Отже, відбулося. Президент України Віктор Янукович минулого четверга прийняв присягу і вступив на посаду. Його політичні опоненти – фракція БЮТ і частково НУ-НС - виконали свою обіцянку і церемонію інавгурації проігнорували.
Подібна поведінка «непокірних» викликала хоч невеликий, але все-таки резонанс. Багато експертів, обговорюючи поведінку «штрафних», уголос говорять про «змову» і «цивільну зраду». Хтось рекомендує новому Президентові зайнятися норовистими невідкладно, хтось намагається «навчити» Юлію Тимошенко програвати.
Своє ставлення до того, що відбулося, в інтерв'ю кореспонденту ForUm’у виразив народний депутат Блоку Юлії Тимошенко, заступник голови фракції БЮТ у парламенті, представник екс-кандидата в президенти Юлії Тимошенко у ВАСУ Сергій Соболєв.
- Сергію Владиславовичу, інавгурація відбулася, ваші не прийшли, однак три-чотири БЮТівці все ж таки були помічені в кулуарах ВРУ. Чому ж до залу зайти посоромилися?
- Усі питання до тих, кого побачили. Мене в парламенті не було, я не знаю.
- Але в прямому ефірі або в новинах слухали Президента?
- Ні, не слухав.
- А якою буде його політика, можете сказати?
- Я думаю, вона в четвер ще почалася, ця політика: коли з Європейської площі зник прапор ЄС, коли він (Янукович – ред.) приймає благословення від керівника церкви іншої держави.
Здається, це кращі ознаки того, якою буде політика пана Януковича.
- Тоді ж, до речі, з офіційного сайту Глави держави нібито за вказівкою Льовочкіна вичистили всю рубрику про Голодомор.
- І це також зайве підтвердження того, що проводитиметься паном Януковичем. Я думаю, це буде політика генерал-губернатора Російської Імперії в Україні.
- Але, можливо, у нього вийде об'єднати нашу країну?
- Я думаю, перші його кроки вже свідчать про зворотне.
Наскільки мені відомо, абсолютна більшість громадян України підтримують нашу інтеграцію в Європейський Союз, а ця людина дає вказівки знімати європейський прапор лише тому, що у неї в цьому місці проходитимуть урочистості з приводу вступу на посаду.
Або ще приклад: його спроба знову ділити церкву на «свою» і «чужу», як було раніше. Це все підтвердження того, що Янукович був вибраний третиною населення України і, відповідно, на цю третину й орієнтується.
- До речі, я особисто бачила в Інтернеті безліч роликів на тему «Як БЮТівці підкуповують виборців під час передвиборної гонки». У зв'язку з цим питання: таке справді було чи це «вороги сфабрикували»?
- Ви знаєте, якби це справді було, воно все могло спливти в суді. Ви знаєте, що у ВАСУ були три сторони – Тимошенко, ЦВК і Янукович.
Якби у ПР насправді була така інформація, вони мали можливість надати її. Якщо вона з'явилася раніше, вони могли її надати в місцевих судах, в прокуратурі, в комісіях, але чомусь вони цього не зробили.
А ми зробили. Ми довели. Десятки тисяч фактів фальсифікацій шляхом підкупу виборців, підкидань, прямої агітації в день виборів, гри із списками виборців і електронним реєстром.
- Як Ви думаєте, буде Янукович мстити Тимошенко?
- Я не знаю, що таке мстити Тимошенко в розумінні Януковича. Тому про це треба у нього питати.
А, взагалі, таке залежить від одного: чи зможе він відправити у відставку уряд.
Якщо не зможе, тоді, згідно нашій Конституції – а я думаю, саме за це йде боротьба, у нас вже давно не президентська республіка і Кабінет міністрів і прем'єр-міністр мають свої чіткі повноваження, які ніяк не перетинаються з повноваженнями Президента.
- Так вийшло, що ваш лідер опинилася в таборі переможених. Як Ви думаєте, чому? Чи вся справа тільки у фальсифікаціях? Або, можливо, і в нашій ментальності також? Іншими словами, Тимошенко програла тому, що вона жінка?
- Якщо подивитися, яка кількість жінок голосувала за того чи іншого кандидата в Президенти, то ми побачимо, що жінки – і через демографічну ситуацію, і через політичну активність, якраз є основним виборцем в Україні.
І це чітко видно по всіх опитуваннях і екзит-полів, які проводилися в дні першого і повторного голосування. Тому я не думаю, що це ментально залежить від того, жінка ти чи чоловік.
Більш того, відомо, що в опитуваннях абсолютна більшість українців вважали, що стать не є домінуючим чинником під час обрання.
Замість цього, якраз питання: чи вважаєте ви нормальним, щоб президентом країни була судима людина, наскільки я пам'ятаю, понад 60% населення говорили, що вони категорично проти.
Ось тому я і підкреслюю, що коли Президента обирає лише третина населення, нічого дивовижного в цьому немає.
- Отже, виходить, що думки про те, що наші державні мужі не могли допустити, щоб ними рулювала пані, помилкові?
- Та ні, в цій ситуації це просто був ситуативний союз панів Ющенка і Януковича. Там ще декількох кандидатів можна назвати.
Чи була це гра проти жінки або проти політика Тимошенко, мені складно сказати. Тому я не думаю, що тут можна говорити про те, чи була це ментальна гра проти жінки.
- Вам відомі подальші плани Тимошенко? Чи немає в них з часом імпічменту Януковичу?
- Гм… Останнє залежить від того, яку політику проводитиме пан Янукович.
Якщо його дії прямо суперечитимуть Конституції України, я думаю, імпічмент йому буде забезпечений, незалежно від того, Тимошенко це буде чи хтось інший.
- Чи залишаться після програшу з Тимошенко її депутати і бізнес? Адже, як відомо, більшість завжди на стороні переможця? Тим більше, кажуть, у неї була сварка з Портновим…
- Стосовно сварки з Портновим не до мене питання. Я не в курсі.
А щодо того, чи залишаться з нею її депутати: Ви ж самі мені сказали, що в день інавгурації в парламенті було аж дві людини від фракції БЮТ. Це і є відповідь на питання, хто залишиться з Тимошенко.
На мій погляд, залишаться всі ті, хто з нею був. І тут неважливо – бізнес це чи політика. А, взагалі, це питання порядності. Люди, які зараз у фракції, пройшли дуже серйозні випробування, а «слабкі ланки» вже відсіялися.
- Сьогодні багато хто дорікає Тимошенко у відриві від реальності і впертості. Існують також версії типу «вона загралася». Що Ви скажете на це?
- Мені здається, що єдиний на сьогоднішній день державний політик, який не грає, а щось реально робить – це Тимошенко.
Янукович грав в опозицію, зараз починає гру в Президента. Тимошенко ж в умовах важкої фінансово-економічної кризи два роки очолювала уряд. Вона не втекла ні за півроку до виборів, ні напередодні них, хоча це було б їй дуже вигідно.
Більш того, вона в таких складних умовах узяла на себе всю відповідальність. Отже, я не думаю, що хтось може або має право звинувачувати її в тому, що вона загралася. Так про неї можуть говорити лише прихильники Януковича, але це і зрозуміло – вони голосували за нього.
Насправді політика Тимошенко – зважена державна політика. І зараз, здавалося б, їй найпростіше грюкнути дверима і піти, але тільки що далі? Більшості у Януковича немає, можливості сформувати уряд – також немає. І що? Допустити далі повну анархію і хаос?
Добре, що в Януковича є час – і рік, і два, і три вступати на посаду Президента і вчитися цьому, а в Тимошенко такого часу немає. Вона в щоденному режимі повинна вирішувати сотні питань, від яких залежить життєдіяльність країни.
- Після другого туру виборів був період, коли Тимошенко тримала паузу. Чому вона мовчала і що робила в цей час?
- Мені здається, що найголовніше, напевно, не пауза або те, що говорить людина. Найголовніше – не робити помилок. І я вважаю, це якраз той випадок, коли краще було мовчати, ніж говорити.
Крім того, це був ключовий момент для того, щоб проаналізувати ситуацію з юридичної точки зору щодо фальсифікацій – саме цим вона і її оточення і займалися.
І коли ми побачили, що у нас достатньо фактів фальсифікацій, тоді ми і могли про щось говорити.
- Ви згадали про помилки. Чи зробила Тимошенко якусь, яка фатальним чином розвернула ситуацію не на її користь?
- Мені складно називати їх фатальними чи ні, але, безумовно, помилки були. Я думаю, що у будь-якого політика, який посідає високу посаду, вони є.
- А конкретніше?
- Мені здається, насамперед, це важка ситуація, яка склалася в парламенті. І будь-який крок, який у цьому плані робила Тимошенко, не додавав їй авторитету через те, що доводилося ухвалювати непопулярні рішення.
Але помилка це чи все-таки правильний крок - зрештою ми зможемо оцінити лише через деякий час. Ось, наприклад: чи можна називати помилкою те, що вона не розкрутила маховик інфляції і не почала піднімати мінімальні пенсії, як це пробував обіцяти Янукович?
На мій погляд, це не помилка. Вона все правильно зробила, хоча хтось вважав, що ні. Так чи інакше, оцінки цьому будуть дані через три-чотири місяці.
- Якщо відставка прем'єра відбудеться, у такому разі, чи випаде Тимошенко з великої політики?
- Такі люди, як Юлія Володимирівна, не можуть випасти з великої політики. Вона, насамперед, прем'єр-міністр, лідер найбільшої фракції в парламенті і тому, зрозуміло, вона залишиться.
Якщо ж виражатися опозиційною мовою, то вона буде лідером найбільшої опозиційної партії, яка матиме найбільшу по реєстру фракцію в парламенті.
- Одним словом, програв битву, не означає, що програв війну?
- Зрозуміло. Тому що це війна за Україну. І якщо тимчасово перемогли ті сили, які далекі від інтересів держави, це не означає, що програли всі, і народ, зокрема.
Зараз проходитиме абсолютна мобілізація громадян України, які зрозуміли, прокинувшись вранці 8 лютого, що сталося в країні. Саме зараз почнеться максимальне об'єднання тих людей, які розуміють, що таке курс на європейську інтеграцію, на свободи, які він припускає. На Україну, яка чітко слідуватиме національним традиціям і, зрештою, правда восторжествує.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом