеселився. «Достатньо «наліпили» різних сил, аж задушливо, - вважає він. - Сьогодні «ліпити» щось нове – це легке політичне безумство».
Що ж, БЮТ, напевно, намагається тримати «хорошу міну при поганій грі»... А ось у політичних опонентів Тимошенко, звичайно, своє бачення ситуації. Голова фракції ПР у ВР Олександр Єфремов переконаний, що зараз опозиційному уряду Тимошенко нічого розраховувати на «тіньову» монополію: «Буде декілька опозиційних Кабмінів, - заявив він в інтерв'ю ForUm'у. - У них завжди було декілька центрів. Сьогодні вони і тут штовхатимуться ліктями. Але що стосується прем'єр-міністра тіньового уряду, то мене трохи дивує, як людина, яка має в своїй трудовій книжці два записи, - вчитель ПТУ і депутат, - може бути представлена як прем'єр. У моєму розумінні, цього досвіду роботи недостатньо. Усе, що стосується їхніх конфліктів, то це, напевно, елемент того кадрового підбору «кваліфікованих» і «стійких», про який завжди говорила Тимошенко».
Головний комуніст України Петро Симоненко також скептично ставиться до Кабміну-«запобіжника»: «Ці дитячі ігри – це навіть не смішно вже. Будь ласка, з 2004 року вони узурпували владу. У них був парламент, Кабмін, Президент. Вони мали право робити все. А те, що зараз створюється, це просто популізм, загравання з громадськістю. По суті справи, вони перетворюють законодавчий орган на клоунаду. Конфлікти у БЮТ цікавлять мене найменше. Вони за ці роки показали повну свою неспроможність управляти країною. Перебуваючи при владі, вони не могли реалізувати свої спрямування, невже вони це зроблять у тіні».
Чи розколеться українська опозиція, мабуть, покаже час. Так чи інакше, головний український принцип «Де два українці - там три гетьмани» ніхто не відміняв. Однак, поки опозиції не варто забувати, що навіть найідеальнішій владі потрібна сильна система утримування і противаг.
Юлія Артамощенко
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом