Завтра розпочне свою пленарну роботу Верховна Рада України. Одне з головних і невідкладних питань для ВР - це визначення парламентом дати проведення місцевих виборів в Україні.

Потрібно розуміти, що просто відміна дати проведення виборів у місцеві органи влади 30 травня 2010 року - це «напівзахід». Дія має бути завершеною парламентарями в найкоротші строки. Більше того, коли постанова про проведення місцевих виборів у травні цього року відмінялася, то в принципі і під час обговорення, звучало: робоча група під керівництвом Олександра Лавриновича визначить нову дату проведення місцевих виборів вже найближчим часом.

Зрозуміло, що у встановлені цієї дати є політичні мотиви. Ці мотиви пов’язані, в першу чергу, з тим, чи будуть проведені дострокові вибори у Верховну Раду України. А це, в свою чергу, пов’язане з тим, чи вдасться парламентарям створити нову коаліцію у діючій Верховній Раді, та сформувати новий Кабінет міністрів України. Якщо цього не станеться, відповідно до Конституції України, Президент просто вимушений буде розпустити діючий парламент, хоче він цього чи ні.

Якщо складеться так, що позачергові вибори у Верховну Раду все ж будуть проводитися, то є дуже велика вірогідність, що одночасно з ними будуть проведені і місцеві вибори до рад всіх рівнів. Це може статися можливо вже цього літа.

Таким чином парламентські сили багато заощадять на проведенні виборчої кампанії: їхні місцеві осередки в регіонах будуть працювати на себе, щоб отримати місця, і одночасно просуватимуть всеукраїнські бренди.

Якщо ж позачергових виборів у Верховну раду не буде цього року, то проведення місцевих виборів може відкластися на 2011 рік. Це не зовсім конституційно, адже в посвідченнях міських голів, обраних в березні 2006 року, написаний термін повноважень, який спливає у 2010 році.

Щоб не бути голослівним, нагадаю, це напряму суперечить Конституції України, в якій чітко зафіксовано термін повноважень міських, селищних і сільських голів. Це чотири роки. Щодо повноважень депутатів місцевих рад, на момент їх обрання діяла норма Конституції, згідно якої вони обиралися також на чотири роки. А це значить, що саме на чотири виборець саме на цей строк надав їм мандат довіри.

В такому випадку готується інший сценарій: Верховна Рада проголосує конституційні зміни про подовження повноважень, відправить цей законопроект у Конституційний Суд України, і таким чином, частково захоче легітимізувати це подовження.

Якщо так станеться, то насправді, це буде антиконституційний крок, адже подовження повноважень діючим органам влади містить ознаки узурпації влади.

Натомість, до того, як проводити місцеві вибори, Верховна Рада мала би розглянути зміни до законодавства України. На сьогодні є кілька законопроектів, які вже розглядав профільний комітет ВРУ.

Вважаю, що найбільш виписаний законопроект Президента Віктора Ющенка. Але, оскільки цей законопроект не був розглянутий на пленарному засіданні, то, зрозуміло, він тепер буде вважатися відкликаним. Та його можна ще поновити, якщо кілька народних депутатів подадуть цей проект повторно, та вже від свого імені.

Цей законопроект можна було б взяти за основу, прийняти в першому читанні. Він передбачає мажоритарну систему на виборах місцевих депутатів.

Більше того, і громадська думка і самі місцеві депутати та голови, вважають, що до мажоритарної системи на місцях варто повернутися. Та це питання треба вирішувати вже сьогодні, і не відкладати його на потім, адже вибори все таки пройдуть цього року, або влітку, або на початку осені. Звичайно, що потенційні кандидати повинні знати правила гри заздалегідь, оскільки їм потрібно підготуватися до виборчої кампанії.

Будемо сподіватися, що в пакеті політичних рішень про формування нової коаліції, формування уряду, буде також і пункт про зміну виборчої системи.

Зрозуміло, що щодо мажоритарної системи виборів на місцевому рівні, на сьогодні думки в ВР розділилися. Прогнозую, що Блок Юлії Тимошенко буде підтримувати діючу систему закритих списків, хоча і звучали інші обіцянки на зустрічах з міськими та сільськими головами.

Партія регіонів може підтримати повернення до мажоритарної системи. Блок Литвина однозначно виступає за неї. Тому, в сесійній залі за це 226 голосів може набратися.

Повернення до мажоритарної системи на місцях було б прогресивним кроком, адже діюча система закритих партійних списків на місцевих виборах повністю себе дискредитувала.

До того ж «мажоритарка» на місцях дозволить нам повернути депутата виборцям.

Часом доводиться чути, що головний плюс «мажоритарки», це можливість відкликати депутата. Скажу, що це не так. Вибачте, та відклик депутата - це дурниця, і дешевий популізм. Європейські традиції, практики відкликання депутата не мають. Ця процедура застосовується лише при вчиненні ним тяжкого злочину.

Знову ж таки, давайте змоделюємо, що в Україні є можливість відкликати депутатів… Та відразу після виборів, опоненти, які програли будуть проводити кампанії щодо відклику. Це був би вічний і нескінченний процес. Поки би політики боролися, виборці знову були б далеко по за їх інтересами…

Тут все набагато простіше. Мандат дається на п’ять років. За них обрана людина має показати все, на що вона здатна.

Ось і виходить, що найкращий вплив на «мажоритарного» депутата - це те, що після завершення каденції йому знову доведеться переобиратися. Йому доведеться весь час думати, а чи проголосують за нього в майбутньому. І за наявності політичної відповідальності думати про запобіжники він буде особисто.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

980